Jesienna chandra przychodzi z pogodą i wiekiem. Dzieci znacznie rzadziej są wrażliwe na takie zmiany pogodowe. To my dorośli wraz z nadejściem jesieni, po zakończonych wakacjach, rozpoczętym nowym rokiem szkolnym, powrotem do pracy na pełnych obrotach wpadamy w dziwny, melancholijny nastrój gdzie nie mamy ochoty na nic. Co oznacza jesienna chandra:

  • brak ochoty na robienie czegokolwiek,
  • depresja
  • niepokój i nadmierne zamartwianie się
  • drażliwość
  • senność, ospałość,
  • zmęczenie
  • utrata zainteresowania codziennymi czynnościami.
Co oznacza jesienna chandra
Co oznacza jesienna chandra

Często początkowo nie zwracamy na to uwagi, że w tych miesiącach, czujemy się inaczej niż zwykle. Jednak jeśli to powtarza się z roku na rok, to oznacza, że cierpimy na jesienną chandrę.

Pierwszą osobą, która odkryła jesienną chandrę była walijska terapeutka Ginny Scully. Zauważyła, że pacjenci zgłaszający się do niej w jesiennych miesiącach są inni, bardziej depresyjni, apatyczni, a czasem nerwowi.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA JESIENNEJ CHANDRY

Nie ma badań potwierdzających przyczynę ttej zmiany nastroju, jednak wydaje się, że nagła zmiana ilości światła dziennego, słońca i ciepła. Ta zmiana następuje dość raptownie. Ponieważ jeszcze w sierpniu doświadczamy upalnego lata, a tu nagle przychodzi wrzesień, plucha, wiatr i deszcz. W takich warunkach szybko dochodzi do braków witaminy D w organiźmie, która dostarczana jest głównie przez promienie słoneczne. I tak przy mniejszej ilości godzin światła słonecznego w ciągu dnia, może to mieć wpływ na organizm danej osoby. Badania wykazały, że niedobory witaminy D prowadzą do stanów lękowych i depresji. Przyjmowanie suplementów witaminy D i spędzanie czasu na zewnątrz w ciągu dnia może być doskonałym sposobem na zwalczanie niedoboru witaminy D. To przyczyni się do poprawy nastroju.

ALERGIE SEZONOWE


Według badań przeprowadzonych przez Journal of Affective Disorders, osoba uczulona doświadcza podobnego stanu jak osoba walcząca z depresją. Alergicy to grupa ludzi, która będzie wiedzieć co oznacza jesienna chandra. To oni mają podwyższony poziom niepokoju i często popadają w depresję. Alergia atakuje układ odpornościowy tworząc stan zapalny, który również wpływa na mózg. To często prowadzi do łagodnych objawów depresji, smutku, uczucia letargu. Jeśli cierpisz na alergie jesienią, leczenie ich może pomóc w leczeniu depresji i niepokoju, które pojawiają się w tym czasie.

MNIEJ ĆWICZEŃ W CZASIE JESIENI MA ZNACZENIE


Mniej godzin światła dziennego, chłodniejsza pogoda i napięty grafik to częste powody, dla których wiele osób mniej ćwiczy w miesiącach jesiennych. Regularne ćwiczenia są niezbędne do utrzymania zdrowego stylu życia, w tym zdrowia psychicznego. Mimo zmiany klimatu nie można rezygnować z ćwiczeń. Nawet ćwiczenia na siłowni są dobre dla utrzymania dobrego najstroju. Najlepsze są 30 minutowe treningi na świeżym powietrzu,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code