" Umiarkowanie we wszystkim najbardziej sprzyja długowiecznosci" C Hufeland

Cukrzyca – opis choroby

Cukrzyca, zwana diabetes mellitus, jest chroniczną chorobą charakteryzującą się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, jak równieć obecnością glukozy w wydalanym moczu. Nieleczona może wywołać poważne komplikacje.

Cukrzyca powstaje, kiedy trzustka produkuje za mało (lub w ogóle nie produkuje) insuliny, co prowadzi do zaburzenia w trawieniu węglowodanów, białka i tłuszczów. Insulina natomiast jest hormonem, który transportuje glukozę z krwi do komórek, gdzie zużywana jest na energię. To właśnie niedobór insuliny względny lub bezwzględny jest istotą cukrzycy.

Cukrzyca jest chorobą dotykającą przede wszystkim społeczeństwa krajów rozwiniętych i najczęściej jej przyczyną jest nieprawidłowe odżywianie, otyłość, a także brak ruchu.

Poziom cukru we krwi

Kontrolując poziom cukru we krwi należy wziąć pod uwagę dwie wartości. Pierwszy to poziom mierzony rano, po przebudzeniu, a przed śniadaniem. Tutaj górny limit to 99 mg i jest to poziom dobry.

Drugi pomiar dokonywany jest 2 godziny po posiłku, gdzie poziom cukru może się podnieść do 140 mg na 100 ml krwi i jest to poziom dopuszczalny. Poziom wyższy wskazuje zaburzenia i należy udać się do lekarza i zbadać czy to nie aby już cukrzyca.

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca typu 1, zwana również cukrzycą insulinozależną lub młodzieńczą. Dzieci i ludzi młodzi są tutaj najczęściej osobami dotkniętymi tego rodzaju cukrzycą. Niemniej jednak może ona wystąpić w dowolnym okresie życia ludzkiego. W tym przypadku własny system immunologiczny niszczy komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. Nie są znane przyczyny dla których tak się dzieje. Ponieważ organizm nie jest w stanie sam wyprodukować insuliny, zastrzyki insulinowe są alternatywą i muszą być podawane, aby nie doszło do zgonu. Choroba ujawnia się nagle. Do symptomów należą nadmierna ilość wypijanych płynów, częste oddawanie moczu, spadek wagi, osłabienie, zmęczenie i zaburzenia wzroku.

Cukrzyca typu 2, zwana cukrzycą dorosłych lub insulino-niezależną. W tym przypadku wydzielanie insuliny nie jest wystarczające, kiedy poziom glukozy wzrasta we krwi lub pojawia się odporność komórek na działanie insuliny. Ten rodzaj cukrzycy to 85-90 % wszystkich notowanych przypadków cukrzycy. Pojawia się najczęściej około 45 roku życia i jest wynikiem siedzącego trybu życia i otyłości, zwłaszcza w pasie. Często chorzy mają również podwyższone ciśnienie i cholesterol. We wczesnym stadium trzustka produkuje nawet więcej insuliny, jednak z czasem trzustka zostaje osłabiona zbyt dużym obciążeniem i przestaje produkować insulinę. Początkowo leczenie polega na podawaniu tabletek, w późniejszym stadium konieczne są zastrzyki insulinowe. Pozytywnym aspektem tego rodzaju cukrzycy jest to, że możemy ją kontrolować poprzez zmianę diety i zwiększoną aktywność fizyczną.

Cukrzyca ciążowa – spowodowana zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu podczas ciąży. Często pojawia się około 24 do 28 tygodnia ciąży. Zazwyczaj całkowicie ustępuje po porodzie, ale zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości.

Przyczyny cukrzycy

 • nieodpowiednia dieta,
 • siedzący tryb życia,
 • przyczyny genetyczne,
 • brak ruchu,
 • stres
 • choroby trzustki.

Jak walczyć z cukrzycą?

1. Biała morwa – Herbatka z białej morwy pita codziennie wieczorem, jest skutecznym sposobem na cukrzycę.

2. Kozieradka – Kozieradka jest sprawdzonym sposobem na cukrzycę. Około 100 ziaren kozieradki namoczyć na noc w 250 ml wody, następnie rozgnieciona i wycedzona powinna być pita przez kilka tygodni, do czasu kiedy poziom cukru wróci do normy.

3. Ćwiczenia – Regularne ćwiczenia fizyczne są niezastąpionym lekiem na cukrzycę. Codzienny godzinny energiczny spacer wspaniale reguluje poziom cukru we krwi.

4. Cynamon – Woda pita z łyżeczką cynamonu skutecznie wspomaga leczenie cukrzycy.

5. Olejek z wiesiołka – Olejek z wiesiołka pity przez kilka tygodni jest sprawdzonym sposobem na obniżenie poziomu cukru we krwi.

6. Kapusta – Sok z kapusty jest doskonałym domowym sposobem na cukrzycę. Sok można pić 2 razy dziennie po pół szklanki.

7. Znamiona kukurydzy – Odwar ze znamion kukurydzy pity w ilości 1/2 szklanki 3 razy dziennie.

Znasz inną recepturę?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • poczytajcie o żyworódce pierzastej, ona jest na wszystko :
  angina, katar
  zapalenie spojówek
  trudno gojące się rany
  kurzajki, grzybice
  stany zapalne, stłuczenia
  odleżyny, wrzody
  swędzenie skóry
  STABILIZUJE POZIOM CUKRU
  na zmęczone stopy
  przykry zapach stóp
  zgaga, przykry
  zapach z ust (mimo zadbanych zębów)
  bóle głowy, bóle reumatyczne
  egzemy, obrzęki
  trądzik, liszaje
  oparzenia, ukąszenia
  paradontoza, nadwrażliwe dziąsła

 • CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ:
  Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.

 • PAMIĘTAJMY, ŻE POZIOM CUKRU WE KRWI NIE PODNOSI ANI POWIETRZE, ANI WODA MINERALNA, LECZ ZJADANE WĘGLOWODANY:
  Taki sposób odżywiania jest skuteczny i warto go zastosować od zaraz. Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

  WAŻNE.
  GLUKOZA NATURALNA; TO RYŻ, WSZYSTKIE KASZE, OWOCE, WARZYWA:
  Logika myślenia, postęp i spokój. Także wypowiadanie słów, które mają merytoryczną wartość. Wskazane są produkty zalecane i dozwolone wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. *****

  GLUKOZA NIENATURALNA; TO MĄKA I CUKIER:
  Irracjonalne zachowania, częsta zmiana nastroju, nerwowość. Również wypowiadanie słów, które nic nie znaczą.