Infekcje grzybicze organizmu są dla większości osób tematem, którego często się przemilcza ze względu na stygmatyzację społeczną. Nie znaczy to jednak, że choroby te nie istnieją i że nie należy ich leczyć.

Zarówno na powierzchni organizmu, jak i wewnątrz niego występuje wiele rodzajów grzybów nieszkodliwych dla człowieka. Problem pojawia się, gdy grzyby te zaczynają nadmiernie i niekontrolowanie wzrastać. Najczęstszymi grzybami wywołującym szereg dolegliwości są grzyby z rodzaju Candida. W normalnych warunkach występuje w jamie ustnej, jelitach, na skórze, a w przypadku kobiet; także w pochwie.

Należy zapamiętać, że grzybicą nie można się zarazić — grzyby naturalnie występują w organizmie.

Ze względu na częstość występowania, należy pochylić się nieco bardziej nad grzybami Candida. Ich nadmierny wzrost może być spowodowany szeregiem czynników:

W zależności od miejsca, w którym nastąpi namnażanie się grzybów, wyróżniamy rodzaje infekcji grzybiczych organizmu.

Infekcje grzybicze organizmu
Infekcje grzybicze organizmu

Infekcja drożdżowa jamy ustnej, tzw. pleśniawka pojawia się, gdy grzyby Candida zaczynają nadmiernie wzrastać w jamie ustnej. Przypadłość ta dotyka najczęściej małe dzieci i ludzi starszych, gdyż mają oni niedostatecznie rozwinięty/osłabiony układ odpornościowy. Pleśniawka polega na pojawieniu się białych plamek na języku lub wewnętrznej części policzków, ale może się rozprzestrzeniać na podniebienie czy też dziąsła. Przy próbie starcia plamek może pojawić się krwawienie.

W przypadku wzrostu Candida zasiedlających powierzchnię ciała, rozwija się grzybica paznokci lub skóry. Grzyby preferują miejsca wilgotnie i ciepłe, dlatego idealne siedlisko znajdują pod pachami, w pachwinie czy też między palcami u stóp. Infekcja objawia się wysypką i swędzeniem.

Namnożenie się Candida w jelicie prowadzi do występowania szeregu objawów, takich jak biegunki, zaparcia, wiatry, wzdęcia. Przyczyną tego jest zaburzenie równowagi flory bakteryjnej przez wspomnianą Candidę. Najnowsze badania pokazują, że grzyby te mogą nawet mieć wpływ na rozwijanie się wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Opisane przypadki to często występujące infekcje grzybicze organizmu, których niewątpliwie jest mnóstwo. Zapraszamy również do zapoznania się z domowymi metodami, które mogą być pomocne w ich zwalczaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code