" Dobrze pachnie, kto nie pachnie" Przysłowie łacińskie

Grzybica – opis dolegliwości

Grzybica jest stanem zapalnym i może się pojawić najczęściej w okolicach pochwy, czy też sromu, ale również na innych częściach ciała jak skóra, usta, głowa, itp. Wywołana może być bakterią, awirusem,

grzybami, czy nawet pasożytami. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową również mogą powodować grzybice. Należy również wspomnieć o mydłach, płynach do kąpielli, czy perfumach, które wydatnie przykładają się do rozwoju grzybicy. Najczęstszym jednak powodem są grzyby znane pod nazwą Candida albicans. Bardzo często rozwijają się one po terapii antybiotykowej, gdzie przeciwgrzybicza flora bakteryjna jest niszczona, co stwarza wspaniałe środowisko do rozwoju Candida albicans.

Objawy grzybicy

– swędzenie,

– pieczenie,

– upławy białe lub żółte,

– nieprzyjemny zapach z dróg rodnych,

– ból lub pieczenie w trakcie oddawania moczu,

– stan zapalny warg sromowych objawiający się zaczerwienieniem, opuchlizną a nawet wysypką.

Jak zwalczać grzybicę?

Przy nawracających infekcjach grzybiczych pochwy pić szklankę maślanki, kefiru lub jogurtu na noc. Zawarte tam naturalne kultury bakterii zwiększą kwasowość pochwy (odczynnik pH), przez co zapobiegną rozwojowi grzybów Candida Albicans.

Domowym sposobem na grzybice pochwy jest podmywanie się roztworem wody z octem winnym w proporcji 3 łyżki octu na 1 litr wody.

Płukanki z dodatkiem octu jabłkowego szybko niszczą rozmnażające sie grzyby.

Aby zapobiec nawracającym się grzybicom, należy codziennie pić pół szklanki soku z żurawiny.

Przy powtrzających się grzybicach wybierać bieliznę i ubranie bawełniane zamiast syntetycznych lub półsyntetycznych (chodzi o te części garderoby, które dotykają zainfekowanej skóry).

Słodycze sprzyjają rozwojowi grzybów, dlatego w przypadku nawracających się grzybic najlepiej wogóle zrezygnować ze słodyczy.

Podmywanie się roztworem wodnym olejku z drzewa herbacianego przynosi szybką ulgę przy grzybicy pochwy. Olejek herbaciany ma bardzo mocne właściwości antyseptyczne.

Znasz inną recepturę?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *