" Lekarstwa działają wolniej niż choroby" Tacyt

Nadkwasota – opis dolegliwości

Nadkwasota charakteryzuje się zwiększonym wydzielaniem kwasów żołądkowych. Żołądek wydziela kwas chlorowodorowy (solny), który jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Kwas ten jest również odpowiedzialny za wydzielanie różnych enzymów trawiennych, jak np. pepsyny, które rozkładają pokarmy na prostsze związki, łatwiej przyswajalne. Dlatego prawidłowy poziom tego kwasu jest bardzo istotny dla dobrego trawienia złożonych pokarmów. Jeśli jest go zbyt mało, wtedy jedzenie nie jest dobrze trawione. W odwrotnej sytuacji kiedy jego wydzielanie jest zbyt duże powoduje to powstanie nadkwasoty.

Przyczyny nadkwasoty

 • Spożywanie przetworzonej żywności jest głowną przyczyną nadkwasoty.
 • Palenie i alkohol osłabiają system nerwowy, w wyniku czego trawienie jest zaburzone.
 • Stres jest również jednym z głównych powodów tej choroby.
 • Ostre potrawy, przejadanie się i szybkie jedzenie są także znane jako czynniki prowadzące do nadkwasoty.
 • Choroby takie jak: wrzody, nieżyt żołądka, czy alkoholizm również należą do przyczyn nadkwasoty.

Nadkwasota – Objawy

Nadkwasota będzie wywoływac takie symptomy jak:

 • bóle w nadbrzuszu. Taki ból pojawia się najczęściej po jedzeniu i będzie bardzo podobny do bólu przy wrzodach żołądka czy dwunastnicy.
 • kwaśne odbijanie spowodowane nadprodukcją kwasu solnego w żołądku.
 • zgaga i tutaj ponownie kwasy żołądkowe będą się przesuwać w górę przewodu pokarmowego i będziemy mieć odczucia pieczenia, czyli zgagi.
 • czkawka. Czkawka również może być spowodowana nadkawsotą.

Jak zlikwidować nadkwasotę?

Z farmakologicznego punktu widzenia przy leczeniu nadkwasoty stosowanych jest wiele środków zobojętniających i absorbujących kwas solny.

Istnieją również inne roślinne czy domowe sposoby na radzenie sobie z nadkwasotą.

Nadkwasota – Dieta może dużo

Przy leczeniu nadkwasoty niezmiernie ważna jest dieta. Aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia nadkwasoty należy jest dużo świeżo gotowanych warzyw, zwłaszcza tych które wykazują zasadowy odczyn jak buraki, brokuły,marchew, seler, por. Jeśli chodzi o owoce to najlepszym owocem w przypadku nadkwasoty jest chyba banan, który będzie działał łagodzący na błonę śluzową żołądka. Unikać należy owoców, które mogłyby dodatkowo podrażnić błonę śluzową żołądka. Należy definitywnie unikać niedojrzałych owoców i ostrych przypraw.

Wskazanym jest spożywanie kiszonek, które w naturalny sposób będą neutralizować kwazy żoładkowe. Tutaj należy wymienić sok z kiszonego buraka, czy kapustę kiszoną, dobrze nam znane, ale również polecane są kimchi i kombucha.

Dobrze jest zrezygnować z potraw mącznych i słodkich, gdyż to one najbardziej zaburzają produkcję kwasów żołądkowych i pogarszają nadkwasotę.

Najodpowiedzniejsze będą potrawy przyrządzane w warunkach domowych, gotowane i świeże.

Domowe sposoby na nadkwasotę

 1. WODA – Dobrym domowym sposobem na nadkwasotę jest picie szklanki wody na czczo. Woda neutralizuje kwasy. Tutaj najlepsza będzie ciepła woda z dodatkiem soku z cytryny

2. BANANY – Banany są tanim środkiem zaradczym – redukują nadkwasotę poprzez łagodzące działanie na błone śluzową żołądka i nautralizację kwasów żołądkowych.

3. ARBUZY – arbuz nawodni organizm, działa oczyszczająco i łagodzi kwasy żołądkowe.

4. OGÓRKI KISZONE – ogórki kiszone. mimo tego, że zawierają niewiele kalorii, dostartarczają cennych bakterii kwasu mlekowego i neutralizują kwasy żołądkowe.

5. SODA OCZYSZCZONA – szklanka wody z łyżeczką sody wspomaga leczenie nadkwasoty.

6. OCET JABŁKOWY – Pić miksturę składającą się z 2 łyżek octu jabłkowego i 2 łyżek miodu przed jedzeniem. To tanie remedium na nadkwasotę.

7. WODY ZUBER CZY GALICJANKA -Wypić szklankę wody Zuber. Pić regularnie wodę Galicjanka. Zawierają bardzo dużo magnezu.

8. MARCHEW – marchew czy w postaci soku czy też gotowana doskonale działa na śluzówkę żołądka ale również jelit. Zawiera dużo betakarotenu i łagodzi nadkwasotę.

9. SIEMIE LNIANE – siemie lniane mielone zażywać 3 razy dziennie po łyżeczce. Działa powlekająco, łagodząco i neutralizująco na żoładek.

10. SOK Z ZIEMNIAKA – sok z ziemniaka świeżo zrobiony czy to w sokowirówce lub nawet utarty pity 3 razy dziennie po 1/2 szklanki łagodzi znacząco nadkwasotę. Kurację stosować przez 2 do 3 tygodni.

11. SOK Z SUROWEJ KAPUSTY – sok z surowej kapusty odtruwa wątrobę z toksyn i pozostałości polekowych jak również działa leczniczo na nadwasotę. Należy pic 1/2 szklanki 3 razy dziennie.

Przy nadkwasocie należy zaprzestać spożywania alkoholu i palenia papierosów.

Kiedy udać się do lekarza

Jeśli mimo zmiany diety i zastosowania różnych domowych sposobów na nadkwasotę symtomy nie ustepują należy zgłosić się do lekarza, które zleci badania krwi i gastroskopię.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

 • Witam. chciałam tylko dodać, że przeczytałam w internecie o occie jabłkowym jak bardzo jest zdrowy i powstrzymuje apetyt, wprost same ochy i achy.
  Niestety zastosowałam się do porad, piłam łyżkę octu rozcieńczonego wodą przez cztery dni i zaczęły się moje problemy z żołądkiem i jelitami,(wcześniej ich nie miałam). W żołądku pali, ciągłe nudności, jelita bolesne i nieregularne wypróżnianie się. Pisze to tylko dlatego, że ocet jabłkowy nie dla każdego, więc przestrzegam i pozdrawiam.

 • ja pije wycisniety sok z cytryny z lyzka miodu bez cukru!!!!!!!!!!!!!!!!
  pomoglo i bede stosowac w ostrych przypadkach zobacze jak to sie potoczy.

 • Do czwartej rano się męczył em aż zagladnolem tutaj,Szklanka wody łyżka cytryny i łyżka miodu przyniosła mi ulgę. Dzięki i Polecam.

 • czy ktoś próbował pić sok z surowej kapusty lub sok z ziemniaków? z jakim rezultatem? Co do soku z cytryny to piję i lubię i robi mi dobrze, rafał