Często po wizycie u lekarza i pobraniu krwi na ręce mogą w miejscu wkłucia pojawić się niewielkie siniaki. Zwykle są one niegroźne i szybko się goją. Jednak w przypadku wystąpienia rozległego i dłużej utrzymującego się siniaka można podejrzewać występowanie poważniejszej choroby. Stąd też w tym artykule zmierzymy się z pytaniem, dlaczego powstaje siniak po pobraniu krwi?

Podczas pobierania krwi wykwalifikowany personel przebija igłą m.in. skórę i ścianę docelowego naczynia. Siniak powstaje, gdy po zabiegu krew wycieknie poza naczynie i dostanie się pod skórę.

Najpowszechniejszymi przyczynami pojawienia się siniaka po pobrania krwi są:

  • uszkodzenie małych naczyń podczas wkłucia – w trakcie przebijania skóry może dojść do uszkodzenia mniejszych naczyń naokoło docelowej żyły. Często mogą być one niewidoczne, przez co osoba pobierająca próbkę nie jest w stanie całkowicie wyeliminować szansy ich uszkodzenia. Mogą także zostać uszkodzone w trakcie poprawiania umiejscowienia igły w żyle.
  • niedostateczny nacisk na żyłę po wyjęciu igły. Na pewno kojarzycie Państwo moment wyciągania igły z żyły, gdy osoba pobierająca krew przyciska wacikiem miejsce wkłucia i wyjmuje igłę. Jeśli wtedy nacisk nie będzie dostatecznie silny, istnieje możliwość rozlania się krwi do sąsiadujących tkanek i powstania siniaka.
  • niewidoczne i niewielkie żyłki. Jest to problematyczne szczególnie przy wkłuwaniu się któryś kolejny raz, gdyż do niewielkich żyłek znacznie trudniej jest się prawidłowo wkłuć. Istnieje wtedy większe niż przy wkłuciu się do dużych i dobrze widocznych żył wkłucia się niedokładnie, co może przyczyniać się do powstawania siniaków na ręce.
dlaczego powstaje siniak po pobraniu krwi
dlaczego powstaje siniak po pobraniu krwi

Inne czynniki które tłumaczą, dlaczego powstaje siniak po pobraniu krwi to zażywanie antykoagulantów i leków obniżających krzepliwość krwi. W takich przypadkach łatwiej o wylanie się rzadkiej krwi do okolicznych tkanek. Zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych także może mieć na to wpływ. Należy również pamiętać, że u osób starszych łatwiej może dojść do powstania siniaków ze względu na cieńszą skórę i słabszą ścianę naczynia.

Wspomniane na początku długo utrzymujące się i rozległe siniaki mogą być przyczyną poważniejszej choroby, takie jak hemofilia, trombocytopenia, niedobór witamin C lub K, czy choroby nerek lub chora wątroba. W razie jakichkolwiek obaw i wątpliwości należy zawsze skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn i dalszego postępowania.

Źródła: 1, 2, 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code