Dolegliwości
Co to jest alergia?
Alergia to nadwrażliwość na różne substancje, które u większości osób nie wywołują żadnych reakcji alergicznych. Niestety istnieje grupa osób, która cały czas się powiększa. Ponieważ reakcja alergiczna zachodzi czasem dosyć mocno, dlatego warto poznać domowe sposoby na alergię. W związku z tym przy kontakcie, czy spożyciu produktu, który dla takiej osoby rozpoznany zostanie jako alergen, organizm wywoła reakcję alergiczną. Reakcja alergiczna jest wynikiem walki między przeciwciałami a alergenem, co powoduje uwolnienie między innymi histaminy, wywołującej reakcje alergiczną.
Najczęstszą przyczyną alergii są następujące rzeczy:
- pyłki
- roztocza
- grzyby
- sierść zwierząt
- produkty żywnościowe
- leki
- użądlenia
Wśród produktów żywnościowych najczęściej alergizują:
- owoce cytrusowe
- mleko i produkty mleczne
- zboża zwłaszcza pszenica
- soja
- seler
- jajka
- orzechy
- owoce morza
- pomidory
- struskawki
Lista oczywiście nie jest pełna. Każdą alergię trzeba rozpatrywać indywidualnie, ponieważ alergii jest bardzo wiele i liczba alergików w stale rośnie.
Domowe sposoby na alergię
Reakcje alergiczne jakie mogą się pojawić po kontakcie czy spożyciu alergenu to:
- kichanie
- katar
- wysypka
- świąd
- opuchlizna
- szok anafilaktyczny
Lekarze stosują różne leki dla powstrzymania reakcji alergicznej u pacjenta. Alergia może być wspomagana domowymi sposobami. Takie sposoby z powodzeniem mogą być stosowane równolegle z medycyną konwencjonalną.
Alergia – rodzaje.
1. Astma – nawracające ataki kaszlu, świszczącego oddechu czy bezdechu. Najczęściej astma rozpoczyna się od sporadycznych napadów kaszlu. Takie napady występują często rano. Z czasem ilość takich napadów wzrasta i dochodzą duszności. W Polsce na astmę choruje około 4 mln ludzi. Dlatego tak ważne jest aby szukać dodatkowych babcinych sposobów na alergię, które będą wspomagać leczenie konwencjonalne.
2. Atopowe zapalenie skóry – stan zapalny skóry charakteryzujący się swędzeniem, wypryskami, strupami, suchą skórą. Ten rodzaj alergii jest niezmiernie uciążliwy. Znacząca większość pacjentów z tego rodzaju schodzeniem to dzieci. Miejsca gdzie takie atopowe zapalenie skóry pojawia się najczęściej to zgięcia, na przykład w łokciach, pod kolanami, w pachwinach, przy nadgarstkach czy też za uszami. Najczęściej są to miejsca, w których dotatkowo wystepuję świąd, a pot instensyfikuje takie swędzenie. Podsumowując, ten rodzaj alergii jest bardzo uciążliwy i jednocześnie niezmiernie trudny do wyleczenia.
3. Katar sienny – ciągły katar, kichanie, łzawiące i swędzące oczy. Ten objaw alergii pojawia się najszybciej w kontakcie z pyłkami, roztoczem kurzy czy też rozpylonym środkiem chemicznym. W wyniku kontaktu z alergenem reakcja może być natychmiastowa, wywołująca takie własnie symptomy.
Najlepsze domowe sposoby na alergię
Najlepszym domowym sposobem na alergię jest unikanie alergenów. Jednakże przy niektórych alergiach całkowita eliminacja alergenu to trudne zadanie. W związku z tym trzeba dążyć do chociażby częściowego wykluczenia takich substancji. Takie zalecenia są i ze strony lekarzy jak i praktyków medycyny niekonwencjonalnej.
Dla przykładu, jeśli ktoś jest uczulony na roztocza to należy usunąć z domu dywany, zasłony, pościel z pierza, wełniane koce itp. To sprawi, że ilość roztoczy w znaczący sposób zmnielszy się.
Domowe sposoby na alergię
Alergia – domowe sposoby
KROCHMAL
Do kąpieli dodać litr krochmalu. Efektem takiej kąpieli jest złagodzenie świądu i wygładzona skóra.
ZIELONA HERBATA
Zielona herbata ma właściwości antyhistaminowe. Chcąc uzyskać należyty efekt należy ją pić dwa razy dziennie dziennie z miodem lub cukrem.
WITAMINA E
Witamina E jest cennym lekiem na alergię, ma antyalergiczne właściwości. Stosować 400 mg dziennie.
SOKI Z WARZYW
Soki ze świeżych warzyw są bardzo dobrym lekiem na alergię. Najlepsze jest połączenie soku z buraka, marchwi i ogórka w proporcji 1:3:1.
WITAMINA B5
Witamina B5 stosowana przez co najmniej miesiąc przynosi poprawę przy leczeniu alergii.
POKRZYWA
Pokrzywa oprócz właściwości oczyszczających ma również właściwości przeciwhistaminowe, z związku z tym jest pomocna przy reakcjach alergicznych.
WITAMINA C
Witamina C redukuje poziom histaminy, dlatego też przy reakcjach alergicznych warto zastosować dawkę 2000 mg dziennie, w konsekwencji obniży to poziom histaminy.
PROBIOTYKI
Badania wykazyły, że stosowanie probiotyków pomaga w przypadku ataku kataru siennego.
BROMELINA
Bromelina to enzym znajdujący się w papaji i ananasie. Dlatego też medycyna naturalna poleca bromelina przy problemach z oddychaniem. Dodatkowo bromelina redukuje opuchliznę.
AKUPUNKTURA
Akupunktura to metoda polecana przy leczeniu kataru siennego. Ten alternatywny sposób na alergię jest bardzo stary i powszechny w Chinach. Dotyczy to kataru sezonowego jak i chronicznego.
doskonała na alergie jest witamina d!która niestety w żywności występuje w mikro ilościach. Zresztą z autopsji i najnowszych badań naukowych potwierdzają się moje założenia że jest to złoty środek na zapalenia! pomocna w leczeniu depresji demecji parkinsona adhd…. Korzystnie wpływa na białka i ogólnie na biochemie mózgu (serotonina i dopamina) Co do samej alergii np. oddechowej, skórnej to według mnie podstaw trzeba szukać w układzie trawiennym. Szacuje się ze 85% wszystkich chorób ma podłoże w patologi metabolizmu (jelita + żołądek a dokładniej upośledzenie śluzówki i chemii enzymów trawiennych które źle rozbijają żywność do wchłonięcia – organizm wtedy cierpi na deficyt wartości od żywczych wit. mikreoelementy etc…!) Medycyna klasyczna występująca w UE i USA rządzona jest przez korporacji i biznes któremu nie specjalnie zależy aby leczyć źródło choroby tylko skutek przez całe życie! Nowości publikowane i wielkie odkrycia medycyny klasycznej co do wartości jedzenia są dla mnie śmieszne bo są i były jez one wiadome np w medycynach dlalekiego wschody, chinsjej, tybetańskiej. Gdybyście się chcieli Państwo zgłębiać w ten temat to sam google mówi niewiele.
Podobno do wchlaniania przez nasz organizm witD sa potrzebne promienie sloneczne-czy jest to prawda? Jesli tak,to czy jest alternatywa wylegiwaniu sie na sloncu?
Tak, to prawda – promienie słoneczne pomagają wchłaniać witamine D. Nie trzeba się wylegiwać na słońcu, wystarczy ruch na świeżym powietrzu np. w kostiumie kąpielowym albo w krótkich spodenkach bez koszuli. Taka kąpiel słoneczna przez 10 minut dziennie w okresię letnim zapewni dawkę witaminy na cały rok.
nawet czytałam niedawno że w ruchu witamina D lepiej się wchłania:)
ja z kolei na moją alergie stosuję pawer drink: łyżka octu jabłkowego (uwaga na podróby) z łyżką miodu i pół szkl. wody, działa antyhistaminowo, znika mój katar i czerwone oczy, ale działa objawowo, więc pić go muszę regularnie