Primum non nocere. Hipokrates

Kręgosłup

Nasz kręgosłup jest niezwykłą konstrukcją naszego ciała. Zbudowany z mocnych kości, elastycznych ścięgien i wiązadeł, dużych mięśni i bardzo wrażliwych nerwów. Składa się z odcinka szyjnego (7 kręgów),

Sklep

piersiowego (12 kręgów), lędźwiowego (5 kręgów), części krzyżowej (5 kręgów zrośniętych ze sobą) i wreszcie części guzicznej (są to zrośnięte 3 lub 4 kręgi).

Bóle kręgosłupa mogą pojawić się nagle, lub mogą narastać w miarę postępowania problemu. O bólu chronicznym mówimy gdy trwa on 3 miesiące. Nagłe bóle powstają poprzez złą pozycje w trakcie spania, nagłe skręty, upadki z wysokości, podnoszenie dużych ciężarów, złą postawę. Chroniczne bóle kręgosłupa powstają poprzez jego wady jak skolioza, lordoza, kifoza, rwa kulszowa, dyskopatia, kręgozmyk i inne.

Jak wyleczyć dolegliwości kręgosłupa?

Masaż z dodatkiem olejku miętowego przyniesie ulgę przy bólach kręgosłupa.

Uszyć mały pokrowiec (poduszkę) i napełnić owsem. Podgrzewać i przykładać na bolące miejsca. Taka gorąca poduszka przyniesie ulgę w dolegliwościach kręgosłupa.

Odpoczynek na leżąco na twardym podłożu jest skutecznym sposobem na walkę z bólami kręgosłupa.

Aby zapobiegać dolegliwościom kręgosłupa, należy jeść ząbek czosnku dziennie.

Bolące miejsca smarować olejkiem czosnkowym, który możemy sami sobie przygotować: 10 ząbków czosnku przesmażyć w 60 ml oleju sezamowego, lnianego lub kokosowego. Jest to tani sposób na bóle kręgosłupa.

Wypijając sok z połówki cytryny ze szczyptą soli poczujemy natychmiastową ulgę w bólu kręgosłupa.

Zetrzeć świeżego ziemniaka i taką papkę nałożyć na bolący odcinek kręgosłupa na co najmniej 20 min. Jest to łatwy i tani domowy sposób, który szybko przyniesie nam ulgę w bólu.

Pływanie jest bardzo dobrym sposobem na bóle kręgosłupa.

Wszelki ruch i aktywność fizyczna są polecane jako środek zapobiegawczy bólom kręgosłupa. Znajomy miał operację kręgosłupa, lekarze wątpili w to, czy będzię w ogóle chodził. W czasie rekonwalescencji z własnej inicjatywy zaczął spacerować co najmniej pół godziny 5 razy w tygodniu. Dziś, po 12 latach, pokonuje co dzień do 10 km szybkim krokiem. Kręgosłup go nie boli.

Zrezygnuj z miękkiego materaca.

Zobacz też na zakładkę plecy.

Znasz inną recepturę?

Podziel się z innymi i umieść komentarz poniżej. W polu 'name' wpisz imię lub nicka, a właściwy komentarz w większym polu.

HTML Comment Box is loading comments...

Pomogło?

To zasponsoruj utrzymanie serwera, superbezpiecznie poprzez dowolny polski system bankowy. Kliknij na przycisk poniżej, uzupełnij kwotę i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Dziękujemy!!!