Nadchodzi okres. Ty już wiesz, czujesz to. Nie musisz zaglądać do telefonu czy kalendarza, ponieważ odczuwasz zmęczenie. Tak zmęczenie przed okresem to częsta przypadłość, która informuje nas o tym, że zbliża się okres.

Czujemy się wydęte, często opuchnięte, ponieważ dochodzi do zatrzymania wody w organiźmie, odczuwamy bardzo zmienne nastroje, jesteśmy negatywnie, a czasem nawet agresywnie nastawione do świata.

Zdarza się, że takie zmęczenie przed okrem potrafi nas wybić z codziennej rutyny. Może się zdarzyć, że nie pójdziemy do pracy, czy do szkoły właśnie z powodu nadmiernego zmęczenia właśnie przed okresem.

Czy zmęczenie przed okresem jest normalne?

Okazuje się, że tak. Zmęczenie w takiej sytuacji jest czymś normalnym i najczęściej jest objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Więc widzicie mimo, że czujemy się z takim stanem rzeczy źle, złościmy się na taki stan, to jest to normalna reakcja organizmu na zbliżające się zmiany w gospodarce hormonalnej.

W rzadkich przypadkach takie zmęczenie może być czymś poważniejszym, jak np. przedmiesiączkowym zaburzeniem dysforycznym, w skrócie PMDD z angielskiego premenstrual dysphoric disorder. PPMD obejmuje różne zaburzenia fizyczne i emocjonalne, które mogą występować u kobiet w trakcie cyklu miesiączkowego. To zaburzenie jednak wymaga konsultacji z lekarzem.

Warto jeszcze dodać, że PPMD trwa od 7 do 10 dni również przed okresem i często może być mylone z napięciem przedmiesiączkowym.

Zmęczenie przed okresem
Zmęczenie przed okresem

Co więc sprawia, że jesteś zmęczona przed okresem?

Niewiarygodne, ale to zmiany poziomu serotoniny sprawiają, że czujemy się zmęczone. Serotonina, zwana również hormonem szczęścia jest tą właśnie przyczyną. Jej poziom waha się przed okresem. To ona prowadzi do spadku poziomu energii i właśnie ta zmiana ma wpływać na organizm kobiety.

Takie zmęczenie może również być związane z problemami ze snem. Zaburzenia snu są częstą przypadłością przed okresem co jest związane z wcześniej wspomnianym zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Dodatkowo mogą wtedy występować skurcze, bóle głowy, wzdęcia. Również wzrost temperatury ciała, która wzrasta przed okresem dodatkowo utrudnia zasypianie.

Co robić aby przeciwdziałać zmęczeniu?

Tutaj kilka wskazówek jak przeciwdziałać temu zmęczeniu:

  1. Pić odpowiednią ilość płynów.
  2. Wybierać zdrową żywność.
  3. Chodź spać o regularnych porach.
  4. Jedz mniej cukru.
  5. Ćwicz regularnie.
  6. Relaksuj się często.
  7. Wietrz pokój przed spaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code