Zakwaszenie organizmu

Zakwaszenie organizmu czy hypoglikemia,  to jedne  z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń w krajach rozwiniętych.

Nie jest to choroba sama w sobie, ale raczej objaw, który wynika z szerokiego zakresu zaburzeń hormonalnych i zaburzeń równowagi odzwierciedlających nieregularną funkcję wielu gruczołów i narządów, a zwłaszcza słabej diety.

Niestety, często nie jest ona zdiagnozowana, a jej liczne objawy są często określane jako emocjonalne lub psychologiczne. Objawy mają zwykle charakter epizodyczny, są związane z czasem i zawartością poprzedniego posiłku i zwykle ulegają poprawie poprzez prawidłowe odżywianie.

Objawy obejmują nerwowość, drażliwość, problemy emocjonalne, zmęczenie, depresję, pragnienie słodyczy, niemożność koncentracji, zimne poty, wstrząsy, kołatanie serca, mrowienie skóry i skóry głowy, zawroty głowy, drżenie, omdlenia, niewyraźne widzenie, zimne kończyny, mdłości, zmęczenie w już od samego rana, niepokój, niezdecydowanie, płacz, alergie, drgawki i nadpobudliwość.

Aby nieco lepiej zrozumieć hipoglikemię, czyli niski poziom cukru, niezbędne jest trochę zaplecza psychologicznego.

Organizm potrzebuje stałego dopływu łatwo dostępnej energii, aby móc funkcjonować. Energia ta pochodzi z żywności przede wszystkim w postaci węglowodanów złożonych, które są powszechnie spotykane w żywności na bazie roślin i są przekształcane w ich najprostszy wspólny mianownik, glukozę, w procesie trawienia.

Glukoza jest niezbędna dla wszystkich aktywności organizmu i jest szczególnie niezbędna dla funkcji układu nerwowego i mózgu, który drastycznie reaguje na nieprawidłowe zmiany poziomu glukozy we krwi.

Normalnie stężenie glukozy we krwi jest utrzymywane w bardzo wąskim zakresie przez różne hormony, które szybko reagują na najmniejsze zmiany. Insulina z trzustki jest uwalniana, gdy glukoza dostaje się do krwi z trawionego pokarmu, obniżając stężenie glukozy we krwi do normalnego zakresu. Cukier jest następnie magazynowany w wątrobie i mięśniach w postaci glikogenu lub przekształcany w tłuszcz do późniejszego wykorzystania. Kortyzol i hormon wzrostu przeciwdziałają działaniu insuliny. Jeśli któryś z tych hormonów wydzielany jest zbyt szybko lub zbyt wolno, może dojść do zaburzenia równowagi poziomu glukozy we krwi.

Jeśli poziom glukozy we krwi wzrasta powyżej normy lub jeśli glukoza jest dostarczana do krwi zbyt szybko, ponieważ następuje to po posiłku z rafinowanymi węglowodanami i/lub nadmiarem słodyczy, organizm radzi sobie z tym nadmiarem na dwa sposoby.

Po pierwsze, inicjuje nagły wyrzut  insuliny, aby przeciwdziałać temu, co organizm postrzega jako bardzo niebezpieczną nierównowagę, a po drugie, zaczyna zamieniać nadmiar glukozy w niektórych „komórkach niewrażliwych na glukozę”, które znajdują się w oku, nerkach, nerwach mielinowych i czerwonych krwinkach, najpierw na fruktozę, a następnie sorbitol.

Dlaczego jest to tak ważne?

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ zarówno fruktoza i sorbitol są stosunkowo nierozpuszczalne w komórce i mają tendencję do krystalizacji, co prowadzi do powstawania zaćmy w oku, zagęszczenia błony dolnej w nerkach, uszkodzenia nerwów i zmienioną zdolność do przenoszenia tlenu w czerwonych krwinek. Taka droga sorbitolu jest inicjowana za każdym razem, gdy poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrasta. W organizmach cukrzyków cały czas zachodzi taki proces.

W niektórych przypadkach hipoglikemii insulina jest często wydzielana w nadmiarze, co powoduje zbyt duże i zbyt szybkie obniżenie stężenia glukozy we krwi. Jest to często nazywane hiperinsulinizmem. Do najczęściej występujących gruczołów należą nadnercza, trzustka i wątroba.  W niektórych przypadkach hiperinsulinizmu pojawiają się normalne poziomy insuliny, ale objawia się zmniejszona wrażliwość na insulinę. Rezultatem będzie przedcukrzycowy typ metabolizmu glukozy, w którym poziom cukru pozostaje podwyższony przez dłuższy okres czasu, a następnie szybko spada poniżej normy.

Dieta i stres

Dwa najważniejsze czynniki hipoglikemii w świecie zachodnim to dieta i stres. Standardowa nasza dieta  jest dosłownie receptą na hipoglikemię, składająca się głównie z takich produktów  jak biały chleb, rafinowane ziarna, cukier, napoje słodzone i kawa.

Cukier i rafinowane węglowodany są bardzo szybko wchłaniane do krwiobiegu, ponieważ wymagają niewiele trawienia z powodu usuniętego  nich  białka i błonnika w procesie rafinacji. Ten szybki wzrost poziomu glukozy  powoduje, że trzustka staje się nadwrażliwa na cukier. Z czasem trzustka uczy się wydzielać bardzo duże ilości insuliny w odpowiedzi na wzrost poziomu glukozy, co powoduje szybkie obniżenie się poziomu insuliny w odpowiedzi na wzrost poziomu glukozy. Powoduje to szybkie, poniżej normy, obniżenie poziomu cukru. W tym niskim okresie objawy hipoglikemii objawiają się niedoborem podaży glukozy do mózgu i wynikającą z tego reakcją na wstrząs nadnerczy. Nadnercza rozpoznają niski poziom cukru jako ostre zagrożenie i powodują natychmiastową i odpowiednią reakcję. Z czasem nadnercza stają się przeciążone przez te nagłe wypadki i tracą zdolność do odpowiedniego radzenia sobie z sytuacją.

Nadmiar cukru

Jednym z problemów jest to, że większość ludzi nie ma pojęcia o nadmiarze białego cukru, nie tylko jest to rafinowany węglowodan, który może powodować nadprodukcję insuliny prowadzący do hipoglikemii, ale nadmiar miodu, syropu klonowego, owoców, soku owocowego, suszonych owoców, a nawet soku warzywnego spowoduje tak szybki wzrost poziomu cukru, że nadwrażliwość trzustki będzie się cały czas pogłębiać.

Stres odgrywa również ważną rolę w zdrowiu nadnerczy, ponieważ są one również uznawane przez nadnercza za sytuację nadzwyczajną, wywołującą podobne reakcje, po raz kolejny obciążając nadnercza.

Rola witaminy B

Aby jeszcze bardziej pogorszyć sytuację, stres wyczerpuje kompleks witaminy B, która jest niezbędna dla metabolizmu węglowodanów i witaminy C, z których oba są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nadnerczy. Wi ęc mamy sytuację w której mamy braki witaminy B i nadpodaż węglowodanów. To jest zabójstwo dal nadnerczy.

Tak więc, teraz przechodzimy z kolejki górskiej do karuzeli, ponieważ kawa pobudza nadnercza, mobilizując rezerwy energetyczne organizmu w wątrobie i mięśniach, usuwając awaryjny mechanizm organizmu, aby utrzymać poziom glukozy w równowadze poprzez dalsze obciążanie nadnerczy.

Aby wydostać się z parku rozrywki, nigdy nie należy lekceważyć znaczenia właściwej diagnozy i leczenia hipoglikemii.

Objawy

Kiedyś hipoglikemia nie była uważana za poważną  chorobę.  Niektórzy lekarze mówili, że często  „hipoglikemia” była zbyt często używana w przypadku jakichkolwiek problemów emocjonalnych, ludzi które przychodzili do lekarzy. Ponieważ czasy się zmieniły i mózgi zaczęły pracować, hipoglikemia była wyraźnie związana z zaburzeniami fizycznymi, psychicznymi i emocjonalnymi, w tym nadpobudliwością, schizofrenią, zachowaniami antyspołecznymi, osobowościami przestępczymi, narkomanią, impotencją, alkoholizmem, padaczką, astmą, alergiami, wrzodami i artretyzmem.

W rzeczywistości na zapobieganie i leczenie hipoglikemii należy poświęcić tyle samo uwagi, ile na cukrzycę, ponieważ te dwa zaburzenia są często przejawem podobnego zaburzenia równowagi hormonalnej, z tych samych przyczyn.

Dawniej lekarz zbagatelizowałby ten problem, zalecając batonik, gdy ktoś skarży się na osłabienie. Jest to krótkoterminowe rozwiązanie.

Co robić?

Zasadniczo, rozwiązanie polega na usunięciu początkowych przyczyn i przywróceniu normalnych mechanizmów kontroli hormonalnej. Problem: gdy trzustka przez długi czas była nadwrażliwa na cukier, całkowite wyzdrowienie nie zawsze jest możliwe. Można ją jednak utrzymać pod kontrolą dzięki zmianie diety i stylu życia, utrzymując objawy pod kontrolą i tłumiąc je.  Ale, wracaj i wracaj do nasilających się objawów.

Potrzebna jest dieta z bogatymi w błonnik węglowodanami złożonymi – chlebem pełnoziarnistym bez cukru i syropu glukozowo-fruktozowaego, komosa ryżowa (pełnowartościowe ziarno białkowe), brązowy ryż, gryka (inne pełnowartościowe ziarno białkowe), proso itp., z dodatkiem roślin strączkowych lub ekologicznych produktów sojowych na białko. Dzięki temu trawienie będzie wolniejsze. (P.S. Jeśli grykę moczysz w gorącej wodzie przez około pół godziny, jest ona gotowa do spożycia).

Suszone owoce, owoce, soki owocowe i świeże soki warzywne są szybko przyswajalne, ale należy je spożywać z umiarem. Jadając owoce, najlepiej spożywać je z odrobiną białka w postaci orzechów lub ekologicznego twarogu, jeśli nie przestrzega się diety wegańskiej.

Inne wspaniałe potrawy to owsianka, niesłodzona granola, drożdże piwowarskie (kompleks B), mleko ryżowe, spirulina, awokado, świeże surowe sałatki, pieczone ziemniaki, pieczone słodkie ziemniaki, gotowane na parze warzywa krzyżowe lub lekko podsmażane, otręby, nasiona szałwii hiszpańskiej, cebula, ekologiczny olej kokosowy, olej z awokado, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia  i ocet jabłkowy.

Zalecane owoce to papaja, jabłka, grejpfrut, pomarańcze, mango, banany w umiarkowanej ilości i świeże jagody.

Trzymaj się z dala od alkoholu, kawy i papierosów, a nie zajadaj się daktylami, figami, śliwkami i winogronami, ponieważ są po prostu zbyt słodkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *