" Dobrze pachnie, kto nie pachnie" Przysłowie łacińskie

Grzybica – opis dolegliwości

Grzybica jest stanem zapalnym i może się pojawić najczęściej w okolicach pochwy, czy też sromu, ale również na innych częściach ciała jak skóra, usta, głowa, itp. Wywołana może być bakterią, wirusem, grzybami, czy nawet pasożytami. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową również mogą powodować grzybice. Należy również wspomnieć o mydłach, płynach do kąpielli, czy perfumach, które wydatnie przykładają się do rozwoju grzybicy. Najczęstszym jednak powodem są grzyby znane pod nazwą Candida albicans. Bardzo często rozwijają się one po terapii antybiotykowej, gdzie w wyniku tej terapii przeciwgrzybicza flora bakteryjna jest niszczona, co stwarza wspaniałe środowisko do rozwoju Candida albicans. Przy leczeniu dobrze znać domowe sposoby na grzybicę.

Grzybica – objawy

– swędzenie,

– pieczenie,

– upławy białe lub żółte,

– nieprzyjemny zapach z dróg rodnych,

– ból lub pieczenie w trakcie oddawania moczu,

– stan zapalny warg sromowych objawiający się zaczerwienieniem, opuchlizną a nawet wysypką.

Jak zwalczać grzybicę?

grzybica

Probiotyki

Przy nawracających infekcjach grzybiczych pochwy pić szklankę maślanki, kefiru lub jogurtu na noc. Probiotyki działają pozytywnie nie tylko na florę bakteryjną jelit, ale również działa przecigrzybiczo. Zawarte tam naturalne kultury bakterii zwiększą kwasowość pochwy (odczynnik pH), przez co zapobiegną rozwojowi grzybów Candida Albicans.

Ocet winny

Domowym sposobem na grzybice pochwy jest podmywanie się roztworem wody z octem winnym w proporcji 3 łyżki octu na 1 litr wody. Ocet winny jest przeciwgrzybiczy. Taki sam efekt uzyskamy stosując ocet jabłkowy, który niszczy rozmnażające się grzyby i może wspomóc otyłość.

Sok z żurawiny

Aby zapobiec nawracającym się grzybicom, należy codziennie pić pół szklanki soku z żurawiny.

Bielizna

Często pomijanym elementem w walce z grzybicą jest bielizna. Przy powtrzających się grzybicach wybierać bieliznę i ubranie bawełniane zamiast syntetycznych lub półsyntetycznych. Chodzi o te części garderoby, które dotykają zainfekowanej skóry. Ważne jest aby bielizna była prana w wysokich temperaturach, żeby zabić grzyby, które mogą znajdować się na niej i nas reinfekować.

grzybica

Słodycze a grzybica

Słodycze sprzyjają rozwojowi grzybów, dlatego w przypadku nawracających się grzybic najlepiej wogóle zrezygnować ze słodyczy.

Olejek z drzewa herbacianego

Podmywanie się roztworem wodnym olejku z drzewa herbacianego przynosi szybką ulgę przy grzybicy pochwy. Olejek herbaciany ma bardzo mocne właściwości antyseptyczne.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code