" Gruba skóra jest darem od Boga" Konrad Adenauer

Gdy na skórze sucho

Sucha skóra jest spowodowana zbyt niską produkcją tłuszczu przez gruczoły łojotokowe. Najczęściej mamy do czynienia z suchą skórą w miesiącach zimowych, gdzie spada wilgotność powietrza. W związku z tym najbardziej odczuwamy to po kąpieli, kiedy czujemy napiętą skórę w okolicach oczu, policzków, rąk, czy wewnętrznej części ud. Brak jej pielęgnacji i nawilżania może prowadzić do bardzo bolesnych pęknięć.

Od czego powstaje sucha skóra?

Przyczyn powstawania suchej skóry jest wiele. Najczęściej przyczyną tego problemu nie jest poważna. Takie czynniki jak pogoda, zbyt gorąca wody czy środki chemiczne lub kosmetyki mają znaczenie.

I tak możemy wyróżnić takie przyczyny jak:

– brak witaminy A, E, czy B,

– nadmierne opalanie,

– suche powietrze,

– zapalenie skóry,

egzema,

– nadmierne używanie detergentów,

– używanie silnie działających mydeł.

Stany zapalne skóry, a sucha skóra

Stany zapalne skóry są najczęstszą przyczyną suchej skóry, która może się pojawić w dowolnym miejscu na ciele.

Wyróżniamy:

  • atopowe zapalenie skóry – taki stan zapalny zwany jest również egzemą, która występuje najczęściej u dzieci i przybiera formę suchej, popękanej, czasem łuszczącej się skóry w różnych miejscach. Najczęściej obserwuje się takie zmiany na zgięciach.
  • kontaktowe zapalenie skóry – to reakcja skóry na czynniki drażniące – najczęściej chemiczne. Pojawia się przy zetknięciu skóry z alergenem. Unikanie takich sytuacji wyeliminuje kontaktowe zapalenie skóry.
  • łojotokowe zapalenie skóry – tutaj również pojawia się sucha, wręcz przesuszona skóra. Często taki stan pojawia się na głowie, czy twarzy. Przyczyną jest nadprodukcja tłuszczu przez gruczoły łojotokowe. Dlatego też taki stan zapalny często obserwowany jest u niemowląt, ale dotyka także dorosłych.
jak nawilżyć suchą skórę
jak nawilżyć suchą skórę

Jak nawilżyć suchą skórę?

Maseczka z banana jest szybkim sposobem na nawilżenie suchej skóry. Rozgnieść banana na papkę i nałożyć na skórę twarzy i szyji. Po 15-20 minutach zmyć ciepłą wodą.

Stosować witaminę A, D i E, doustnie i w preparatach nawilżających skórę. Te trzy witaminy pozwolą utrzymać naszą skórę wilgotną.

Przy suchej skórze należy pić dodatkowo co najmniej 8 szklanek wody dziennie, a w rezultacie to pozwoli utrzymać nasz organizm nawilżonym.

Suchą skórę, szczególnie twarzy i szyi, przesmarować delikatnie wacikiem namoczonym w ciepłej oliwie. Pozostawić na noc, rano zmyć. To sprawi, że nasza skóra będzie miękka i gładsza.

Do kąpieli dodać kilka kropel wyciągu z płatków owsianych lub wywaru z płatków owsianych. Po takiej kąpieli nasza skóra bedzie jak aksamit.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • mam problem związany z suchą skórą ale najbardziej na powiekach i nie wiem co mogę zrobić by ją odpowiednio nawilżyć proszę o szybką pomoc:( z góry dziękuję:) pozdrawiam:)

  • na suchą skórę twarzy najlepszy jest olejek arganowy,a na pozostałą część ciała olejek cynamonowy,można je kupić w sklepie orientalnym ,,casablanca”

  • ja stosuję na powieki i pod oczy zwykłą białą wazelinę, nie kosmetyczną, bezzapachową na noc, nie podrażnia oczu, a rano skóra jest gładka jak aksamit 🙂