Starość jest wtedy, gdy plamy wątrobowe widać przez rękawiczki. Phyllis Dyler

Wątroba - organ czyszczący

Wątroba jest największym organem naszego ciała. Usytuowana w prawej górnej części jamy brzusznej, waży od 1.1 do 2 kg u dorosłego człowieka. Wątroba jest ważnym organem, który pełni okolo 500 różnych zadań,

Sklep

od przechowywania witamin i węglowodanów do oczyszczania organizmu z toksyn.

Wątroba produkuje żółć, która jest pomocna w trawieniu i sprawia, że kolor naszego kału jest brązowy. W wątrobie są trawione białka, węglowodany, tłuszcze. Produktem metabolizmu tłuszczów jest cholesterol. Poziom cukru jest również regulowany przez wątrobę.

Z innych zadań wątroby należy wymienić produkcję heparyny - antykoagulanta i różne związki chemiczne potrzebne do krzepnięcia krwi. Synteza witaminy A i jej magazynowanie także odbywa się w wątrobie gdzie razem w witaminą A znajdziemy witaminy B12, K i D. Najważniejszą jednak funkcją wątroby, o której już wspomnieliśmy jest oczyszczanie organizmu z toksyn, obumarłych czerwonych krwinek i metabolizm leków i ich usuwanie z organizmu. Tak wię widać dlaczego zdrowa wątroba jest tak ważna.

Stan zapalny wątroby jest zwany wirusowym zapaleniem wątroby (hepatitis). Typ A spowodowany jest przez wirus, który dostaje się do organizmu z jedzeniem lub piciem. Chory obserwuje u siebie podwyższoną temperaturę, żółty kolor skóry. Taki stan może utrzymywać się przez 3 tygodnie.

Znacznie bardziej niebezpieczny jest typ B, który również jest powodowany przez wirus, który dostaje się do organizmu w trakcie kontaktów seksualnych lub przez zakażoną krew (niesterylne strzykawki są najczęstszym problemem). Chory będzie odczuwał podwyższoną temperaturę, zmieniony kolor skóry, ból głowy, osłabienie.

Bardzo poważnym schorzeniem jest również marskość wątroby gdzie następuje zastąpienie komórek wątroby, włóknami tkanki łącznej. To uszkodzenie wątroby jest nieodwracalne.

Przyczyny chorób wątroby:

- spożywanie nadmiernej ilości alkoholu,

- zapalenie wątroby typu B i C, które uszkadzają wątrobę,

- blokada przewodów żółciowych.

Jak wyleczyć wątrobę?

Sok marchewkowy jest wspaniałym lekiem na wątrobę. Pić szklankę soku codziennie.

Aby utrzymać wątrobę w dobrej kondycji należy pić raz dziennie szklankę wody z wycisniętym sokiem z cytryny.

Picie herbat ziołowych z mniszka lekarskiego, dziurawca, rumianku, lipy wspomaga pracę wątroby.

Domowy sposób na problemy wątrobowe to jeść na czczo 2 pomarańcze przez 7 dni - wątroba szybko się zregeneruje.

Przy jakichkolwiek chorobach wątroby należy zaprzestać picia alkoholu i jedzenia tłustych rzeczy.

Znasz inną recepturę?

Podziel się z innymi i umieść komentarz poniżej. W polu 'name' wpisz imię lub nicka, a właściwy komentarz w większym polu.

HTML Comment Box is loading comments...

Pomogło?

To zasponsoruj utrzymanie serwera, superbezpiecznie poprzez dowolny polski system bankowy. Kliknij na przycisk poniżej, uzupełnij kwotę i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Dziękujemy!!!