Kurkuma na szczęście jest już bardzo znana w Polsce i to jako przyprawa do potraw, ale także jako środek terapeutyczny. Jednak często zastanawiamy się czy kurkuma przed czy po jedzeniu powinna być stosowana.

Kurkuma występuje w Indiach i swoim wyglądem przypomina imbir, z tą różnicą, że jej kolor wewnątrz jest raczej pomarańczowy. Należy ona również do tej samej rodziny co imbir – rodziny imbirowatych. Nazywana nieraz indyjskim szafranem. W całej Azji jest powszechnie stosowany jako przyprawa głównie curry, ale nie tylko.

Kurkuma ma szerokie zastosowanie w terapeutyczne, dlatego powinna być ona częścią naszego leczenia, ale także profilaktyki.

Jakie substancje występują w kurkumie?

To co wyróżnia kurkumę spośród innych ziół to substancje zwane kurkuminoidami, wsród których wyrózniamy: kurkuminę, demetoksykurkuminę i bisdemetoksykurkuminę. Spośród tych trzech kurkumina ma największe właściwości lecznicze.

kurkuma przed czy po jedzeniu
kurkuma przed czy po jedzeniu

Okazuje się, że czas kiedy zastosujemy kurkumę przed czy po jedzeniu ma znaczenie. Zgodnie z https://alzheimer.neurology.ucla.edu post sprawia, że kurkumina jest wchłaniana lepiej. Dlatego najlepiej stosować ją na czczo, na godzinę przed jedzeniem lub 3 godziny po jedzeniu. W tym czasie wydaje się osiągnąć nalepsze rezultaty jeśli chodzi o wchłanialność kurkuminy

Jeśli mamy kurkumę z tabletkach to wystarczy przepić ją wodą, natomiast jeśli mamy postać sypką, możemy rozpuścić kurkumę w soku, dla lepszego smaku i lepszego przyswajania.

Kolejnym istotnym elementem w trakcie stosowania kuracji kurkumą jest jej odpowiednie połączenie z piperyną. Tak jak w kurkumie mamy około 5 % kurkuminy tak w pieprzu mamy 5 % piperyny. Tak jak kurkumina jest odpowiedzialna za pomarańczowy kolor kurkumy, tak piperyna odpowiada z ostry zmak piepszu.

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie kurkuma przed czy po jedzeniu , należy dodać jeszcze jedną informację. Mianowice po spożyciu kurkumy, wątroba naturalnie chce oczyścić krew z tej substancji, dlatego efekt zażycia kurkumy będzie krótkotrwały. Stąd jeśli do kurkumy dodamy szczyptę piepszu, on zatrzyma kurkuminę trochę dłużej w naszym organiźmie, ponieważ pipetyny jest naturalnym inhibitorem leków. Znaczy to, że powoduje ona zmniejszenie szybkości reakcji chemicznych. Stąd dodanie pieprzu, nawet w niewielkiej ilości do kurkumy zwiększy jej biodostępność o 2000%.

Hindusi to wiedzą, dlatego w mieszankach curry zawsze znajdziecie pieprz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *