" Każdy człowiek ma swoją truciznę" Przysłowie amerykańskie

Zaparcia – definicja

Człowiek wypróżnia się przeciętnie raz dziennie, jednak absolutnie naturalnym jest wypróżnianie raz na 3 dni lub 3 razy dziennie. Zaparcia – mówimy o nich kiedy stolec będzie nieregularny, o twardej konsystencji.

Zaparcia są zaburzeniem układu trawiennego, które mogą prowadzić do poważnych schorzeń. Nie pozwalają one, organizmowi pozbyć się toksyn i produktów przemiany materii, co powoduje, że wracają one do układu krwionośnego i zatruwają nasz organizm.

Taki stan rzeczy jest niezmiernie uciążliwy nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

Przyczyny zaparć:

– dieta uboga w błonnik,

– mała ilość wypijanych płynów,

– nieregularne jedzenie,

– spożywanie fast food,

– nadkwasota,

cukrzyca,

– zapalenie jelit,

– sydrom jelita leniwego,

– połykanie dużych kawałków jedzenia.

Jak pozbyć się zaparcia?

Cierpiący na zaparcia (inaczej: zatwardzenie) powinni pić dodatkowo około 8 szklanek wody w ciągu dnia, to przyspieszy metabolizm i poprawi perystaltykę jelit (ruchy jelit, które powodują przesuwanie się strawionego pokarmu wewnątrz).

Kefir wypijany na czczo skutecznie walczy z zaparciami. To bardzo skuteczny sposób na zatwardzenie.

Domowym sposobem na zaparcia jest zjedzenie gruszki przed posiłkiem. Alternatywnie można przeprowadzić dwudniową dietę, pijąc wyłącznie sok gruszkowy.

Szybkie spacery (45 minut lub więcej) doskonale poprawiają perystaltykę jelit, co leczy zatwardzenia.

Jedz pomarańczę na noc i na czczo, a zatwardzenia przestaną ci dokuczać.

Łyżeczka gorzkiej soli rozpuszczona w szklance ciepłej wody jest znakomitym środkiem na zaparcia. Trzeba to wypić – uwaga: jest bardzo niesmaczne. Sposobu nie można jednak stosować codziennie, należy robić kilkutygodniowe przerwy pomiędzy kuracjami.

Wypicie pół szklanki soku z kapusty jest skutecznym domowym sposobem na zatwardzenie. Sok może być ze świeżej, jak i z kwaśnej kapusty.

Dobrym środkiem na zaparcia są suszone śliwki. Przez 10 dni 10 śliwek zalać szklanką wrzątku wieczorem i wypić (i zjeść) na czczo rano i analogicznie rano na wieczór. Potem proponuję 2-3 śliwki codziennie do śniadania. Skuteczne. (Nadesłał Stach)

Wieczorem wymieszaj 1 łyżkę miodu w szklance letniej, przegotowanej wody. Wypij rano na czczo. Skuteczne. (Nadesłała Teresa)

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code