POCHODZENIE

Aloes, nazwa łacińska Aloe Vera, pochodzi z Afryki  Poludniowej. W naturze jest drzewem o wysokości do 4 m. Używany był również w starożytnej Grecji i Rzymie. Chiny i Indie takze korzystały z dobrodziejstw tej rośliny. W Europie chodowana w doniczkach.

ZASTOSOWANIE ALOESU

Z aloesu używamy jest głównie miękisz. Jeśli chodzi o zbiór to czas zbioru jest obojętny. Zbiera się liście dolne z roślin dwu- i trzylėtnich. Zanim jednak dokonamy zbioru, należy poczekać kilka dni i nie podlewać rosłiny, aby koncentracja składników leczniczych była większa.Ważne jest aby ścięty liść wykorzystać od razu, chyba, że chcemy go przetworzyć np. na maść lub krem. Zawartość: w soku liści stwierdzono obecność biologicznych stymulatorów (BST). 

1.Poparzenia

Aloes ma działanie tonizujące, łagodzące, nawilżające i chłodzące. Stąd jego zastosowanie do leczenia poparzeń.

W przypadku poparzenia stosujemy świeży sok z aloesu na miejsce poparzone kilka razy dziennie. Jest to doskonały domowy sposób na tego rodzaju problemy. Gęsta galaretowata tkanka tej rośliny zabezpieczy i wyleczy takie poparzenia.

W badaniach potwierdzono jego terapeutyczne działanie na oparzenia. Jeszcze jedna korzyść to to, że jest on niedrogi.

Jeśli takie poparzenie zdarzy się w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, to również w takiej sytuacji stosowanie aloesu kilka razy dziennie będzie korzystne.

2. Zaparcia

Liście aloesu działają silnie przeczyszczająco, stąd jest to doskonały środek przy uporczywych zaparciach, który jednocześnie działa łagodząco na jelita. Należy stosować świeży sok z aloesu na zaparcia.

3. Wrzody

Ponieważ aloes ma właściowości powlekające i jest polecany na różnego rodzaju rany, tak też w przypadku wrzodów żoładka doskonale sprawdza się jako domowy środek gojący wrzody. Stosuje się go w czystej postaci lub jako mieszankę soku zmieszanego z miodem i czerownym winem.

4. Jelito drażliwe

Ponieważ aloes ma właściowości lecznicze jeśli chodzi o rany, to okazuje się również działać łagodząco przy jelicie drażliwym.

W badaniach potwierdzono jego terapeutyczne działanie i nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych stosowania aloesu. Stąd osoby borykające się z tym problemem powinny regularnie spożywać sok lub miękisz aloesowy.

5. Leczy trądzik

Sok z aloesu łagodzi podrażnienia skóry i trądzik, dlatego regularne smarowanie trądziku pozwoli na oczyszczenie twarzy. Aloes dodatkowo będzie działał nawilżająco na skórę trądzikową.

Aloes w tej sytuacji będzie działał również przeciwzapalnie, co pozwoli na szybsze działanie.

Stąd stowanie kremów i innych kosmetyków z dodatkiem aloesu wydaje się zasadne.

6. Leczy pęknięcia odbytu

Stosowanie świeżego miąszu z aloesu lub nawet kremów z dodatkiem aloesu pomoże w leczeniu pęknięć odbytu.

Tak samo w przypadku hemoroidów wydaje się zasadnym stosowanie aloesu, który będzie łagodził wszelkie rany i pęknięcia.

aloes
aloes

ALOES PRZECIWSKAZANIA

Stosowanie aloesu miejscowo nie jest niebezpieczne i dobrze tolerowane. Nie należy go jednak stosować jeśli poparzenia są rozległe. Wtedy należy zasięgnąć opinii lekarza.

Pomimo tego, że aloes wydaje się być bezpiecznym, nie należy go stosować w ciąży, gdyż antrachimonowe glikozydy są silnie przeczyszczające i w związku z tym skurczowo, co może być niebezpieczne w trakcie ciąży.

Dodatkowo należy wspomnieć, że duże dawki aloesu mogą spowodować wymioty.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku stosowania aloesu wewnętrznie. Tutaj należy stosować aloes z rozwagą jeśli borykamy się z jednym z niżej wymienionych problemów:

  • choroby serca
  • choroby nerek
  • owrzodzenie jelita grubego
  • choroba Crohna
  • hemoroidy
  • cukrzyca

W sytuacji stosowania aleosu wewnętrznie mogą pojawic się takie problemy jak:

  • nudności
  • problemy z nerkami
  • krew w moczu
  • obniżony poziom potasu
  • zaburzenia w gospodarce elektrolitami
  • osłabienie mięśni

JAK HODOWAĆ ALOES

Aloes jest rośliną mało wymagającą. Ziemia powinna być przepuszczalna, gdyż aloes należy do sukulentów i zbyt duża ilość zatrzymanej wody spowoduje gnicie. Aby to zapewnić dobrze jest na dno doniczki dać żwirek lub małe kamyczki.

Potrzebuje od 6 do 8 godzin światła. Rośliny młodsze mogę tego światła mieć mniej, niż osobniki dorosłe. Aloes lubi ciepło, ale nawet w naszym klimacie w okresie lata może przebywać na zewnątrz. W innej porze musi znajdować się w ciepłym, doświetlonym pomieszczeniu. Jednakże nadmierna ekspozycja na słońce sprawi, że roślina będzie miała zółte liście.

Podlewamy aloes raz w tygodniu, aby nie dopuścić do przelania, gdyż liście zaczną brązowieć, co w konsekwencji będzie prowadzić do gnicia. Generalnie lepiej aloes podlewać rzadziej niż częściej. Dobrze jest przed podlaniem sprawdzić palcami powierzchnię ziemi w doniczce, czy aby nie jest zbyt wilgotna, zanim dostarczymy kolejny raz wody roślinie.

Jeśli pojawią się jakieś zmiany w kolorze liści należy dokłądnie przeanalizować czy roślina ma wystarczającą ilość światła, wody i przepuszczalną glebę, czy może zbyt dużą ilość w/w rzeczy.

Aloes można kupić w sklepach ogrodniczych. Są różne jego odmiany: www.thespruce.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code