" Uroda rzadka rzadko bez wady" Przysłowie polskie

Łysienie – opis dolegliwości

Łysienie, zwane alopecią, charakteryzuje się wypadaniem włosów lub ich brakiem (niewyrastaniem). Najczęściej dotyka mężczyzn i często ma podłoże genetyczne. W rzadkich przypadkach kobiety również na to cierpią.

Włosy porastają całe nasze ciało oprócz skóry dłoni i stóp. Wyrastają z komórek naskórka i są to giętkie zrogowaciałe włokna. Rosną z szybkością około 1 cm miesięcznie. Czynniki oddziałujące na włosy to klimat, odżywianie, wiek, stan zdrowia człowieka, zanieczyszczenia i uwarunkowania genetyczne. Włosy zaczynają rosnać, kiedy w komórkach naskórka specjalna grupa komórek zamienia aminokwasy w keratynę – rodzaj białka, z którego włosy są zbudowane. Rosną 6 lat, następnie następuje okres spoczynku, a następnie wypadają. Jeśli nowe włosy nie wyrosną w ich miejsce dochodzi do łysienia.

Łysienie a płeć

– łysienie u mężczyzn – zwykle genetyczne, pojawia się w dowolnym wieku, ma związek z hormonami androgenowymi. Androgeny to grupa hormonów płciowych, obejmująca testosteron, dihydrotestosteron, androstendion i dehydroepiandrostendion (DHEA). Androgeny mają wiele funkcji i właśnie jedną z nich jest regularny wzrost włosów.

– łysienie u kobiet – włosy przerzedzają się stopniowo na całej głowie i zwykle nie dochodzi do pełnego wyłysienia.

łysienie
łysienie

Przyczyny łysienia

– złe odżywanie,

– przyczyny genetyczne,

– stres,

– zmiany hormonalne,

– wiek,

– chroniczny łupież,

– złe krążenie krwi

łysienie
łysienie

Jak powstrzymać łysienie?

Przygotować pastę z oliwy z oliwek, łyżeczki cynamonu i łyżeczki miodu. Nałożyć na głowę 15 min przed kąpielą. To doskonały domowy sposób na tą dolegliwość.

Zmielone nasiona kozieradki mieszamy z niewielką ilością wody. Taka papkę nakładamy na głowę 45 min przed myciem, a następnie myjemy głowę. Stosowanie tego przepisu przez kilka miesięcy skutecznie wyleczy łysienie.

Masować skórę głowy przez kilka minut codziennie – pobudzi to krążenie krwi, co sprawi, że nasze włosy będą dobrze odżywione i zdrowe.

Ważna jest również dieta, która powinna zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych i witamin dla włosów. Jedne z najważniejszych to witamina A, witamina z grupy B, biotyna, witamina C i D, a także żelazo, cynk i odpowiednie ilości białka.

Stosować suplementy diety, które mają na celu wzmocnienie istniejących włosów i ewentualnie pobudzenie cebulek włosowych.

Zobacz też na zakładkę wypadanie włosów.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code