Choroby górnych dróg oddechowych często idą w parze z kaszlem. Nie jest to oczywiście jedyny powód kaszlu jaki możemy doświadczyć, jednak zajmiemy się kaszlem spowodowanym właśnie przeziębieniem. Interesuje nas kiedy kaszel suchy zamienia się w mokry. Kaszel, a raczej jego rodzaj jest doskonałym wskaźnikiem na jakim etapie choroby jesteśmy.

Początek choroby to ból gardła i podrażniona śluzówka gardła. Właśnie to podrażnienie wywołuje such kaszel, który jest bardzo męczący. Przy takim suchym kaszlu często towarzyszy nam ból głowy, wywołany ciągłym kaszlem, ból i pieczenie gardłą. Może nawet dojść do wymiotów.

Gardło i drogi oddechowe są wyścielone wrażliwą tkanką, która zawiera tysiące zakończeń nerwowych i tzw. receptorów kaszlu. Kiedy te receptory są aktywowane, wysyłają sygnał chemiczny do mózgu, który wyzwala ten irytujący kaszel. Czynniki, które aktywują te receptory to alergie, zanieczyszczenia, cząsteczki dymu, czy choroby zakaźne jak przeziębienie, grypa czy covid.

Kiedy kaszel suchy zamienia się w mokry
Kiedy kaszel suchy zamienia się w mokry

Najczęściej taki suchy kaszel występuje na początku infekcji. Najbardziej męczący jest w nocy, kiedy nie pozwala nam spać. Po kilku dniach taki such kaszel zamienia się w mokry. Wtedy to produkowany jest śluz, aby wydalić z organizmu drobnoustroje. Doznajemy również wtedy ulgi i wiadomo, że choroba przeszła w następne stadium. Wtedy należy stosować środki, które sprawią, że odksztuszanie nie będzie tak bolesne i rozrzadzające taki kaszel. Nie należy jednak takiego mokrego kaszlu lekceważyć, ponieważ to może być również zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Dlatego konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty w celu oceny takich symptomów.

Kiedy kaszel suchy zamienia się w mokry i udaje nam się odpluwać flegmę, należy ją bacznie obserwować, czy nie występuje w niej np. krew. Kolor flegmy świadczy również o stadium infekcji. Przezroczysta flegma to początek choroby, kolor biały to kolejne stadium, natomiast kolor żółty świadczy o bakteryjnym podłożu kaszlu, w końcowym etapie flegma zielona to końcówka infekcji.

Z domowych sposobów można zastosować któryś z podanych przepisów na kaszel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code