Dla cierpiących najmniejsza radość jest szczęściem. Sokrates

Miesiączka - co mówią mądre książki

Mięsiączka, zwana okresem, jest krwawieniem, które pojawia się u kobiet raz w miesiącu. To wynik tego, że ciało kobiety co miesiąc przygotowuje się do ciąży. Jeśli ciąża się nie pojawi, złuszczona błona śluzowa

Sklep

macicy jest wydalona przez pochwę. W cylku miesiączkowym dwa hormony pełnią ważną rolę. Są to estrogen i progesteron. Dzięki nim kobieta jest wytrzymała i ma dużo potrzebnej jej siły. Około 12 roku życia jajniki zaczynają produkować duże ilości estrogenu i wtedy też zwykle pojawia się miesiączka. Kończy się w wieku 50 lat, jednak zdarza się, że rozpoczyna się ona już w wieku 9 lat, a kończy w wieku 40. Takie same odchylenia dotyczą opóźnienia okresu. Miesiączka trwa od 2 do 6 dni, w cyklach 28 dniowych.

Zaburzenia miesiączkowe

1. Brak miesiączki (amenorrhoea) - może być wywołany ciążą, anemią, anoreksją, karmieniem, stresem, zaburzeniami hormonalnymi.

2. Obfity okres (menorrhoea) - przyczyną obfitego okresu mogą być: zaburzenia hormonalne, niewielkie zmiany nowotworowe w macicy, infekcje jajników lub macicy, stosowanie wkładek antykoncepcyjnych.

3. Bolesny okres (dysmenorrhoea) - bolesnym miesiączkom mogą towarzyszyć wymioty. Przyczyny to anemia, naprężone mięśnie szyjki macicy, wkładki antykoncepcyjne, jak również brak owulacji w trakcie cyklu.

Jak złagodzić bóle miesiączkowe?

Gorące okłady na brzuch sa starym sposobem na bolesne miesiączki.

Imbir, zwłaszcza świeży, jest wspaniałym domowym sposobem na bolesny okres. Plasterek świeżego imbiru lub łyżeczkę sproszkowanego gotować przez kilka minut w szklance wody. Taką herbatkę można pić 3 razy dziennie po jedzeniu, a miesiączka przestanie być koszmarem.

Jeśli miesiączka jest bardzo obfita, to można pić wywar z kolendry. 6 gr kolendry gotować w pół litra wody do momentu, kiedy połowa wody wyparuje. Dodać łyżeczkę miodu i pić ciepły wywar.

Sok z buraka jest remedium na różne dolegliwości miesiączkowe.

Sok z korzenia pietruszki jest bardzo dobrym domowym sposobem na różne problemy miesiączkowe. Pić dwa razy dziennie po 50-60 ml.

Przy bolesnym okresie polecane jest picie mleka z połową łyżeczki cynamonu.

Znasz inną recepturę?

Podziel się z innymi i umieść komentarz poniżej. W polu 'name' wpisz imię lub nicka, a właściwy komentarz w większym polu.

HTML Comment Box is loading comments...

Pomogło?

To zasponsoruj utrzymanie serwera, superbezpiecznie poprzez dowolny polski system bankowy. Kliknij na przycisk poniżej, uzupełnij kwotę i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Dziękujemy!!!