Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga. A Mickiewicz

Oczy - narząd wzoku

Dzięki oczom odbieramy około 99% bodźców zewnętrznych, pochodzących z otaczającego nas świata. To dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy znajdujące się daleko od nas, ale również te, które są bardzo blisko.

Sklep

Wada w funkcjonowaniu wzroku zmienia sposób postrzegania otacząjacego nas świata. Do najczęściej występujacych wad zaliczamy:

- krótkowzroczność - jest wadą refrakcyjną, w której ogniskowanie oka jest zbyt duże w stosunku do odległosci między soczewką a siatkówką. Okulary stosowane do leczenia tej wady mają wklęsłe szkła, czyli minusy,

- dalekowzroczność - wada, w której występuja zmiany w długości gałki ocznej i krzywiźnie soczewki i rogówki. Osoba z takim problemem widzi dobrze obiekty położone w dalekiej odległości, jednak nie potrafi skupić wzroku na obiektach położonych blisko, co powoduje, że obraz jest zamglony. Stosujemy w tym przypadku szkła tzw. plusy,

- dalekowzroczność starcza - wystepuje po 40 roku życia. Spowodowana jest utratą elastyczności przez soczewkę. Widzenie obiektów z bliska jest równiez zaburzone. Stosujemy w tym przypadku soczewki proste, z dwiema ogniskowymi lub soczewki progresywne,

- astygmatyzm - problemy ze wzrokiem powstają gdy rogówka ma kształt owalny, a nie kulisty. Występuje często z krótkowzrocznościa, jak i z dalekowzrocznościa. Stosujemy tutaj szkła cylindryczne.

Przyczyny wad wzroku:

- brak witamin, przede wszystkim wit. A,

- długa praca przy komputerze,

- słabe oświetlenie pomieszczenia, w którym przebywamy,

- oglądanie telewizora z bliska,

- wady wrodzone.

Jak dbac o oczy i poprawić wzrok?

Zmęczone oczy najlepiej odpoczną kiedy nałożysz na nie ciepłe i wilgotne torebki herbaty.

W przypadku infekcji oczu najlepiej przemywać twarz z dodatkiem kwasu borowego, który ma silne właściwości bakteriobójcze. Do miski z ciepłą wodą dodać kilka kryształków kwasu borowego i umyć twarz.

Nasze oczy nie lubią dymu papierosowego, dlatego należy go unikać.

Sprawdzonym domowym sposobem w przypadku infekcji oczu jest przemywanie oczu naparem z rumianku.

Świetlik jest bardzo skutecznym domowym lekiem na infekcje oczne.

Nasza dieta powinna być bogata w marchew i pomidory, witaminy i składniki odżywcze w nich zawarte zapewnią nam dobry wzrok.

Pół łyżeczki kopru zagotować w szklance wody. Wystudzić i przemywać oczy. Jest to sprawdzony domowy sposób na zmęczone oczy.

Znasz inną recepturę?

Podziel się z innymi i umieść komentarz poniżej. W polu 'name' wpisz imię lub nicka, a właściwy komentarz w większym polu.

HTML Comment Box is loading comments...

Pomogło?

To zasponsoruj utrzymanie serwera, superbezpiecznie poprzez dowolny polski system bankowy. Kliknij na przycisk poniżej, uzupełnij kwotę i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Dziękujemy!!!