Dolegliwości
Łysienie – opis dolegliwości
Łysienie, zwane alopecią, charakteryzuje się wypadaniem włosów lub ich brakiem (niewyrastaniem). Najczęściej dotyka mężczyzn i często ma podłoże genetyczne. W rzadkich przypadkach kobiety również na to cierpią.
Włosy porastają całe nasze ciało oprócz skóry dłoni i stóp. Wyrastają z komórek naskórka i są to giętkie zrogowaciałe włokna. Rosną z szybkością około 1 cm miesięcznie. Czynniki oddziałujące na włosy to klimat, odżywianie, wiek, stan zdrowia człowieka, zanieczyszczenia i uwarunkowania genetyczne. Włosy zaczynają rosnać, kiedy w komórkach naskórka specjalna grupa komórek zamienia aminokwasy w keratynę – rodzaj białka, z którego włosy są zbudowane. Rosną 6 lat, następnie następuje okres spoczynku, a następnie wypadają. Jeśli nowe włosy nie wyrosną w ich miejsce dochodzi do łysienia.
Łysienie a płeć
– łysienie u mężczyzn – zwykle genetyczne, pojawia się w dowolnym wieku, ma związek z hormonami androgenowymi. Androgeny to grupa hormonów płciowych, obejmująca testosteron, dihydrotestosteron, androstendion i dehydroepiandrostendion (DHEA). Androgeny mają wiele funkcji i właśnie jedną z nich jest regularny wzrost włosów.
– łysienie u kobiet – włosy przerzedzają się stopniowo na całej głowie i zwykle nie dochodzi do pełnego wyłysienia.
Przyczyny łysienia
– złe odżywanie,
– przyczyny genetyczne,
– stres,
– zmiany hormonalne,
– wiek,
– chroniczny łupież,
– złe krążenie krwi
Jak powstrzymać łysienie?
Przygotować pastę z oliwy z oliwek, łyżeczki cynamonu i łyżeczki miodu. Nałożyć na głowę 15 min przed kąpielą. To doskonały domowy sposób na tą dolegliwość.
Zmielone nasiona kozieradki mieszamy z niewielką ilością wody. Taka papkę nakładamy na głowę 45 min przed myciem, a następnie myjemy głowę. Stosowanie tego przepisu przez kilka miesięcy skutecznie wyleczy łysienie.
Masować skórę głowy przez kilka minut codziennie – pobudzi to krążenie krwi, co sprawi, że nasze włosy będą dobrze odżywione i zdrowe.
Ważna jest również dieta, która powinna zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych i witamin dla włosów. Jedne z najważniejszych to witamina A, witamina z grupy B, biotyna, witamina C i D, a także żelazo, cynk i odpowiednie ilości białka.
Stosować suplementy diety, które mają na celu wzmocnienie istniejących włosów i ewentualnie pobudzenie cebulek włosowych.
Zobacz też na zakładkę wypadanie włosów.
Ja mam niestety gorzej…zaczyna mi się tworzyć jarmułka …i co ja z tym fantem zrobić ?
Picie wywaru ze skrzypu jak herbate.