" Lekarstwa działają wolniej niż choroby" Tacyt

Co to jest cholesterol?

Domowe sposoby na cholesterol są łatwe i ogólnodostępne. Zanim je zastosujesz powiedzmy coś o cholesterolu.

Cholesterol to rodzaj tłuszczu występujący we wszystkich komórkach ludzkich i zwierzęcych, który jest niezbędny dla naszego metabolizmu. Ale błędnym byłoby przekonanie, że w związku z tym musimy spożywać

duże ilości pożywienia zawierającego cholesterol. Nasz organizm sam wytwarza cholesterol niezbędny dla procesów metabolicznych. Cholesterol jest produkowany przez wątrobę i większość naszych komórek. Jest transportowany przez krew, a konkretnie przez lipoproteiny, znajdujące się we krwi. Nasz organizm wykorzystuje cholesterol do budowy membran komórkowych, przy produkcji hormonów takich jak estrogen, testosteron, czy też hormony produkowane przez nadnercza. Jest on również niezbędny do produkcji witaminy D, czy żółci, która pomaga w trawieniu tłuszczy i wchłanianiu ważnych składników odżywczych. Dlatego też nie można mieć również bardzo niskiego cholesterolu, ponieważ to może zaburzać pewne procesu w naszym organiźmie.

Rodzaje cholesterolu

1. HDL zwany dobrym cholesterolem, ponieważ pomaga w usuwaniu nadmiaru cholesterolu z komórek, w szczególności z tętnic.

2. LDL zwany złym cholesterolem, któy dostarcza cholesterol do komórek. Jeśli jest go za dużo we krwi, może to prowadzić do zatkania tętnic.

Normy

– HDL: mniej niż 40 – poziom niski = wysokie ryzyko; 60 lub więcej – poziom wysoki, optymalny

– LDL: 100-129 – poziom optymalny; 130-159 – na granicy poziomu wysokiego; 160 i wiecej – poziom wysoki

– Cholesterol całkowity: mniej niż 190 – poziom optymalny; 200-239 – granica poziomu wysokiego

– Trójglicerydy: mniej niż 150 – poziom optymalny

cholesterol

Przyczyny podwyższonego cholesterolu – domowe sposoby na cholesterol

nadciśnienie,

– palenie papierosów,

– picie alkoholu,

– otyłość,

cukrzyca,

stres,

– nieprawidłowa dieta.

Domowe sposoby na cholesterol nie mogą się obyć bez diety.

Jednym z najważniejszych elementów w walce z podwyższonym cholesterolem, jest dieta. Odpowiednie żywienie zapewni nie tylko dobry poziom cholesterolu, ale także pozwoli na jego obniżenienie. Dlatego tak istotne jest ustalenie pewnych zasad żywienia i dokonanie zmian w diecie.

Zdrowa dieta w przypadku podwyższonego cholesterolu powinna składać się z:

 • dużej ilości warzyw
 • dużej ilości owoców
 • chudego nabiału
 • chudego sera i mleka
 • chudej szynki
 • ryb
 • gotowanych potraw, zamiast pieczonych
 • chleba pełnoziarnistego
 • kaszy
 • ryżu
 • płatków owsianych
 • olejów roślinnych.

cholesterol

Jak obniżyć poziom cholesterolu? – domowe sposoby na cholesterol

1. Woda – Cierpiący na wysoki cholesterol powinni pić 8 do 10 szklanek wody dziennie. To pobudzi nerki do pracy i wydalania. Wiadomo, że nerki są jednym z ważniejszych organów oczyszczających.

2. Cynamon – Ugotować 10 lasek cynamonu z 5 szklankami wody. Dodać łyżeczkę miodu i pić ciepłą miksturę 2-3 razy dziennie po pół szklanki. Jest to prosty domowy sposób na obniżenie cholesterolu.

3. Orzechy i migdały – Jedzenie orzechów i migdałów skutecznie obniża poziom cholesterolu. Nie należy ich jednak spożywać zbyt dużo, gdyż są wysokokaloryczne.

4. Czosnek – Czosnek jest bardzo dobrym sposobem na zbicie poziomu cholesterolu, przy czym obniża on poziom złego cholesterolu.

5. Dieta – Dieta niskotłuszczowa jest doskonałym sposobem na zmniejszenie poziomu cholesterolu.

6. Słonecznik – Pestki słonecznika redukują poziom cholesterolu we krwi i jednocześnie są wspaniałym dodatkiem w naszej kuchni.

7. Kolendra – Pestki kolendry zaparzane w ilości 2 łyżeczki na szklankę wody i pite 3 razy dziennie skutecznie obniżają poziom cholesterolu.

8. Cebula – Należy spożywać jedną świeżą cebulę dziennie, a poziom cholesterolu szybko się zmniejszy.

9. Olej konopny – Spożycie 2 łyżek oleju konopnego dziennie wpływa niszcząco na odkładające się złogi LDL w naczyniach krwionośnych, poszerza światło naczynia i normalizuje ciśnienie krwi.

10. Imbir – Imbir jest doskonałym i prostym sposobem na obniżenie cholesterolu. Kawałek imbiru, wielkości średniej fasoli zjadać codziennie. Można go dodawać do niegorących potraw ale także do herbaty czy na kanapkę.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code