" Wyimaginowane dolegliwości są nieuleczalne" Marie von Ebner-Eschenbach

Pieprzyki – co to jest?

Pieprzyki na skórze to zbiór komórek o ciemnym pigmencie, który nazywa się melaniną. Pozostałe komórki również zawierają melaninę, jednak jest ona równomiernie rozprowadzona i dlatego nie ma żadnych

przebarwień. Jeśli natomiast będziemy się nadmiernie opalać, to poprzez stymulację, jakiej dokona słońce, nabawimy się większej ilości pieprzyków. Każdy z nas ma przynajmniej jednego pieprzyka na ciele. Pieprzyki mogą być płaskie, wypukłe, owłosione. Najczęściej powstają w dzieciństwie. Pieprzyki w późniejszym wieku uwidaczniają się przez nadmierne wystawianie skóry ciała na działanie promieni słonecznych. Przeciętnie człowiek ma od 10 do 40 pieprzyków na ciele. Najczęściej są one zlokalizowane na rękach, ramionach, twarzy, szyji, klatce piersiowej i plecach.

Kiedy pieprzyki powinien zobaczyć lekarz?

Zwykle pieprzyki nie są groźne jednak jeśli zdarzy się, że jakiś pieprzyk zacznie się powiekszać, dojdzie do stanu zapalnego w jego obrębie, nabierze nieregularnych kształtów, pociemnieje, zacznie krwawić, swędzieć należy natychmiast zgłosić się do lekarza specjalisty, najlepiej dermatologa, aby zbadał, czy nie przybrał on cech nowotworowych. Warto tutaj zaznaczyć, że rak skóry zwany melanomą jest jednym z najczęściej występujących na świecie, dlatego tak konieczne jest specjalistyczne spojrzenie na pieprzyka.

Usunięcie pieprzyka u dermatologa będzie poprzedzone znieczyleniem i lekarz usunie pieprzyka wraz z lekką otoczką wokół niego, a następnie materiał pobrany zostanie przesłany do laboratorium w celu zbadania czy nie wystepują w nim komórki nowotworowe.

Usuwanie pieprzyków, które wykazują wyżej wymienione cechy powinno nastąpić w specjalistycznych gabinetach.

Przyczyny powstawania pieprzyków:

– nadmierne opalanie się,

– predyspozycje genetyczne,

– nowotwory.

Jak walczyć z pieprzykami?

Jest kilka domowych sposobów na usunięcie pieprzyków, jednak najpierw należy skonsultować się z lekarzem czy pieprzyk nie ma znamion nowotworowych i czy te metody będą bezpieczne.

  • CZOSNEK – Plasterek czosnku przyklej na pieprzyka i zmieniaj codziennie. To bardzo łatwy sposób na usuwanie pieprzyków.
  • SIEMIE LNIANE – Należy sporządzić następującą mieszankę: łyżeczka zmielonego siemienia, łyżeczka oleju z siemienia i łyżeczka miodu. Wszystko wymieszać i taką pastę nakładać na pieprzyki codziennie, a po kilku dniach znikną.
  • ANANAS – Smarować pieprzyki świeżym ananasem. To je wybieli z bardzo szybkim tempie.
  • CYTRYNA – Sok z cytryny to kolejny sprawdzony sposób na pieprzyki. Smarować kilka razy dziennie.
  • SODA – Szczyptę sody zmieszać z olejkiem rycynowym. Taka pastę nakładać codziennie wieczorem na pieprzyki. Powtarzać przez kilka dni. To powinno usunąć pieprzyki.
  • JODYNA – Wcierać jodynę w pieprzyka, a po kilku dniach nie będzie po nim śladu.
  • WODA UTLENIONA – wysoko procentową wodą utlenioną należy przymywać pieprzyki raz dziennie.
  • OLEJEK Z OREGANO – olejek z oregano to łatwy i tani domowy sposób na pieprzyki. Zamoczyć patyczek do ucha w olejku i smarować pieprzyk, aż do zniknięcia.
  • OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO – olejek ten działa tak jak olejek z oregano.
  • OLEJEK FRANKINCENSE – olejek frankincense to również domowy sposób na pozbycie się pieprzyków. Smarować pieprzyk conajmniej raz dziennie.
  • ALOE VERA – sok z aloesa jest bezpiecznym sposobem na pozbycie się pieprzyków. Jest wprawdzie długotrwały, ale z pewnością bezpieczny. Nakładać sok na pieprzyk na 2 godziny, można nakleić plaster, aby sok pozostał na pieprzyku dłużej. Aloes wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

  • Ja sie strasznie wstydze mojego pieprzyka na brodzie… Wczoraj zaczelam kuracje czosnkiem, wieczorem zakladam plasterek z czoskiem, a rano ściągam.. Myślicie że cos pomoże? Jak by mi zniknął bym sie poplakala ze szczescia! A zabieg wykluczony-rodzice:(

  • Ja mam mnostwo pieprzykow na twarzy i calym ciele, po wakacjach przybywa ich coraz wiecej, juz sie boje pomyslec jak bede wygladala za kilka lat. To jest straszne. Chyba wyprobuje sok z cytryny…

  • Ja mam nad wargą pieprzyk i mam przez niego straszne kompleksy cały czas mi sie wydaje ze ludzie jak mi patrzą na twarz to widzą tylko pieprzyk ;/ mam nadzieję ze cos z tych sposobów pomoże, ale boje sie ze ludzie zauważą i zaczną sie pytać co zrobiłam ;((

  • Ja też mam pieprzyka na brodzie:( nienawidzę go, tym bardziej teraz kiedy zaczął się chyba powiększać!
    Byłam z nim kilka miesięcy u dermatolog, bo go podrażniłam wybielając sokiem z cytryny, powiedziała mi, że nie można wybielać pieprzyków, bo podrażniając je można pobudzić nowotwór, usunąć laserowo też go nie mogę, jedynie chirurgicznie, ale żeby nie było śladu musiałabym iść prywatnie do chirurga plastyka, reasumując nie radzę nikomu eksperymentów z cytryną a tym bardziej z czosnkiem!, lepiej udać się do dermatologa po poradę…

  • HEj,
    a czy wiecie, że pojawiające się na ciele pieprzyki to nie defekt skóry, tylko informacja o tym, że jakies toksyny obciążają wątrobę?
    Może to być od leków, może od jakiejsc pleśni z jedzienia (zatrucie pokarmowe). Inna sprawea ze to mogą też być patogeny, np. lambie, czy inne pasożyty. A wtedy trzeba pić zioła i zmienić dietę (zero coli, zero smażonego i mniej alkoholu). Wtedy część pieprzyków powinna zniknąć.

    Piszę tak żebyście myśleli o całym ciele, chociaż wiem że dbanie o zdrowie i docenianie gozaczyna się często dopiero pare lat po trzydziestce … młodsi myślą tylko o wyglądzie … i takie jest zycie,
    ale skórą jest wizytówką zdrowia całego organizmu.

  • woda utleniona-wypala i wybiela, nie polecam wycinania u lekarzy kaleczą nas tylko i pozostawiaja blizny, zdrapałem kilka i nie ma śladu, a większe woda utleniona watka i cierpliwość….

  • ja swego czasu miałem terapię ze skórki od cytryny moczonej w occie, skórkę moczyło się w occie 2 dni, następnie na plasterku przyklejał się kawałek skórki cytrynowej do pieprzyka, 3 dni i go nie było, przykładać do pieprzyka białą stroną skórki

  • ze swojego doświadczenia wiem, ze przy duzej ilości znamion na skórze sprawdza sie picie soku z marchwii i jablka, mam idealnie czystą skórę bez pieprzyków, ale to kwestia sysematyczności conajmniej jedną szkl. dziennie,,efekt zadziwiający

  • Hej ludzie. Od dziecka na czole mialam odstajacego pieprzyka. Nosilam grzywke. Mialam przez niego kompleksy. Postanowilam dzialac. Kupilam plyn na brodawki BRODACID. Zaczelam go smarowac. Zaczal cimniec . Troche szczypalo. W efekcie po kilku dniach na jego miejscu pojawil sie strup a po wypuklym pieprzuku nie ma sladu! Zostala malenka blizna widoczna z bardzo bliska.

  • Na odstające od skóry pieprzyki polecam jodynę – smarować 2x dziennie przez 2-3 tyg, niczym nie zaklejać, po tym czasie polewać po kąpieli wodą utlenioną a pieprzyk w końcu zacznie usychać i odpadnie – stosowałam i polecam

  • Po occie jabłkowym tzw. pieprzyki odpadają po kilku dniach, u mnie na 4 dzień. Czytałam sporo o tej metodzie i doradza się przykładanie wacika do znamienia na 15 minut kilka razy dziennie. Nie róbcie tak! Raczej przykładajcie patyczek kosmetyczny na chwilkę kilka razy dziennie, ściśle na pieprzyka, bo przy tym waciku podrażni i przypali rownież skórę wokół niego, niepotrzebnie… u mnie tak się stało:( W trakcie kuracji i po niej trzeba takie miejsce koić np. żelem aloesowym, Zinalfatem, sokiem z żyworódki. Jedyna skuteczna metoda, ani ananas ani cytryna ani czosnek itd. nie pomogą. Sprawdzone. Oczywiście najpierw trzeba ustrojstwa przeznaczonego do usunięcia przebadać u dermatologa 🙂

  • Usunęłam pieprzyk perhydrolem. Proces trwał 14 dni. Początkowo pieprzyk powiększył się z powodu nasączenia perhydrolem. Później stopniowo się zasuszał, aż do powstania strupka. Na skórze wokół pieprzyka skóra była bardzo podrażniona. Teraz zostało lekkie zaczerwienienie, które smaruję wodą utlenioną 3%. Skóra jest już gładka, wygląda jak po zerwaniu strupka. Polecam nakładanie perhydrolu punktowo, patyczkiem higienicznym. Dookoła pieprzyka warto natłuścić skórę żeby nie uległa przypadkowemu podrażnieniu. Najlepiej nie nakładać żadnego opatrunku, chyba że jest to konieczne.