" Starość jest wtedy, gdy plamy wątrobowe widać przez rękawiczki" Phyllis Dyler

Wątroba gdzie jest?

Wątroba jest największym organem naszego ciała. Usytuowana w prawej górnej części jamy brzusznej, waży od 1.1 do 2 kg u dorosłego człowieka. Wątroba jest ważnym organem, który pełni okolo 500 różnych zadań,

od przechowywania witamin i węglowodanów do oczyszczania organizmu z toksyn.

Wątroba produkuje żółć, która jest pomocna w trawieniu i sprawia, że kolor naszego kału jest brązowy. Wątrobie trawi białka, węglowodany i tłuszcze. Produktem metabolizmu tłuszczów jest cholesterol. Również poziom cukru reguluje wątroba razem z trzustką.

Z innych zadań wątroby należy wymienić produkcję heparyny – antykoagulanta i różne związki chemiczne potrzebne do krzepnięcia krwi. Synteza witaminy A i jej magazynowanie także odbywa się w wątrobie gdzie razem w witaminą A znajdziemy witaminy B12, K i D. Najważniejszą jednak funkcją wątroby, o której już wspomnieliśmy jest oczyszczanie organizmu z toksyn, obumarłych czerwonych krwinek i metabolizm leków i ich usuwanie z organizmu. Tak wię widać dlaczego zdrowa wątroba jest tak ważna.

Stan zapalny wątroby jest zwany wirusowym zapaleniem wątroby (hepatitis). Typ A spowodowany jest przez wirus, który dostaje się do naszego organizmu z jedzeniem lub piciem. Chory obserwuje u siebie podwyższoną temperaturę, żółty kolor skóry. Taki stan może utrzymywać się przez 3 tygodnie.

Znacznie bardziej niebezpieczny jest typ B. Ten rodzaj stanu zapalnego, również jest powodowany przez wirus, który dostaje się do organizmu w trakcie kontaktów seksualnych lub przez zakażoną krew (niesterylne strzykawki są najczęstszym problemem). Chory ma podwyższoną temperaturę, zmieniony kolor skóry, ból głowy i odczuwa osłabienie.

Bardzo poważnym schorzeniem jest również marskość wątroby gdzie następuje zastąpienie komórek wątroby, włóknami tkanki łącznej. To uszkodzenie wątroby jest nieodwracalne.

Często również przy problemach z wątrobą obserwujemy zaparcia.

Jeśli do nich dojdzie to są dodatkowym obciążeniem dla wątroby.

Przyczyny chorób wątroby:

  • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu,
  • zapalenie wątroby typu B i C, które uszkadzają wątrobę,
  • choroby autoimmunologiczne wątroby,
  • blokada przewodów żółciowych.
co zrobić jak boli wątroba
co zrobić jak boli wątroba

Co zrobić jak boli wątroba?

Sok marchewkowy jest wspaniałym lekiem na wątrobę. Pić szklankę soku codziennie.

Aby utrzymać wątrobę w dobrej kondycji należy pić raz dziennie szklankę wody z wycisniętym sokiem z cytryny.

Picie herbat ziołowych z mniszka lekarskiego, dziurawca, rumianku, lipy wspomaga pracę wątroby.

Domowy sposób na problemy wątrobowe to jeść na czczo 2 pomarańcze przez 7 dni – wątroba szybko się zregeneruje.

Przy jakichkolwiek chorobach wątroby należy zaprzestać picia alkoholu i jedzenia tłustych rzeczy.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

  • Kurkuma, chude mięso i Essentix, czyli naturalny wyciąg z soi. Moją wątrobę dość szybko zregenerował. Kiedyś próbowałem innych sposobów nawet po kilka miesięcy i nic mi nie pomagało. Teraz nawet po tłustym posiłku nie mam problemów. I moja drobna uwaga do artykułu- przyczyną chorób wątroby nie zawsze jest alkohol. Problemy i bez niego się pojawiają po przekroczeniu pewnego wieku.