Lekarstwa działają wolniej niż choroby. Tacyt

Co to jest cholesterol?

Cholesterol to rodzaj tłuszczu występujący we wszystkich komórkach ludzkich i zwierzęcych, który jest niezbędny dla naszego metabolizmu. Ale błędnym byłoby przekonanie, że w związku z tym musimy spożywać

Sklep

duże ilości pożywienia zawierającego cholesterol. Nasz organizm sam wytwarza cholesterol niezbędny dla procesów metabolicznych. Cholesterol jest produkowany przez wątrobę i większość naszych komórek. Jest transportowany przez krew, a konkretnie przez lipoproteiny, znajdujące się we krwi. Nasz organizm wykorzystuje cholesterol do budowy membran komórkowych, przy produkcji hormonów takich jak estrogen, testosteron, czy hormony produkowane przez nadnercza. Jest on również niezbędny do produkcji witaminy D, czy żółci, która pomaga w trawieniu tłuszczy i wchłanianiu ważnych składników odżywczych.

Rodzaje cholesterolu

1. HDL zwany dobrym cholesterolem, ponieważ pomaga w usuwaniu nadmiaru cholesterolu z komórek, w szczególności z tętnic.

2. LDL zwany złym cholesterolem, któy dostarcza cholesterol do komórek. Jeśli jest go za dużo we krwi, może to prowadzić do zatkania tętnic.

Normy

- HDL: mniej niż 40 - poziom niski = wysokie ryzyko; 60 lub więcej - poziom wysoki, optymalny

- LDL: 100-129 - poziom optymalny; 130-159 - na granicy poziomu wysokiego; 160 i wiecej - poziom wysoki

- Cholesterol całkowity: mniej niż 200 - poziom optymalny; 200-239 - granica poziomu wysokiego

- Trójglicerydy: mniej niż 150 - poziom optymalny

Przyczyny podwyższonego cholesterolu

- nadciśnienie,

- palenie papierosów,

- picie alkoholu,

- otyłość,

- cukrzyca,

- stres,

- nieprawidłowa dieta.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Cierpiący na wysoki cholesterol powinni pić 8 do 10 szklanek wody dziennie. To pobudzi nerki do pracy i wydalania. Wiadomo, że nerki są jednym z ważniejszych organów oczyszczających.

Ugotować 10 lasek cynamonu z 5 szklankami wody. Dodać łyżeczkę miodu i pić ciepłą miksturę 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Jest to prosty naturalny sposób na obniżenie cholesterolu.

Jedzenie orzechów i migdałów skutecznie obniża poziom cholesterolu. Nie należy ich jednak spożywać zbyt dużo, gdyż są wysokokaloryczne.

Czosnek jest bardzo dobrym sposobem na zbicie poziomu cholesterolu, przy czym obniża on poziom złego cholesterolu.

Dieta niskotłuszczowa jest doskonałym sposobem na zmniejszenie poziomu cholesterolu.

Pestki słonecznika redukują poziom cholesterolu we krwi i jednocześnie są wspaniałym dodatkiem w naszej kuchni.

Pestki kolendry zaparzane w ilości 2 łyżeczki na szklankę wody i pite 3 razy dziennie skutecznie obniżają poziom cholesterolu.

Należy spożywać jedną świeżą cebulę dziennie, a poziom cholesterolu szybko się zmniejszy.

Spożycie 2 łyżek oleju konopnego dziennie wpływa niszcząco na odkładające się złogi LDL w naczyniach krwionośnych, poszerza światło naczynia i normalizuje ciśnienie krwi. (Nadesłała Kasia)

Znasz inną recepturę?

Podziel się z innymi i umieść komentarz poniżej. W polu 'name' wpisz imię lub nicka, a właściwy komentarz w większym polu.

HTML Comment Box is loading comments...

Pomogło?

To zasponsoruj utrzymanie serwera, superbezpiecznie poprzez dowolny polski system bankowy. Kliknij na przycisk poniżej, uzupełnij kwotę i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Dziękujemy!!!