Anyż pochodzi z Egiptu i Azji Mniejszej. W Polsce używamy dwóch rodzai anyżu. Jeden to anyż gwiazdkowy, zwany czasem anyżem gwiaździstym, a drugi to anyż biedrzeniec zwany anyżkiem. Róznica pomiędzy nimi jest znaczna, ponieważ anyż ma owoce w kształcie gwiazdki i koloru brązawego, natomiast anyżek ma owoce podobne do kminku o kolorze szaro-zielonym. Anyżek jest chyba bardziej znany w naszym kraju.

W obu przypadkach surowcem leczniczym są owoce. Zawierają one olejek lotny, którego głównym składnikiem jest anetol. To ten związek ma działanie terapeutyczne. Jednakże nie tylko leczniczo korzysta się z anyżu. Ma również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, do wyrobu perfum. W przemyśle piekarniczym, do wyrobu ciastek, dodawany także jest do chleba. Najbardziej chyba znamy wódkę anyżówkę, czyli przemysł spirytusowy. Widać dlatego też jak szerokie zastosowanie ma ta niepozorna roślina.

Anyż i jego zastosowanie

Kaszel

Stosowany jest jako łagodny lek wykrztuśny w chorobach dróg oddechowych (przewlekłe nieżyty oskrzeli i gardła, suchy kaszel, astma). W tym celu należy namoczyć w ciepłej wodzie jedną gwiazdkę anyżu gwiazdkowego przez 15 minut, a następnie przecedzić i wypić. Tak samo postępujęmy z anyżem biedrzeńcem.

Zaparcia

Anyż doskonale sprawdza się również w zaparciach, objawiających się bólami brzucha i wzdęciami. Szczególnie polecany jest dla dzieci, gdzie będzie działał wiatropędnie. Pijemy 2 razy dziennie herbatkę z anyżu.

anyż
anyż

Anyż dla kobiet karmiących

Jeśli kobieta chce karmić swoje dziecko powinna zaopatrzyć się w anyż. To dzięki jego właściwościom w jej organiźmie zwiększy się produkcja mleka. Jest to związane z mlekopędnymi właściwościami anyżu.

Bóle głowy

Okazuje się, że może on również być pomocny kiedy boli nas głowa. Stąd osoby cierpiące na przewlekłe bóle głowy powinny uzywac anyżu czy to do gotowania lub pieczenia, a także korzystać z herbatki.

Bezsenność

W starożytności stosowany jako środek ułatwiający zasypianie. Jeśli w starozytności był on używany do tego celu to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy w 21 wieku również z niego korzystali jeśli cierpimy na bezsenność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code