" Głowa umie łączyć niebo z szyją" Bożena Janerka

Ból głowy – opis dolegliwości

Każdy z nas choć raz w życiu doświadczył bólu głowy. Ból głowy najczęściej jest zlokalizowany w mięśniach gładkich otaczających żyły, które tam przebiegają. Kolejnym powodem kiedy boli głowa może być podrażnienie

końcówek nerwów w ramionach, szyi czy mięśniach głowy. Należy tutaj podkreślić, że najczęściej ból głowy rozpoczyna się poza czaszką w mięśniach szyji i ramion, żyłach i nerwach. Mięśnie lub żyły kurczą się lub pęcznieją, w efekcie czego nerwy zostają podrażnione, wysyłając sygnały do mózgu, czego wynikiem jest ból głowy.

Rodzaje bólu głowy

1. Podstawowy, który nie jest wywołany infekcją, czy inną chorobą.

2. Pochodny, wywołany infekcją lub innym czynnikiem chorobotwórczym.

3. Migreny to chroniczny ból głowy odczuwalny na jednej lub obu stronach głowy. Migrenom mogą towarzyszyć wymioty, nudności czy światłowstręt. Kobiety znacznie częsciej cierpią na to schorzenie niż mężczyźni.

głowa

Przyczyny bólu głowy

Głowa może nas boleć z powodu (lista nie jest wyczerpująca):

 • kaca,
 • odwonienie,
 • rozwijającą się infekcje,
 • zanieczyszczenie powietrza,
 • zażywane leki,
 • hałas,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • szybkie zmiany ciśnienia atmosferycznego,
 • niedożywienie,
 • brak wystarczającej ilości snu lub bezsenność.

Co zrobić żeby nie bolała głowa?

Chyba nie trzeba nikomu kto kiedykolwiek odczywał bół głowy mówić jak nieprzyjemną rzeczą jest ból głowy. Nie jesteśmy w stanie nic zrobić, o niczym myśleć, nieczego się nauczyć. Jedyne o czym wtedy marzymy to pozostać w ciszy i zamkniętym, ciemnym pomieszczeniu.

1. Nawodnienie kiedy boli głowa

Często przyczyną dla której boli nas głowa, jest odwonienie organizmu. Osoby pijące małe ilości płynów w ciągu dnia uskarżają się na bóle głowy, które można bardzo łatwo i szybko zlikwidować.

Badania wykazały, że właśnie takie osoby cierpią na chroniczne bóle głowy.

Dlatego też, jeśli pojawi się ból głowy należy do razu nawodnić organizm. Wypijając jedną lub 2 szklanki wody możemy pozbyć się bólu głowy w ciągu kilku godzin, a w niektórych przypadkach w ciągu pół godziny.

Aby nie cierpieć na bóle głowy należy regularnie w ciągu dnia pić wodę lub płyny, aby nie dopuścić do odwodnienia i nadmiernego zagęszczenia krwi.

2. Zażywaj magnez kiedy boli głowa

Magnez jest cennym i potrzebnym minerałem, który jest ważny z punktu widzenia zdrowia układu nerwowego i dodatkowo pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi.

Dodatkowo suplementacja magnezem daje pozytywne efekty w procesie leczenia bólu głowy. Okazuje się, że osoby borykające się z bólem głowy często ciepią na niedobory właśnie magnezu.

Dlatego też u takich osób powinny rozpocząć suplementację magnezem. Należy rozpocząć od małych dawek, gdyż zbyt duże dawki mogą spowodować biegunkę.

Dzienna dawka magnezu nie powinna przekraczać 600 mg.

głowa

3. Domowe sposoby na ból głowy

Wycisnąć sok z połówki cytryny, dodać szczyptę soli. Pić kilka razy dziennie.

Sporządzić pastę z jednej łyżeczki cynamonu i jednej łyżeczki wody, nałożyć na czoło i poczekać kilka minut, a następnie zmyć. Ból głowy minie po kilku minutach.

Zjeść jabłko na czczo.

Ssanie plasterka cytryny posypanego solą działa kojąco na ból głowy.

Wypić na czczo szklankę wody z łyżeczką miodu. Uleczy to ranny ból głowy.

Smarowanie czoła olejkiem z goździków przyniesie natychmiastową ulgę w bólu głowy.

Zmieszać jedną łyżeczkę zmielonej gorczycy z 3 łyżeczkami wody. Niewielką ilością takiej pasty smarujemy nasadę nosa i nozdrza wewnątrz. Bardzo pomocny sposób, zwłaszcza w migrenach.

Gorący prysznic na twarz i szyję szybko zlikwiduje ból głowy. To prosty domowy sposób na pozbycie się bólu.

Zimne kompresy na czoło likwidują ból głowy.

Prostym domowym sposobem na ból głowy jest szczypanie skóry między brwiami.

Szybkim sposobem na pozbycie się męczącego nas bólu głowy jest zanurzenie stóp w lodowatej wodzie.

Jeśli dokucza nam ból głowy, a nie mamy nic pod ręką, należy oddechać lewą stroną nosa, zatykając jednocześnie prawą przez 5 minut. Takie ćwiczenie powtarzane przez miesiąc uleczy problemy migrenowe.

Ciemna czekolada jest smacznym domowym sposobem na ból głowy.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

 • Jestem w ciąży, cytryna z cukrem to jedyny skuteczny sposób który mi pomaga. Przed ciążą gdy miałam lekki ból od razu trułam się lekami, niszczącym Ibumem.

 • Ból głowy najczęściej dokucza mi w czasie miesiączki. Jest na tyle silny, że muszę wziąć pyralginę, którą uważam za najmocniejszy lek przeciwbólowy bez recepty, żeby ból odpuścił. Zazwyczaj trwa to jakieś 2-3 dni na początku miesiączki i potem mam już spokój.

 • Wiem, że niektórzy ludzie są w stanie domowymi sposobami z bólem głowy walczyć, ale ja jestem tak nieodporna na ból, że od razu sięgam po pyralgię, żeby jak najszybciej przestało boleć, bo nawet myśleć nie jestem w stanie jak mnie boli