" Kichanie powstrzymuje czkawkę" Hipokrates

Przeziębienie

Przeziębienie jest chyba najczęściej występującym schorzeniem, najprawdopodobniej każdy z nas je przeszedł choć raz w życiu.

Jest to to stan zapalny górnych dróg oddechowych wywołany najczęściej wirusem. Jest bardzo zaraźliwe, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach. Często zapadają na nie dzieci. Wirusy wywołujące przeziębienie cały czas mutują, dlatego zarażenie się wirusem nie daje nam odporności na przyszłość, ponieważ w przyszłości będziemy się stykać z innym nieznanym nam dotąd wirusem.

Przeziębienie charakteryzuje się katarem, bólem gardła, głowy, czasem zapchanym nosem, brakiem apetytu i energii. Przeziębienie zwykle trwa od 5 do 10 dni.

Przyczyny przeziębienia

Przebywanie w niskich temperaturach, na wietrze, itp., może wywołać przeziębienie. Najczęstszym jednak powodem jest zarażenie się wirusem. Mamy ponad 200 rodzajów wriusów wywołujących przeziębienie. Najbardziej powszechnym jest rinowirus, który jest odpowiedzialny za 35% wszystkich przeziębień. Z innym wirusów znany są para wirus i syncytial wirus, które nie są groźne dla dorosłych, jednak u dzieci mogą wywołać groźne powiklania.

Jak walczyć z przeziębieniem?

Cytryna jest sprawdzonym i pospolitym remedium na przeziębienia. Sok z całej cytryny dodać do pół szklanki ciepłej wody razem z łyżką miodu. Wymieszać i pić dwa do trzech razy dziennie.

Czosnek to kolejny niezawodny środek na walkę z przeziebieniem. Jedzony na kanapce lub przeciśnięty przez praskę i pity z mlekiem przynosi natychmiastową ulgę. Jest to bardzo dobry domowy sposób na walkę z przeziębieniem.

Pić olejek czosnkowy rozpuszczony z wodą kilka razy dziennie.

2 lub 3 plasterki imbiru lub łyżeczkę sproszkowanego imbiru gotujemy przez 5 minut na małym ogniu. Przecedzić i dodać łyżeczkę miodu lub cukru i pić 2 razy dziennie. Jest to sprawdzony sposób na przeziebienie.

Łyżeczkę kurkumy zmieszać ze szklanką mleka. Pić 2 razy dziennie. Jest to doskonały domowy sposób na szybkie pozbycie się przeziębienia.

Na przeziębienie doskonale podziała herbata malinowa z kardamonem. Składniki: torebka Irving Malinowa Polana lub Irving Owoce Leśne, 50 ml soku malinowego, 4 strączki zielonego kardamonu. Kardamon rozgnieć w moździerzu kuchennym. Zaparz herbatę Irving Malinowa Polana lub Irving Owoce Leśne w niepełnej szklance wody, dodaj do niej kardamon. Pozostaw pod przykryciem na 10-15 min. Odcedź napar. Dodaj sok malinowy, wymieszaj. Aby napój był gorący, uzupełnij kubek wrzątkiem. Wypij od razu. (Nadesłała Ania).

Znasz inną recepturę?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *