Dolegliwości
Co to jest katar?
Katar to stan zapalny bądź podrażnienie błon śluzowych gardła, nosa lub płuc. Jest niczym innym jak gęstym śluzem. Sam śluz jest potrzebny do nawilżania błon śluzowych, jednak jego nadmiar lub zwiększona
gęstość powodują blokadę lub zapchany nos. Często zdarza się, że katar taki nie chce schodzić i nie leci z nosa. Katar pojawia się również u osób z infekcjami migdałów, zapaleniem ucha, zatok, czy migdałów. Zdarza się, że katar może być chroniczny. Wtedy jego podłoże jest inne, np. alergiczne lub bakteryjne.
Przyczyny kataru
– wirus,
– bakteria,
– zimne powietrze,
– nieżyt nosa,
– stan zapalny zatok,
– alergia.
Katar który nie chce schodzić
Taki katar, który nie chce schodzić jest bardzo męczący, gdyż w konsekwencji prowadzi do zapalenia zatok. W takiej sytuacji ból jest ogromny i minie wtedy kiedy zostanie odblokowany.
Katar na zimnie
Często zdarza nam się mieć katar kiedy wyjdziemy na zimno. Przyczyną tego jest to, że wdychając zimne powietrze nos ogrzewa to powietrze dla nas w nosie, aby ciepłe dotarło do płuc, dodając to tego wilogoć. Wynikiem tego zimnego powietrza jest podrażnienie śluzówki nosa i wywołanie kataru.
Domowe sposoby na katar
Woda z solą
Jeden z najprostszych domowych sposobów, który każdy może zastosować to użycie wody i soli. Do miski nasypać garść soli i zalać litrem wrzącej wody. Nakryć głowę ręcznikiem i wdychać. Robić takie parówki kilka razy dziennie. To natychmiast odblokuje nos i przyniesie natychmiastową ulgę przy katarze.
Czosnek
Czosnek ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przecigrzybicze. Tutaj także można zastosować czosnek. Zjedzenie ząbka czosnku na kanapce jest jeszcze jednym sprawdzonym sposobem na katar.
Okłady
Stosować gorące okłady na klatkę piersiową i głowę, a pozbędziemy się kataru. Ten domowy sposób pomoże odblokować katar.
Imbir
Imbir rozgrzewa, działa przecizapalnie, rozrzedza krew.
Pokroić kawałek świeżego imbiru lub wziąć jedną łyżeczkę suszonego i zagotować w szklance wody. Przecedzić i pić jednorazowo 1/3 szklanki takiego wywaru z herbatą z sokiem malinowym.
Mikstura z mleka, cebuli i czosnku
Ząbek czosnku i 1/4 średniej cebuli przecisnąć przez praske. Miazgę dodajemy do szklanki gorącego mleka z łyżką miodu i pijemy 2 razy dziennie.
Kurkuma
Kurkuma to nie tylko przyprawa hinduska, ma również wspaniałe właściwości terapeutyczne. Zagotować łyżeczkę kurkumy ze szklanką mleka. Pić małymi łykami w ciągu dnia. Jest to znakomity sposób na walkę z katarem.
Maślanka z dodatkami
Wymieszać szczyptę pieprzu i łyżeczkę cukru w pół szklanki maślanki, zsiadłego mleka lub kefiru. Pić rano i wieczorem.
Amol
Amol sprawdza się doskonale przy katarze. Gdzie smarować amolem w przypadku kataru. Najlepiej posmarować okolice zatok i można również posmarować bezpośrednio pod nosem lub można namoczyć watkę amolem i położyć pod nosem.
Ciepła woda i sól. Wymieszać. Wciągnąć najpierw do jednej potem do drugiej dziurki nosa. Odtyka nos nawet w najbardziej zaawansowanym stadium kataru.
Ciepła woda i sól. Wymieszać. Wciągnąć najpierw do jednej potem do drugiej dziurki nosa. Odtyka nos nawet w najbardziej zaawansowanym stadium kataru.