" Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga" A Mickiewicz

Dlaczego oczy łzawią?

Dzięki oczom odbieramy około 99% bodźców zewnętrznych, pochodzących z otaczającego nas świata. To dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy znajdujące się daleko od nas, ale również te, które są bardzo blisko. Zdarza się często, że oczy nam łzawią. Dlatego warto zgłebić temat dlaczego oczy łzawią.

Dlaczego oczy łzawią przyczyny:

  • przejście z ciepłego do zimnego pomieszczenia,
  • alergia – często wywołują łzawienie, ponieważ alergeny drażnią oko,
  • zatkany kanalik nosowo – łzowy. Oko się nie oczyszcza prawidłowo z tego powodu i dochodzi do łzawienia,
  • suche oko,
  • wrastające rzęsy
  • guzki na powiekach
  • problemy z rogówką
dlaczego oczy łzawią
dlaczego oczy łzawią

Wady wzroku

Wada w funkcjonowaniu wzroku zmienia sposób postrzegania otacząjacego nas świata. Do najczęściej występujacych wad zaliczamy:

– krótkowzroczność – jest wadą refrakcyjną, w której ogniskowanie oka jest zbyt duże w stosunku do odległosci między soczewką a siatkówką. Okulary stosowane do leczenia tej wady mają wklęsłe szkła, czyli minusy,

– dalekowzroczność – wada, w której występuja zmiany w długości gałki ocznej i krzywiźnie soczewki i rogówki. Osoba z takim problemem widzi dobrze obiekty położone w dalekiej odległości, jednak nie potrafi skupić wzroku na obiektach położonych blisko, co powoduje, że obraz jest zamglony. Stosujemy w tym przypadku szkła tzw. plusy,

– dalekowzroczność starcza – wystepuje po 40 roku życia. Spowodowana jest utratą elastyczności przez soczewkę. Widzenie obiektów z bliska jest równiez zaburzone. Stosujemy w tym przypadku soczewki proste, z dwiema ogniskowymi lub soczewki progresywne,

– astygmatyzm – problemy ze wzrokiem powstają gdy rogówka ma kształt owalny, a nie kulisty. Występuje często z krótkowzrocznościa, jak i z dalekowzrocznościa. Stosujemy tutaj szkła cylindryczne.

Przyczyny wad wzroku:

– brak witamin, przede wszystkim wit. A,

– długa praca przy komputerze,

– słabe oświetlenie pomieszczenia, w którym przebywamy,

– oglądanie telewizora z bliska,

– wady wrodzone.

Jak dbać o oczy i poprawić wzrok?

Zmęczone oczy najlepiej odpoczną kiedy nałożysz na nie ciepłe i wilgotne torebki herbaty.

W przypadku infekcji oczu najlepiej przemywać twarz z dodatkiem kwasu borowego, który ma silne właściwości bakteriobójcze. Do miski z ciepłą wodą dodać kilka kryształków kwasu borowego i umyć twarz.

Nasze oczy nie lubią dymu papierosowego, dlatego należy go unikać.

Sprawdzonym domowym sposobem w przypadku infekcji oczu jest przemywanie oczu naparem z rumianku.

Świetlik jest bardzo skutecznym domowym lekiem na infekcje oczne.

Nasza dieta powinna być bogata w marchew i pomidory, witaminy i składniki odżywcze w nich zawarte zapewnią nam dobry wzrok.

Pół łyżeczki kopru zagotować w szklance wody. Wystudzić i przemywać oczy. Jest to sprawdzony domowy sposób na zmęczone oczy.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

  • SiEmka ja polecam : włożyć torebaki z herbaty do lodówki , odczekać 5min. i nałożyć na powieki , a cienie pod oczami łatwo można zlikwidować nakładając na oczy plasterki ogórka. ; D