" Lustro ma zawsze zgagę, wszystko mu się odbija" Jan Sztaudynger

Zgaga

Zgaga charakteryzuje się zwraceniem kwasu chlorowodorowego, który jest odppowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Zwracane mogą być także części niestrawionego jedzenia, czy to do

przełyku, a nawet do jamy ustnej. Będziemy wtedy odczuwać pieczenie w klatce piersiowej na wysokości mostka, odbijanie czy uczucie blokady jedzenia na poziomie przełyku.

Pieczenie nasila się zwłaszcza po obfitych posiłkach, ale także po ostrym jedzeniu.

Przyczyny zgagi:

– przejadanie się,

– picie alkoholu,

– aktywność fizyczna bespośrednio po jedzeniu,

– schylanie się po jedzeniu.

Jak się pozbyć zgagi?

Jeśli masz zgagę, zjedz kilka migdałów. To szybko ją zlikwiduje. Migdały są nieocenione w przypadku zgagi, zwłaszcza w ciąży, gdzie nie można korzystać z żadnych środków farmakologicznych.

Bardzo popularny i znany sposób na zgagę: rozpuścić łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance ciepłej wody i wypić. Zgaga minie błyskawicznie. Ten sposób jest prosty, tani i ogólnodostępny.

Wypić łyżkę octu jabłkowego na zgagę. Ocet jabłkowy ma również wiele innych cennych właściwości terapeutycznych, dlatego warto go mieć w swojej kuchni.

Osoby cierpiący na chroniczne zgagi powinny często jeść banany. Banany będą działały powlekająco na błonę śluzową przyłyku i żołądka.

Skuteczny sposób na zgagę: Wypić pół szklanki zimnego mleka, wkrapiając do niego kilka kropel soku z cytryny.

Natka pietruszki również sprawdza się przy zgadze. Należy natkę żuć. Można ją połknąć lub wypluć. Pietruszka jest również doskonała na nieświeży oddech.

Luźne rzeczy. Nie możemy nie wspomnieć o tym, że obcisłe rzeczy, czy paski bardzo pogłębiają już istniejące schorzenie, ale również potrafią zgagę wywołać. Dlatego należy pamiętać o luźnych ubraniach, jeśli tylko mamy predyspozycje, lub już borykamy się ze zgagą.

Imbir wprawdzie doskonale sprawdza się w przypadku nudności, ale okazuje się, że w przypadku zgagi również można go stosować z powodzeniem. Można starty imbir dodawać do zup, sosów, potraw, ale również można przyrządzać herbatkę imbirową. Są do kupienia gotowe, ale w domu także możemy ją sami przyrządzić.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code