1. Aloes

Na rynku istnieje mnóstwo produktów zawierających sok z tego właśnie kwiatka. W naturalnych warunkach aloes osiąga znacznie większe wymiary, niż ten hodowany w naszych domach. Pomimo braku naukowych dowodów na to, że aloes ma jakiekolwiek istotne właściwości lecznicze, jest on stosowany od tysięcy lat jako powszechny naturalny środek łagodzący podrażnioną skórę.

Przezroczysta, przypominająca żel substancja znajdująca się w wewnętrznej części liścia może być stosowana bezpośrednio na skórę. Stosowana jest to łagodzenia oparzeń, oparzeń słonecznych, odmrożeń, łuszczycy i nawet odleżyn. Najlepsze są rośliny 3, 4 letnie.  Przed ucięciem liścia najlepiej nie podlewać aloesu przez kilka dni, wedy koncentracja substancji gojących będzie większa.W przypadku jakichkolwiek alergii należy najpierw skontaktować się z lekarzem.

Aloesu nie należy podlewać często, a gleba powinna zawierać piasek w celu lepszej pzrepuszczalności. Dobrze znosi mocne słońce.

2. Bluszcz

Nikt z nas nie lubi pleśni. Jest niezdrowa i zaczyna się rozwijać wtedy kiedy jeszcze nie widać jej gołym okiem. Na ratunek przychodzi nam bluszcz, który jest w stanie oczyścić powietrze  w 94% z cząsteczek pleśni, które mogą wywoływać alergie, ale nie tylko. 

Bluszcz jest doskonały nie tylko w kuchni,ale również pełni nieocenioną rolę w sypialni. Dla osób chorujących na astmę może pomóc łatwiej oddychać, a sen dzięki tej roślinie będzie spokojny i głeboki.

Należy pamiętać, że bluszcz angielski jest trujący, więc należy go przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych. Roślina ta rozwija się w świetle fluorescencyjnym, ale nie w bezpośrednim słońcu, więc jest idealną rośliną domową dla ciemniejszych niż zwykłe sypialnie ze sztucznym światłem. Gleba powinna być utrzymywana przez cały czas, ale nie powinna być zawilgocona.

3. Lawenda

Lawenda to roślina kwitnącą na fioletowo, która ma bardzo delikatny i przyjemny aromat. Zapach lawendy, znany przede wszystkim z łagodzących stres korzyści psychicznych, jest często wykorzystywany w produktach spa, takich jak sole do kąpieli, kremy do pielęgnacji skóry, mydła i świece.

Możesz umieścić lawendę w dowolnym miejscu w swoim domu, ale umieszczenie jej w sypialni jest szczególnie pomocne, ponieważ może pomóc Ci lepiej spać. Złapanie powiewu lawendy może pomóc w ukojeniu niepokoju, zdenerwowania, lęku, depresji i bezsenności.

Rośliny lawendy preferują próchniczą  glebę i dużo światła słonecznego. Potrzebują również głębokiego podlewania, ale należy uważać, aby nie podlewać ich zbyt często. Staraj się podlewać rośliny lawendy, gdy gleba jest prawie sucha.

4. Dracena obrzeżona

Inna wspaniała roślina domowa do sypialni dracena obrzeżona.  Jest jednym z najbardziej popularnych sposobów na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. W rzeczywistości większość swojej pracy wykonuje w nocy, zamieniając dwutlenek węgla w tlen podczas snu.

Draceny  usuwają również z powietrza wszelkiego rodzaju toksyny, w tym trójchloroetylen, formaldehyd, toluen, benzen i ksylen. Aby zoptymalizować jego moc oczyszczania powietrza w całym domu, prawdopodobnie będziesz potrzebował więcej niż jednej rośliny. Aby uzyskać optymalne oczyszczanie powietrza, należy zaplanować od 6 do 8 roślin skrzydłokwiatu.

To rośliny łatwe w uprawie. Nie lubią bardzo intensywnego światła i nie trzeba je dużo podlewać. W rzeczywistości będą rosły lepiej, jeśli pozwolimy im trochę wyschnąć pomiędzy podlewaniem.

5. Rozmaryn

Rozmaryn jest ziołem, które od wieków stosowane jest w medycynie ludowej, aby poprawić koncentrację i pamięć. Okazuje się, w badaniach uczonych z uniwersytatu w Northumbria ludzi, którzy stosowali olejek z rozmaryny mieli lepszą pamięć niż ci, którzy nie byli wystawieni na działanie żadnego olejku.

Uważa się, że pobudzący pamięć składnik rozmarynu to związek zwany 1,8-kineolem, który może powodować wzrost neuroprzekaźnika zwanego acetylocholiną. Mimo, że można skorzystać z silniejszego zapachu poprzez użycie olejku eterycznego z rozmarynu z dyfuzorem w domu, nie zaszkodzi trzymać roślinę rozmarynu w pobliżu w miejscach takich jak biuro domowe lub pokój do nauki.

Rozmaryn można posadzić w doniczce i umieścić w dowolnym miejscu, gdzie ma dostęp do jasnego światła słonecznego. Powinien być podlewany równomiernie przez cały sezon wegetacyjny, ale w zimie będzie potrzebował mniej wody. Należy unikać nadmiernego podlewania i pamiętać o przycięciu rośliny rozmarynu po jego przekwitnięciu.

6. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat kiedy zakwitnie nadaje domu piękny wystrój i wspaniałą atmosferę.  Ta skromna roślina jest mistrzem w usuwaniu zanieczyszczeń powietrza – ciężko pracuje, aby wchłonąć amoniak, benzen, ksylen, formaldehyd i trójchloroetylen w całym domu.

Ponieważ jest to roślina kwitnąca, która wytwarza trochę pyłku i kwiatowy zapach, nie zawsze będzie polecana w miejscach gdzie przebywa alergik. Mając to na uwadze, lilie pokojowe mogą stanowić wspaniały dodatek do każdego stołu w jadalni, stolika bocznego lub przedpokoju.

Lilie pokojowe powinny być posadzone w doniczce z uniwersalną glebą i lekko nawadniane. Mogą rozwijać się zarówno w słabym jak i jasnym świetle, ale najlepiej sprawdzać się w miejscach zacienionych.

7. Paproć

Paprotki świetnie nawilżają powietrze, dlatego w okresie zimowym, gdzie zawsze mamy problem ze zbyt suchym powietrzem, mogą okazać się doskonałym nawilżaczem. Niektórzy mówią o nich, że to naturalny nawilżacz. Paprotki są jednymi z najlepszych roślin oczyszczających powietrze, które zwalczają również formaldehyd, ksylen i inne niepożądane toksyny.

Paprotki świetnie spiszą się zimą, ale również latem z pomieszczeniach klimatyzowanych, gdzie powietrze jest suche. Mogą również przynieść posrednio korzyści suchej skórze, która często jest efektem ubocznym pomieszczeń klimatyzowanych, przegrzanych i uzywaniem zbyt intensywnych i drażniących mydeł i detergentów.

Paprotki są łatwe w uprawie i preferują pośrednie światło słoneczne, ale powinieneś codziennie sprawdzać glebę, aby upewnić się, że jest ona wilgotna. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach utrzymywanych w niskiej temperaturze, w których wilgotność powietrza wynosi od 50 do 80 procent.