" Mit choroby jest czasem gorszy od samej choroby" Susan Sontag

Czym jest astma?

Astma, zwana również dychawicą oskrzelową. Pojawia się kiedy dochodzi przewlekłego zapalenia oskrzeli. Wtedy dochodzi do okresowych napadów duszności spowodowanych skurczem mięśni gładkich oskrzeli, obrzękiem błony śluzowej i wydzielaniem dużej ilości gęstego śluzu. Ataki pojawiają się neispodziewanie, dlatego warto znać domowe sposoby na astmę.

Najprościej mówiąc mechanizm astmy polega na tym, że mięśnie okrężne oskrzelików kurczą się, powodując zwężenie dróg oddechowych i utrudniając przepływ powietrza. Choroba dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych jednak patrząc ogólnie na całą populację osób dotkniętych astmą to częściej chorują chłopcy niż dziewczynki i jest poważnym problemem w krajach rozwiniętych takich jak USA, Anglia, Japonia czy Australia.

Pierwsze symptomy rozwijającej się astmy to zazwyczaj kaszel, który najczęściej pojawia się rano, a w ciągu dnia ustępuje. Z czasem napady są coraz częstsze i w czasie takich napadów trudno jest oddychać.

Astma jest choroba przewlekłą. Można ją również odziedziczyć po rodzicach i dziadkach.

Głównym celem leczenia astmy jest łagodzenie ataków, a dalej zapobieganiu powstawaniu takich ataków. Domowe sposoby na astmę mogą być pierwszym remedium w przypadku ataku.

Rodzaje astmy

1. Astma oskrzelowa.

2. Astma sercowa

Objawy astmy

Astma charakteryzuje się świszczącym oddechem, dusznościami, uporczywym i męczącym kaszlem, uczuciem cieżkości w klatce piersiowej. W przypadku nasilenia się objawów może to prowadzić do zagrożenia życia.

astma

Astma przyczyny

Do ataku astmy dochodzi kiedy system imunologiczny rozpoznaje jakiś czynnik jako alergen i wywołyje reakcję. Reakcje są różne i czasem charakterystyczne dla osoby chorującej na astmę.

Główne i najczęstsze czynniki wywołujące astmę:

  • roztocza kurzu
  • pyłki, zarówno traw i kwitnących drzew
  • sierść zwierząt
  • pleśnie i grzyby
  • zanieczyszczone powietrze
  • dym papierosowy
  • zimne powietrze
  • przeziębienia
  • ćwiczenia fizyczne

Astma – jak zapobiegać. Domowe sposoby na astmę

Aby zapobiegać atakom astmy należy unikać czynników, które wywołują reakcję alergiczną organizmu. Dlatego istotną jest zrobienie testów alergicznych, które wykażą możliwe alergeny.

Mając taką wiedzę można zminimalizować ataki astmy poprzez:

  • utrzymywanie czystości w domu
  • usunięcie dywanów, zasłon i koców
  • zamiania pościeli na antyalergiczną
  • nie otwieranie okien kiedy występuje duże zanieczyszczenie powietrza
  • nie przebywanie na zewnątrz w okresie pylenia drzew czy traw
  • rzucenie palenia
  • częste kąpiele zwierząt domowych

Należy zwrócić uwagę na to, że ludzie niećwiczący są bardziej narażeni na astmę, gdyż są mniej odporni i szybciej dochodzi u nich do podrażnienia oskrzelików w przypadku kontaktu z alergenami.

Również ludzie pracujący w zawodach takich jak piekarz, rolnik, malarz, lakiernik, są bardziej narażeni na rozwój astmy z powodu stałego kontaktu w substancjami wziewnymi (różnego rodzaju gazy, pyły, kurz).

astma

Domowe sposoby na astmę

1. MIÓD – Miód jest bardzo terapeutyczny w przypadku ataku astmy.Słoik z miodem podstawić pod nos i wdychać jego zapach. Po kilku minutach atak powinnien ustąpić.

2. KĄPIELE – Gorące kapiele i parówki (wdychanie), zwłaszcza z solą, sa bardzo pomocne przy atakach astmy.

3. CYTRYNA – Sok z połówki cytryny pomieszany z wodą, pity między posiłkami, daje dobre rezultaty w leczeniu astmy.

4. IMBIR Z KOZIERADKĄ – Łyżeczkę imbiru zmieszać z łyżeczką kozieradki, zalać szklanką wrzątku, odstawić na 15 minut i przecedzić. Dodać łyżeczkę miodu i pić rano i wieczorem.

5. FIGI – Jedzenie suszonych fig działa wspomagająco przy leczeniu astmy.

6. ĆWICZENIA ODDECHOWE – osoby borykające się z astmą powinny regularnie takie ćwiczenia wykonywać. Oddech przez nos wdech przez nos, wydech przez usta, a nastepnie wstrzymuwanie oddechu.

7. LÓD – kostkę lodu położyć na języku, pozwalając mu się roztopić. W czasie tej czynności oddychamy przez usta.

8. KAPUSTA – liście kapusty mocno zmiażdzyć, a następnie robić z nich okłady na piersi. Powtarzać kilkakrotnie. Takie działania powinny złagodzić atak astmy.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code