" Lekarstwa działają wolniej niż choroby" Tacyt

Co to jest anemia?

Anemia, zwana również niedokrwistością, to jedna z najczęściej występujących chorób krwi stąd od dawna są stosowane domowe sposoby na anemię. Charakteryzuje się ona obniżonym poziomem hemoglobiny w krwinkach czerwonych krwi, co za tym idzie to spadek liczby czerwonych krwinek poniżej wartości prawidłowych.

Natomiast hemoglobina jest czerwonym barwnikiem zawierającym żelazo. Transportuje tlen z płuc do naszych komórek i zabiera z nich dwutlenek węgla, który trafia do płuc.

Aby dobrze wykorzystać i zastosować domowe sposoby na anemię warto najpierw rozpoznać rodzaj anemii jaki mamy.

Anemia – rodzaje

1. Anemia spowodowana brakiem żelaza. Najczęstsza anemia. Żelazo jest elementem budulcowym dla hemoglobiny. Z tego też powodu niedobór żelaza powoduje ten rodzaj anemii.

2. Anemia megaloblastyczna spowodowana brakiem witaminy B12 lub kwasu foliowego. Występująca często u kobiet w ciąży.

3. Anemia złośliwa, gdzie brak jest substancji koniecznych do wchłaniania witaminy B12. Osoby z grupą A są często narażone na ten rodzaj anemii.

4. Anemia aplastyczna spowodowana zmniejszonym lub całkowitym zanikiem produkcji czerwonych ciałek krwi. Jest to wynik uszkodzonego lub nieaktywnego szpiku kostnego.

5. Anemia genetyczna. Ten rodzaj anemii występuje u ludzi z rejonu Morza Śródziemnego, Środkowego Wschodu i Azjatów. Wadliwa produkcja hemoglobiny jest wynikiem tej anemii.

6. Anemia sierpowata występująca głównie u ludzi pochodzenia afrykańskiego. Jest spowodowana mutacją czerwonych krwinek, które zmieniają swój kształt z okrągłego na sierpowaty.

7. Anemia hemolityczna, gdzie następuje przedwczesne obumarcie czerwonych krwinek. Przyczynami są zażywane leki lub infekcje.

Anemia objawy

Dzięki poznaniu objawów jesteśmy w stanie rozpoznać anemię i wdrożyć domowe sposoby na anemię, które z pewnością przydadzą się w walce z chorobą.

  • Zmęczenie, spowodowane brakiem żelaza we krwi
  • Przyspieszenie czynności serca i oddechu
  • Szumy w uszach
  • Zimne ręce i stopy
  • Blade paznokcie
  • Blade wewnętrzne powieki
  • Bóle typu reumatycznego
  • Wypadanie włosów
  • Osłabienie mięśni
  • Stany podgorączkowe

anemia

Dieta – numer 1 w domowych sposobach na anemię

Niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na leczenie anemii jest prawidłowa dieta. To chyba najprostszy z domowych sposobów na anemię. Taka dieta powinna zawierać jak największą ilość żelaza, witaminy B12 i witaminy C. Jeśli zadbamy o odpowiedni poziom każdego z tych elementów, anemia powinna ustąpić.

Mięso i podroby – 2 domowe sposoby na anemię

Najlepiej przyswajalną formę żelaza znajdziemy w mięsie i podrobach. Najwięcej jest żelaza w wątrobie. Takie żelazo to żelazo hemowe, łatwo przyswajalne. Takie samo żelazo znajdziemy w mięsach. Dlatego też jeśli chodzi o mięsa to najwięcej żelaza bedzie w wołowinie, baraninie, koninie, wieprzowinie. Znacznie mniej żelaza znajduje się w mięsie drobiowym.

Aby zwiększyć wchłanialność żelaza, konieczne jest jego łączenie z warzywami, które zawierają żelazo niehemowe i również witaminę C.

Warzywa, zwłaszcza zielone każdy ma w domu

Innym domowym sposobem na anemię to spożywanie warzyw, które zawierają żelazo niehemowe i są jego najlepszym źródłem.

Tutaj należy wymienić:

  • szpinak
  • jarmuż
  • zielone liście mniszka

Szpinak i jarmuż mają w sobie, dużo żelaza niehemowego. Te dwa warzywa mają też szczawiany, które łączą się z żelazem, w wyniku tego utrudnione jest wchłanianie żelaza. Dlatego też należy to mieć na uwadze i nie koncentrować się tylko i wyłacznie na żelazie niehemowych. Ponadto ważne jest aby wspomóc wchłanianie się tego żelaza, przez dodatkową konsumpcję warzyw i owoców zawierających witaminę C. Witaminę C znajdziemy w owocach cytrusowych lub w warzywach takich jak papryka, czy truskawki.

Anemia, a rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe jak:

fasole,

soczewica,

ciecierzyca

groch

Z tego względu będą znakomitym źródłem żelaza tak dla wegetarian jak i osób jedzących mięso. Z tego względu są tanim sposobem na uzupełnianie niedoborów żelaza. Dodatkowo, że zawierają dużo białka, w rezultacie mogą zaspokajać potrzeby na białko wegetarianom i weganom. Ponadto rośliny strączkowe są produktem, który można przyrządzić na wiele sposobów. Pamietać należy o połączeniu ichz witaminą C, aby zawarte w nich żelazo dobrze zostało przez organizm zagospodarowane.

Owoce morza – domowe sposoby na anemię

Owoce morza są kolejnym produktem, który może dostarczyć żelaza hemowego. Mamy jeszcze ryby, które także zawierają żelazo. Niestety nie w takich ilościach jak owoce morza. Dla przykładu ryby, które mają ten poziom największy to tuńczyk, makrela, sardynki lub łosoś. Dlatego polecanie jest jedzenie:

  • krewetek,
  • małż,
  • ostryg
  • crabów.

Uwaga na wapń

Wapń jest niezbędnym minerałem. Jednakże osoby borykające się z anemią, powinny rozgraniczyć spożywanie produktów, które mają w swojej zawartości żelazo, a produkty zawierające wapń. Powód jest prosty wapń ma zdolność łączenia się żelazem, co może powodować obniżoną wchłanialność żelaza.

Produkty bogate w wapń to:

  • mleko
  • jogurt
  • kefir
  • sery
  • tofu

anemia

Orzechy i pestki

Podobnie jak wyżej wymienione produkty zalecane jest spożywanie wszelkiego rodzaju orzechów i pestek, w przypadku anemii. Każdy z nas ma w domu takie rzeczy. Dodatkowo są one znakomitym dodatkiem i do potraw i świetną przekąską, a jednocześnie mają dużo żelaza i cenne minerały.

Orzechy i pestki, które zawierają te składniki to:

  • pestki z dyni
  • orzechy nerkowca
  • pistacje
  • orzechy włoskie
  • orzeszki pini
  • orzechy laskowe
  • pestki słonecznika

Na uwagę zasługują migdały, choć bogate w żelazo, zawierają również wapń. Z tego powodu nie należy je łączyć z innymi potrawami, jeśli chcemy uzyskać wyższy poziom żelaza.

Domowe sposoby na anemię

1. Witamina B12 i Kwas Foliowy -witamina B12 razem z kwasem foliowym jest prostym domowym sposobem na anemię. I tak najlepszym jej źródłem są wątroba i nerki zwierzęce.

2. Burak – burak czerwony zawiera potas, wapń, żelazo, jod, fosfor, węgłowodany, witaminy B1, B2, B6, C i P. Buraki są naturalnym domowym lekiem na anemię. Dlatego mogą być stosowane świeże, kiszone lub w postaci soku (najlepiej po wyciśnięciu odstawić go na noc do lodówki).

3. Jabłka -jedzenie 1-2 jabłek dziennie jest bardzo dobrym sposobem na anemię.

4. Figi – suszone figi powinny być nieodłącznym elementem diety osób chorych na anemię.

5. Witamina Cchorzy na anemię powinni spożywać duże ilości witaminy C. Witamina C jest niezbędna do wchłanianie żelaza. Z tego względu należy pić np. sok pomarańczowy do jedzenia. Jeśli nie soki to można się witaminą suplementować. Każdy powinien mieć ją w domu.

6. Rzeżucha – regularne spożywanie rzeżuchy jest doskonałym sposobem na pozbycie się anemii.

7. Pokrzywa – pokrzywa jest doskonałym napojem przy anemii. Zawiera dużo żelaza, dodatkowo pobudza apetyt, działa diuretycznie, a także obniża poziom cukru we krwi i poprawia trawienie.

8. Banany – banany mają duże ilości potasu, witaminy C i żelaza. W związku z tym posiadają wszystko to co potrzebne jest do budowy czerwonych krwinek. Dzięki temu banany pomagają w podniesieniu poziomu hemoglobiny. Podsumowując, trzeba powiedzieć, że banany są prostym domowym i skutecznym sposobem na anemię.

Przy anemii należy unikać kawy i herbaty. Osłabiają wchłanianie żelaza.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

  • Mam problemy z anemią jakiś czas temu znajoma poleciła mi stosowanie pierzgi pszczelej i muszę przyznać że moje problemy z anemią jak rękom odjął 🙂

  • Ja mam od wielu lat problem z żelazem. Kiedyś odchudzałam się przez kilka miesięcy i nabawiłam się ciężkiej anemii. Skończyło się to wizytą w szpitalu i przetoczeniem krwi. Na chwilę udało się przywrócić prawidłowy poziom żelaza i hemoglobiny. Jednak nie mogłam się wyzbyć mani odchudzania i problem anemii powrócił. Lekarz zalecił mi brać Chela ferr aby unormować poziom żelaza. Faktycznie pomaga 🙂