" W życiu chodzi o coś więcej niż o zwiększanie jego tempa" Mohandas K Gandhi

Stres jest częścią naszego życia. Niestety nie możemy się go pozbyć. Towarzyszy nam od momentu narodzenia, bo przecież przyjście na świat noworodka jest dla niego ogromnie stresogenne. Odchodząc z

tego świata również doświadczamy stresu. Stres sam w sobie nie jest problemem, jesli tylko potrafimy nim odpowiednio zarządzać, gdyż wiele pomysłów nie byłoby zrealizowanych, gdybyśmy nie byli poddani stresowi. Stres przed egzaminem pozwala nam na mobilizację i w efekcie lepszy wynik. Natomiast jeśli np. odkładamy rachunki do zapłacenia do szuflady i w końcu nadchodzi dzień zapłaty, wtedy stres ma niszczycielskie dzialanie dla naszego organizmu.

W trakcie stresu zachodzi wiele zmian systemowych, w wyniku czego kilka lub wiecej komórek obumiera. Takie procesy zachodzą stale w naszym organizmie. Nasze ciało próbuje naprawić uszkodzenia powstałe przez taki stan naszego umysłu, jednak nie zawsze mu się to udaje. W wyniku stresu możemy spodziewać się zwiększonej zachorowalności na choroby serca, cukrzycę, wrzody, chroniczne bóle głowy i wiele innych.

Przyczyny stresu:

– zmiany hormonalne,

– choroby chroniczne,

– przeżycia osobiste,

– przepracowanie,

– brak snu.

Długotrwały stres
Długotrwały stres

Długotrwały stres do czego prowadzi?

Może wywoływać niektóre choroby lub zaostrzać istniejące. Może podnosić ciśnienie tętnicze krwi, powodować wrzody żołądka, zawał serca, depresję, a nawet nowotwory.

Wpływa na wszystkie układy organizmu, w tym układ mięśniowo-szkieletowy, oddechowy, sercowo-naczyniowy, hormonalny, pokarmowy, nerwowy i rozrodczy. Generalnie nasz organizm potrafi radzić sobie ze stresem, jednak sytacja zmienia się kiedy czas jego trawnia się wydłuża.

Jak walczyć ze stresem?

Znanym sposobem na stres jest herbatka z melisy. Pić co najmniej 2 razy dziennie.

Żuj liście bazylii dwa razy dziennie. To sprawi, że mniej będziesz się stresował.

Wspaniałym sposobem na stres jest wysiłek fizyczny. Należy uprawiać jak najwięcej sportu, a przynajmniej spacerować przez 45 minut dziennie.

W przypadku nagłego stresu wypić szklankę mleka z łyżeczką kurkumy, a ulgę poczujemy natychmiast.

Prosty i łatwy domowy sposób na odstresowanie się to gorąca kąpiel – redukuje napięcie fizyczne i psychiczne.

Kawa, papierosy i alkohol powinny rozstać wyeliminowane z naszej diety, ponieważ wypłukują organizm z witaminy B, która pomaga opanować stres.

Suplementacja magnezem jest bardzo przydatna w przypadku stresu.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code