Znana chyba wszystkim ogrodnikom. Niezwykle wytrzymałe i uporczywe ziele do zwalczenia. Ziele trwałe i uparte, ale bardzo zdrowe. Chyba nie na darmo mamy ją w ogródkach.

Mamy dwa rodzaje babki, babkę lancetowatą i szerokolistną. Babka lancetowata ma liście wąskie, gładkie, ciemnozielone, zebrane w różyczkę, a szerokolistna ma liście szerokie jak sama nazwa wskazuje i błyszczące. Kwiaty są drobne, różowobrynatne, z długimi, żółtymi pręcikami, które są zebrane w rodzaj kłosa posadowionego na sztywnej i długiej łodydze.

Występowanie

Babka jest rośliną ruderalna i nalepiej rosnie na podłożu mocno zadeptanym. Oba gatunki występują powszechnie na polach, pastwiskach, w ogrodach, przydrożach, nad brzegami wód, miedze, czy nawet na piaskach.

Babka będąc chwastem niezmiernie powszechnym lubi również występować w koniczynie. Jest bardzo wytrwała, ponieważ żadne zimy jej nie zagrażają. Korzenie ma mocne, rozłożyste i krótkie dlatego trudno ją wyrwać z podłoża.

Zastosowanie babki w lecznictwie

Od zawsze stosowana w medycynie ludowej zarówno zewnętrznie i wewnętrznie. Surowcem leczniczym są zarówno liście jak i nasiona. Zawierają glukozyd, flawonoidy, garbniki, witaminę C i sole mineralne. Babka ma działanie wykrztuśne na przewód pokarmowy, a zewnętrznie posiada właściowości przeciwzapalne i bakteriostatyczne.

1.Stany zapalne błon śluzowych

Babka jest doskonałym ziołem przy stanach zapalnych błon śluzowych. Jednym ze sposobów jest przy stanach zapalnych błon śluzowych jest picie świeżo wyciśkanego soku. Pijemy taki sok 3 razy dziennie po 10 ml .

Innym sposobem na użycie babki w takich stanach zapalnych jest picie naparu z suszonych liści. W takiej sytuacji bierzemy 1-2 łyżki liści na 2 szklanki wody. Gotujemy 5 minut. Cedzimy i pijemy po pół szklanki 2-4 razy dziennie.

2.Okłady

Liście babki zwłaszcza zwyczajnej są doskonałym sposobem na użądlenia czy to przez pszczołę jak i komara. W takich sytuacjach przykładamy świeżego liścia na użądlone miejsce. Można taki liść przytwierdzić plastrem lub bandażem. Działają one przeciwbółowo i przeciwzapalnie, a właściwości te zawdzięczają dużej ilości cynku.

3.Trudno gojące się rany

Napar z babki można również z powodzeniem stosować jako okład przy trudno gojących się ranach, owrzodzeniach czy czyrakach. Sposób przygotowania naparu jest taki sam jak wyżej, w przypadku stanów zapalnych błon śluzowych

4. Stany nieżytowe nosa

Babka jest również pomocna w stanach nieżytowych nosa. Tutaj najlepiej stosować ją w formie nalewki przygotowanej ze świeżych liści. Działanie nalewki będzie miało charakter ściągający.

5. Zaparcia

Okazuje się, że babka jest również pomocna przy zaparciach. Jednakże tutaj stosujemy nasiona. Zalewamy łyżeczkę nasion filiżanką gorącej wody. Pozostawiamy pod przykryciem do wystudzenia, a następnie pijemy najlepiej przed snem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code