Przychodzi jesień. Dłuższe noce, krótsze dni. Wstajesz rano ciemno, wracasz z pracy, ze szkoły ciemno. Wpadamy w zły nastrój. Ciężko nam wstać z łóżka, kiedy jest jeszcze ciemno, a na zewnątrz robi się coraz zimniej. Nie jesteś odosobnionym przypadkiem. Okazuje się, że wiele osób odczuwa takie zmęczenie. Tak więc co na jesienne zmęczenie zrobić, jak sobie z tym radzić, aby ten czas minął jak najszybciej.

Kiedy jest ciemno nasz organizm naturalnie wydziela więcej melatoniny, hormonu snu. Stąd nasza niechęć do wczesnego wstawania. Nam po prostu chce się bardziej spać. Jednak nie możemy tego zrobić, ponieważ mamy różne zobowiązania i trzeba wstać i zrobić to co mamy zaplanowane.

Co więc możemy zrobić, aby pobudzić nasz organizm do wytwarzania więcej energii i walkę z jesiennym zmęczeniem, aby nie przerodziło się ono w np. jesienną depresję.

Staraj się jak najwięcej czasu przebywać na zewnątrz i na słońcu

Wiemy już, że w okresie jesieni nasz organizm naturalnie wytwarza więcej melatoniny, dlatego starajmy się jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu. Nawet jeśli nie ma słońca to świeże powietrze sprawi, że będziemy bardziej dotlenieni. Natomiast jeśli akurat świeci słońce to przebywać na słońcu jak najdłużej, to doda nam witalności, energii, dobrego humoru. Wyjdź na spacer w trakcie lunchu, chodź piechotą do szkoły czy nawet do pracy, jeśli to możliwe.

Dodatkowo należy pamiętać o suplementacji witaminą D w okresie jesieni i zimy.

Dobrze się wysypiaj

To, że odczuwamy jesienne zmęczenie nie znaczy, że możemy więcej spać. Powinniśmy spać tyle co zawsze, czyli 8 godzin na dobę. Mniejsza ilość snu będzie miała negatywne skutki. Będziemy ospali i zmęczeni.

Jednak nie tylko ilość godzin snu ma znaczenie, ale także jakość snu jest bardzo ważna. Przed snem należy wywietrzyć pokój, wyłączyć wcześniej telefon komórkowy, telewizor. Również istotne jest, aby regularnie o tej samej godzinie kłaść się spać.

Można również zastosować kilka technik, które pomogą nam szybko zasnąć.

Ćwicz regularnie, aby zmniejszyć jesienne zmęczenie

W okresie jesieni nie mamy zupełnie ochoty na ćwiczenia, a wręcz jest to ostatnia rzecz jaką chcemy robić. Okazuje się jednak, że to właśnie ćwiczenia zmniejszą nasze jesienne zmęczenie, dodadzą nam energii i zdrowia.

Ćwiczenia po południu znacznie zmniejszają jesienne zmęczenie i poprawiają jakość snu.

W jesieni i zimie mamy idealny czas na spróbowanie innych rodzai sportów. Można się wybrać na łyżwy, narty, wynająć halę i zagrać ze znajomymi w siatkówkę, koszykówkę, czy badmintona. Będzie to doskonała okazja do wspólnego spotkania.

Co na jesienne zmęczenie
Co na jesienne zmęczenie

Co na jesienne zmęczenie powinno znaleźć się w diecie

Nie możemy zapomnieć o odpowiedniej diecie. To ona pozwoli nam utrzymać wysoki poziom energii.

Jak tylko mija lato mamy tendencję do jedzenia mniejszej ilości sałatek na rzecz makaronów, ryżu czy ziemniaków.

Lubimy także sięgnąć po słodkości. I właśnie tego należy unikać. Staraj się jeść warzywa i owoce sezonowe. Jabłka, gruszki, śliwki. Z warzyw świetna jest kiszona kapusta, kiszone ogórki, jarmuż, kapusta, brokuły, dynia czy kalafior.

Nie objadajmy się na noc, ponieważ to szybko sprawi, że nasza waga pójdzie o kilka kilogramów w górę.

Aby utrzymać odpowiednią wagę warto stosować prostą dietę.

Nie zapomnij o relaksie.

Nie mamy na myśli leżenia na sofie i oglądania telewizora. Wręcz przeciwnie. Okres jesieni i zimy to doskonała okazja do odwiedzenia teatru, kina czy wyjścia na wystawę.

Trzeba zrobić coś dla ciała, ale i dla duszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code