Zakwaszenie organizmu i cukrzyca,  to jedne  z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń w krajach rozwiniętych.

Nie jest to choroba sama w sobie, ale raczej objaw. Wynika on z szerokiego zakresu zaburzeń hormonalnych i zaburzeń równowagi odzwierciedlających nieregularną funkcję wielu gruczołów i narządów, a zwłaszcza słabej diety.

Dzisiaj diagnostyka cukrzycy jest dużo łatwiejsza. Wiemy, że cukrzyca możę mieć liczne objawy które są określane jako emocjonalne lub psychologiczne. Takie objawy mają zwykle charakter epizodyczny, są związane z tym co zjedliśmy i zwykle ulegają poprawie poprzez prawidłowe odżywianie. Jeśli nie to w perspektywie czasu dochodzi do zakwaszenia organizmu i cukrzycy.

Objawy cukrzycy

Objawy obejmują nerwowość, drażliwość, problemy emocjonalne, zmęczenie, depresję, pragnienie słodyczy, niemożność koncentracji, zimne poty, wstrząsy, kołatanie serca, mrowienie skóry i skóry głowy, zawroty głowy, drżenie, omdlenia, niewyraźne widzenie, zimne kończyny, mdłości, zmęczenie w już od samego rana, niepokój, niezdecydowanie, płacz, alergie, drgawki i nadpobudliwość.

Aby nieco lepiej zrozumieć zakwaszenie organizmu i cukrzyca niezbędne jest poznanie trochę zaplecza psychologicznego.

Organizm potrzebuje stałego dopływu łatwo dostępnej energii, aby móc funkcjonować. Energia ta pochodzi z żywności przede wszystkim w postaci węglowodanów złożonych. Węglowodany są powszechnie spotykane w żywności i są przekształcane w glukozę, w procesie trawienia.

Glukoza jest niezbędna dla wszystkich aktywności organizmu. Szczególnie potrzeban jest do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mózgu, który drastycznie reaguje na nieprawidłowe zmiany poziomu glukozy we krwi.

Organizm stara się stara się utrzymać normalnie stężenie glukozy we krwi w bardzo wąskim zakresie przez różne hormony. Reagują one, szybko reagują na najmniejsze zmiany. Trzustka uwalnia insulinę, gdy glukoza dostaje się do krwi z trawionego pokarmu, obniżając stężenie glukozy we krwi do normalnego zakresu. Cukier jest następnie magazynowany w wątrobie i mięśniach w postaci glikogenu lub przekształcany w tłuszcz do późniejszego wykorzystania. Kortyzol i hormon wzrostu przeciwdziałają działaniu insuliny. Tutaj ważne jest aby oba hormony współpracowały ze sobą. Jeśli któryś z tych hormonów wydzielany jest zbyt szybko lub zbyt wolno, może dojść do zaburzenia równowagi poziomu glukozy we krwi.

Jeśli poziom glukozy we krwi wzrasta powyżej normy, organizm radzi sobie z tym nadmiarem na dwa sposoby.

Po pierwsze, inicjuje nagły wyrzut  insuliny, aby przeciwdziałać temu, co organizm postrzega jako bardzo niebezpieczną nierównowagę. Po drugie, zaczyna zamieniać nadmiar glukozy w niektórych „komórkach niewrażliwych na glukozę”, które znajdują się w oku, nerkach, nerwach mielinowych i czerwonych krwinkach, najpierw na fruktozę, a następnie sorbitol.

Dlaczego zakwaszenie organizmu i cukrzyca są tak ważne?

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ zarówno fruktoza i sorbitol są stosunkowo nierozpuszczalne w komórce i mają tendencję do krystalizacji. Prowadzi to do: powstawania zaćmy w oku, zagęszczenia błony dolnej w nerkach, uszkodzenia nerwów i zmienioną zdolność do przenoszenia tlenu w czerwonych krwinek. Taka droga sorbitolu jest inicjowana za każdym razem, gdy poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrasta. W organizmach cukrzyków cały czas zachodzi taki proces.

Chorzy na cukrzycę mogą czasem zaobserwować zbyt duże wydzielanie insuliny. Wtedy odczuwamy, że coś się dziwnego dzieje, bo powoduje zbyt duże i zbyt szybkie obniżenie stężenia glukozy we krwi. Wtedy mamy do czynienia z hiperinsulinizmem. Do najczęściej występujących gruczołów należą nadnercza, trzustka i wątroba.  W niektórych przypadkach hiperinsulinizmu pojawiają się normalne poziomy insuliny, ale objawia się zmniejszona wrażliwość na insulinę. Rezultatem będzie przedcukrzycowy typ metabolizmu glukozy. Tutaj poziom cukru pozostaje podwyższony przez dłuższy okres czasu, a następnie szybko spada poniżej normy.

Dieta i stres wpływają na zakwaszenie organizmu i cukrzycę

Dwa najważniejsze czynniki cukrzycy i zakwaszenia organizmu w świecie zachodnim to dieta i stres. Standardowa nasza dieta jest dosłownie receptą na cukrzycę. Składająca się głównie z takich produktów  jak biały chleb, rafinowane ziarna, cukier, napoje słodzone i kawa.

Cukier i rafinowane węglowodany są bardzo szybko wchłaniane do krwiobiegu. Dzieje się tak ponieważ wymagają niewiele trawienia z powodu usuniętego  nich  białka i błonnika w procesie rafinacji. Ten szybki wzrost poziomu glukozy  powoduje, że trzustka staje się nadwrażliwa na cukier. Z czasem trzustka uczy się wydzielać bardzo duże ilości insuliny w odpowiedzi na wzrost poziomu glukozy. To powoduje szybkie obniżenie się poziomu insuliny w odpowiedzi na wzrost poziomu glukozy. Powoduje to szybkie, poniżej normy, obniżenie poziomu cukru. W tym niskim okresie objawy cukrzycy pokazują się niedoborem podaży glukozy do mózgu i wynikającą z tego reakcją na wstrząs nadnerczy. Nadnercza rozpoznają niski poziom cukru jako ostre zagrożenie i powodują natychmiastową i odpowiednią reakcję. Z czasem nadnercza stają się przeciążone przez te nagłe wypadki i tracą zdolność do odpowiedniego radzenia sobie z sytuacją.

Nadmiar cukru

Jednym z problemów jest to, że większość ludzi nie ma pojęcia o nadmiarze białego cukru, który spożywamy i prowadzi do zakwaszenia organizmu i cukrzycy. Nie tylko jest to rafinowany węglowodan, który może powodować nadprodukcję insuliny prowadząc do cukrzycy. Nadmiar miodu, syropu klonowego, owoców, soku owocowego, suszonych owoców, a nawet soku warzywnego spowoduje tak szybki wzrost poziomu cukru, że nadwrażliwość trzustki będzie się cały czas pogłębiać.

Stres odgrywa również ważną rolę w zdrowiu nadnerczy. Im bardziej będziemy się stresować tym bardziej obciążamy nadnercza.

Rola witaminy B

Aby jeszcze bardziej pogorszyć sytuację, stres wyczerpuje kompleks witaminy B. Witamina ta jest jest niezbędna dla metabolizmu węglowodanów i witaminy C, z których oba są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nadnerczy. Więc mamy sytuację w której mamy braki witaminy B i nadpodaż węglowodanów. To jest zabójstwo dla nadnerczy. W efekcie bardzo się osłabiają i dochodzi do zakwaszenia organizmu i cukrzycy.

Ponieważ kawa pobudza nadnercza, mobilizując rezerwy energetyczne organizmu w wątrobie i mięśniach, usuwając awaryjny mechanizm organizmu, aby utrzymać poziom glukozy w równowadze poprzez dalsze obciążanie nadnerczy.

Tutaj istotna jest szybka i prawidłowa diagnoza.

Objawy zakwaszenia organizmu i cukrzycy

Dawniej ani cukrzyca ani zakwaszenie organizmu nie były uważane za poważną  chorobę.  Zdarzało się, że lekarze twierdzili, że cukrzyca była zbyt często używana w przypadku jakichkolwiek problemów emocjonalnych. Dzisiaj wiemy, że może być związana z zaburzeniami fizycznymi, psychicznymi i emocjonalnymi, w tym nadpobudliwością, schizofrenią, zachowaniami antyspołecznymi, osobowościami przestępczymi, narkomanią, impotencją, alkoholizmem, padaczką, astmą, alergiami, wrzodami i artretyzmem.

Dawniej lekarz zbagatelizowałby ten problem, zalecając batonik, gdy ktoś skarży się na osłabienie. Wiadomo, że nie jest to rozwiązaniem problemu.

Co robić?

Zasadniczo, rozwiązanie polega na usunięciu początkowych przyczyn i przywróceniu normalnych mechanizmów kontroli hormonalnej. Wyeliminujemy tym samym zakwaszenie organizmu icukrzycę. Problem: gdy trzustka przez długi czas była nadwrażliwa na cukier, całkowite wyzdrowienie nie zawsze jest możliwe. Można ją jednak utrzymać pod kontrolą dzięki zmianie diety i stylu życia, utrzymując objawy pod kontrolą. 

Dieta – doskonałe rozwiązanie na cukrzycę i zakwaszenie organizmu

Potrzebna jest dieta z bogatymi w błonnik z węglowodanami złożonymi. Dobry jest chleb pełnoziarnisty bez cukru i syropu glukozowo-fruktozowego, komosa ryżowa (pełnowartościowe ziarno białkowe), brązowy ryż, gryka (inne pełnowartościowe ziarno białkowe), proso itp., z dodatkiem roślin strączkowych lub ekologicznych produktów sojowych na białko. Dzięki temu trawienie będzie wolniejsze. (P.S. Jeśli grykę moczysz w gorącej wodzie przez około pół godziny, jest ona gotowa do spożycia).

Suszone owoce, owoce, soki owocowe i świeże soki warzywne są szybko przyswajalne, ale należy je spożywać z umiarem. Jadając owoce, najlepiej spożywać je z odrobiną białka w postaci orzechów lub ekologicznego twarogu, jeśli nie przestrzega się diety wegańskiej.

Inne wspaniałe potrawy to owsianka, niesłodzona granola, drożdże piwowarskie (kompleks B), mleko ryżowe, spirulina, awokado, świeże surowe sałatki, pieczone ziemniaki, pieczone słodkie ziemniaki, gotowane na parze warzywa krzyżowe lub lekko podsmażane, otręby, nasiona szałwii hiszpańskiej, cebula, ekologiczny olej kokosowy, olej z awokado, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia  i ocet jabłkowy.

Zalecane owoce to papaja, jabłka, grejpfrut, pomarańcze, mango, banany w umiarkowanej ilości i świeże jagody.

Trzymaj się z dala od alkoholu, kawy i papierosów, a nie zajadaj się daktylami, figami, śliwkami i winogronami, ponieważ są po prostu zbyt słodkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code