" Jak Cezary gruchnie, to Hilary spuchnie" Kabaret Elita

Biegunka to zwiększona ilość luźnych wypróżnień. Domowe sposoby na biegunkę niech będą pierwszą bronią przeciw biegunkom. Każdy z nas w swoim życiu doświadczył chyba tego stanu. Przyczyn biegunki może być wiele. Jednakże najczęściej nagła biegunka występuje przy zatruciu pokarmowym, czy też grypie jelitowo – biegunkowej. Chroniczna biegunka jest już poważniejszym stanem i może być spowodowana taką chorobą jak np. syndrom jelita wrażliwego.

Biegunka może prowadzić do odwodnienia, a w ciężkich przypadkach nawet do śmierci. Jest ona szczególnie niebezpieczna u dzieci. Sam mechanizm biegunki to niemożność wchłaniania wody, Dlatego też w przypadku biegunki woda wydzielana przez żołądek, trzustkę i wątrobę i pochodząca z pożywienia nie jest wchłaniana prawidłowo przez nasze jelita, co powoduje biegunkę.

Przyczyny biegunki

1. Zatrucie pokarmowe bakteryjne lub wirusowe.

2. Zatrucie pestycydami lub metalami cieżkimi.

3. Nietolerancja pokarmowa. Organizm nie toleruje np. mleka wynikiem czego jest biegunka.

4. Zatrucie trującymi grzybami.

5. Syndrom jelita drażliwego.

6. Stres.

7. Nadczynność tarczycy.

8. Choroba uchyłkowa jelita.

9. W rzadkich przypadkach rak jelita.

Biegunka – Objawy

  • luźny i wodnisty stolec
  • częste parcie na stolec
  • bóle brzucha
  • ból odbytu
  • skurcze brzucha
  • nudności
  • wymioty

biegunka

Nawodnienie – domowe sposoby na biegunkę

Odpowiednie nawodnienie jest najważniejszą rzeczą przy biegunce. Odwodnienie, do którego może dojść bardzo szybko w przypadku biegunki jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci lub osób starszych ponieważ może prowadzić nawet do śmierci. Stąd też niezmiernie ważną rzeczą jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu płynów i elektrolitów w organiźmie.

Matki karmiące powinny karmić cały czas dzieci, żeby do takiego odwodnienia nie dopuścić.

Osoby starsze powinny mieć podawane płyny w małych ilościach, a często, aby utrzymywać poziomy elektrolitów i wody w organiźmie na odpowiednim poziomie.

Jeśli biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas, a u dzieci kilka godzin, należy od razu zgłosić się do lekarza lub szpitala.

Biegunka a probiotyki

Równie ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości probotyków. Ponieważ w trakcie biegunki dochodzi do utraty dużej ilości flory bakteryjnej. Badania mówią, że w trakcie intensywnej biegunki dochodzi do utraty połowy bakterii żyjących w naszych jelitach w ciągu dwóch dni. Stąd tak istotną rzeczą jest uzupełnianie naszej flory w trakcie kiedy borykamy się z luźnymi stolcami.

Probiotyki zapewniają dobre funkcjonowanie jelit, ale także całego układu odpornościowego. Są również odpowiedzialne za funcjonowanie psychiki człowieka.

Z tego też względu istotnym jest spożywanie produktów zawierających odpowiednie probiotyki. Do nich zaliczamy:

  • kefir
  • jogurt
  • kiszona kapusta
  • sok z kiszonego buraka
  • kimchi
  • kombucha
  • chleb na zakwasie

biegunka

Domowe sposoby na biegunkę

1. Maślanka. Maślanka wbrew przekonaniom jest bardzo dobrym i tanim sposobem domowym na biegunkę. Należy ją pić 3 razy dziennie po pół szklanki z odrobiną soli. Bakterie zawarte w maślance pomagają uzypełnić właściwą florę bakteryjną.

2. Marchew – Zupa marchewkowa jest łatwym i prostym domowym sposobem na rozwolnienie. Pół kilograma marchewki zalać 150 ml wody. Gotować aż do momentu, kiedy z marchewki zrobi się papka. Następnie wyciskamy sok z otrzymanej papki i uzupełniamy wodą, tak aby wszystkiego było 1 litr. Pijemy co pół godziny w przypadku ostrej biegunki. Marchew jest cennym źródłem sodu, potasu, wapnia, siarki, magnezu i pektyn. Działa przeciwzapalnie i zapobiega odwodnieniu.

3. Ocet jabłkowy – Łyżka octu jabłkowego rozpuszczona w szklance ciepłej wody – pić przed posiłkiem.

4. Ananas – Zjedzenie kilku plasterków ananasa w ciągu dnia szybko zatrzyma biegunkę. To sprawdzony sposób, zwłaszcza przy biegunkach spowodowanych zatruciem na wyjazdach zagranicznych.

5. Ryż – Ugotować biały ryż w formie kleiku. Na 3/4 szklanki ryżu dodać 4 szklanki wody. Gotować na wolnym ogniu do uzyskania kleistego wywaru. Pic po 1/2 szklanki kilka razyw ciądu dnia.

6. Suszone jagody/borówki – Suszone czarne jagody, znane też jako borówki w innych częściach Polski, są od wielu lat znanym domowym sposobem na zatrzymanie biegunek. Aby zatrzymać bigunkę można zjeść łyżeczkę suszonych jagód 3 razy dziennie lub sporządzić z łyżeczki takich jagód herbatę.

7. Dieta BRAT – Szczególnie polecana w trakcie biegunek jest dieta zwana z angielskiego BRAT – dieta ta składa się z Bananów, Ryżu, Musu jabłkowego i Tosta. Z angielskiego – Banana, Rice, Applesauce and Toast. Taka dieta jest lekko strawna, nie zawiera żadnych przypraw ani soli, które mogłyby podrażnić jeszcze bardziej jelita.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code