" Natura, czas i spokój – oto najwięksi lekarze" Henry George Bahn

Co to jest prostata?

Prostata jest gruczołem wielkości orzecha znajdującym się w szyjce męskiego pęcherza moczowego. Przez środek biegnie cewka moczowa, którą przepływa mocz z pęcherza do członka.

Prostatę mają tylko mężczyźni.

Mężczyźni cierpiący na rozrost gruczołu prostaty często skarżą się również na hemoroidy.

Prostata za co odpowiada?

Prostata wytwarza niektóre z płynów zawartych w nasieniu, a dokładniej płyn który transportuje plemniki. Płyn ten zawiera specjalne enzymy i hormony, które pomagają plemnikom funkcjonować prawidłowo, co oznacza, że prostata odgrywa kluczową rolę w płodności mężczyzny. Mięśnie gruczołu krokowego pomagają również w przepychaniu nasienia przez cewkę moczową podczas wytrysku.

Ten płyn aktywuje aktywuje spermę i daje jej charakterystyczny zapach.

Prawie 2/3 mężczyzn boryka się z problemem prostaty po 50 roku życia. Powiekszona prostata może prowadzić do artretyzmu, niewydolności nerek (uremia) i innych chorób nerek.

O problemie prostaty dowiadujemy się zwykle wtedy, kiedy konsekwencją rozrostu gruczołu jest częste parcie na mocz, najpierw w nocy, w późniejszym stadium nawet w dzień. Dodatkowo uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego czy kapanie moczu na końcu mikcji to sygnały zwiększania odbjętości gruczołu prostaty.

Wyróżniamy dwie podstawowe choroby prostaty:

– Zapalenia gruczołu prostaty (prostatitis) – głównie powodowany przez bakterie, które mogą tam dotrzeć z różnych miejsc naszego organizmu lub zmiany hormonalne zachodzące w róznym wieku. Choroba ta dotyka mężczyzn w różnym wieku. Nieleczona może prowadzić do zatrzymania moczu w wyniku opuchlizny i stanu zapalnego. W takim stanie nasz pęcherz moczowy staje się słaby i stosunkowo łatwo dochodzi do infekcji, które mogą przenieść się na nerki.

– Powiekszenie gruczołu prostaty (hipertrofia), do którego dochodzi wraz z wiekiem. W średnim wieku produkcja testosteronu i wolnego testosteronu spada, a wzrasta produkcja estradiolu i prolaktyny. Taki stan rzeczy prowadzi do zwiększenie dihydrotestosteronu w prostacie – aktywna forma testosteronu, w efekcie namnażania komórek prostaty i jej zwiększania.

Przyczyny problemów prostaty:

– nadmierna aktywność seksualna,

– choroby zakaźne,

– długie siedzenie.

Prostata co pomaga?

Pestki z dyni są smacznym domowym sposobem na zmniejszenie przerostu prostaty. Bezsprzecznie powinny być również jedzone profilaktycznie. Najlepiej te, których nie sprowadzono z Chin.

Sok z pomidora pozytywnie wpływa na prostatę. Pić conajmniej raz dziennie.

Pić wywary z liści pietruszki. Łyżkę liści zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15 minut. Pić raz lub dwa razy dziennie. To nieskomplikowany sposób na dolegliwości prostaty.

Jak najczęściej dodawać do gotowania owoce jałowca. To pomaga przy schorzeniach prostaty.

Aby zapobiec chorobom prostaty należy nie unikać współżycia seksualnego z wieloma partnerami.

Sok z granata. Są już badania, które wskazują na terapeutyczną rolę soku z granata lub ekstaktu. Okazuje się, że granat zatrzymuje rozrost prostaty i pity sok lub jedzony granat zmniejsza wartości PSA. PSA to marker, który jest badany przy podejrzeniu rozrostu prostaty.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code