" W życiu chodzi o coś więcej niż o zwiększanie jego tempa" Mohandas K Gandhi

Wrzuć na luz

Stres jest częścią naszego życia. Niestety nie możemy się go pozbyć. Towarzyszy nam od momentu narodzenia, bo przecież przyjście na świat noworodka jest dla niego ogromnie stresogenne. Odchodząc z

tego świata również doświadczamy stresu. Stres sam w sobie nie jest problemem, jesli tylko potrafimy nim odpowiednio zarządzać, gdyż wiele pomysłów nie byłoby zrealizowanych, gdybyśmy nie byli poddani stresowi. Stres przed egzaminem pozwala nam na mobilizację i w efekcie lepszy wynik. Natomiast jeśli np. odkładamy rachunki do zapłacenia do szuflady i w końcu nadchodzi dzień zapłaty, wtedy stres ma niszczycielskie dzialanie dla naszego organizmu.

W trakcie stresu zachodzi wiele zmian systemowych, w wyniku czego kilka lub wiecej komórek obumiera. Takie procesy zachodzą stale w naszym organizmie. Nasze ciało próbuje naprawić uszkodzenia powstałe przez stres, jednak nie zawsze mu się to udaje. W wyniku stresu możemy spodziewać się zwiększonej zachorowalności na choroby serca, cukrzycę, wrzody, chroniczne bóle głowy i wiele innych.

Przyczyny stresu:

– zmiany hormonalne,

– choroby chroniczne,

– przeżycia osobiste,

– przepracowanie,

– brak snu.

Jak walczyć ze stresem?

Znanym sposobem na stres jest herbatka z melisy. Pić co najmniej 2 razy dziennie.

Żuj liście bazylii dwa razy dziennie. To sprawi, że mniej będziesz się stresował.

Wspaniałym sposobem na stres jest wysiłek fizyczny. Należy uprawiać jak najwięcej sportu, a przynajmniej spacerować przez 45 minut dziennie.

W przypadku nagłego stresu wypić szklankę mleka z łyżeczką kurkumy, a ulgę poczujemy natychmiast.

Prosty i łatwy domowy sposób na odstresowanie się to gorąca kąpiel – redukuje napięcie fizyczne i psychiczne.

Kawa, papierosy i alkohol powinny rozstać wyeliminowane z naszej diety, ponieważ wypłukują organizm z witaminy B, która pomaga opanować stres.

Znasz inną recepturę?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *