Szukając sposobu na poprawę swojego stanu zdrowia, profilaktykę chorób, czy też odchudzanie, ludzie często zwracają się w stronę zmiany diety. Według rankingu najlepszych diet najzdrowsza z nich jest dieta śródziemnomorska. Postanowiliśmy zatem zmierzyć się z pytaniem, dlaczego dieta śródziemnomorska jest zdrowa, a także, na czym polega.

Przede wszystkim, dieta śródziemnomorska nie jest właściwie dietą, lecz sposobem odżywiania.

Stawia ona na jedzenie owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów, oliwy z oliwek i roślin strączkowych. Uwzględnia też jedzenie nabiału, ryb i chudych mięs, choć w umiarze. Oprócz kwestii związanych z jedzeniem integralną częścią tego stylu odżywiania jest aktywność ruchowa i wspólne spożywanie posiłków.

Dieta śródziemnomorska nie ma wyznaczonego dziennego limitu kalorii czy też ograniczeń porcji, co czyni ją dietą odpowiednią praktycznie dla wszystkich. Ponadto, o ile ten sposób odżywiania może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów, główną jego zaletą są korzyści zdrowotne. Ale dlaczego dieta śródziemnomorska jest zdrowa?

Dlaczego dieta śródziemnomorska jest zdrowa
Dlaczego dieta śródziemnomorska jest zdrowa

Na pierwszy plan wysuwają się korzyści związane z profilaktyką chorób naczyniowo-sercowych. Badania pokazują, że osoby na diecie śródziemnomorskiej mają znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na choroby naczyń wieńcowych, zawał mięśnia sercowego i udar mózgu. Średnie ryzyko zachorowania na tego typu choroby zmniejszało się o ok. 40%!

Równie ważne dla każdego jest zachowanie jak najlepszej sprawności umysłowej, w czym ta dieta również pomaga. Udowodniono, że dzięki jej stosowaniu obserwuje się wolniejszy spadek owej sprawności umysłowej, mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i ogólną poprawę funkcji poznawczych. Poprawiała się również pamięć badanych.

Co ważne dla starszych osób, dieta ta poprawia sprawność ruchową i zmniejsza ryzyko słabości mięśni wraz z postępującym wiekiem. Ogółem zmniejsza również ryzyko śmierci w jakimkolwiek wieku o nawet 20%.

Zalety diety śródziemnomorskiej można by jeszcze długo wymieniać, aczkolwiek te opisane w artykule są już dobrym dowodem na korzyści jakie niesie jej stosowanie. Liczymy, że przybliżyliśmy zagadnienie, dlaczego dieta śródziemnomorska jest zdrowa i zachęcamy do zdrowego odżywiania. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code