" Jeśli boli cię gardło, ciesz się, że nie jesteś żyrafą" Anonim

Choroby gardła

Choroby gardło to pojecie dosyć szerokie. Obejmuje ono wiele schorzeń charakteryzujących się stanem zapalnym gardła i krtani, migdałków, a nawet nowotworów. Z pewnością wiele z nas doświadczyło bólu, pieczenia, czy drapania gradła, a także obrzękniętych węzłów chłonnych. Domowe sposoby na gardło warto znać.

Dolegliwości gardła są często pierwszym objawem przeziębienia, grypy, zapalenia krtani czy mononukleozy. Mogą być wywołane infekcją bakteryjną, wirusową, alergią, suchym powietrzem, drażniącym dymem, czy też zanieczyszczeniami powietrza. Gardło staje się czerwone, bolące. Występują trudności w przełykaniu i podwyższona temperatura.

Jak wyleczyć ból gardła?

Jest kilka sposobów na ból gardła, które mogą pomóc przetrwać do czasu wizyty u lekarza, bądź nawet zlikwidować do we wczesnym etapie.

1. Domowe sposoby na gardło to płukanie gardła solą

Płukanie gardła to bardzo stary i sprawdzony sposób na ból i pieczenie gardła. Można to robić używając soli jodowanej lub soli emskiej. Sól emska daje jednak lepsze rezultaty. Płukanie powoduje, że łagodzimy ból spowodowany pieczeniem, śluz który się tam zgromadził zostaje rozrzedzony i stan zapalny zmniejszony.

Sól emska zawiera wiele cennych minerałów jak magnez i siarkę. Stąd jej właściowości są nieocenione jeśli chodzi o leczenie bólu gardła czy kaszlu.

Do płukania gardła stosujemy letnią wodę. Łyżeczkę soli rozpuszczamy w szklance ciepłej wody i płuczemy gardło. Takie płykanki wykonujemy kilka razy dziennie, aż do ustania bólu.

gardło

2. Płukanie gardła szałwią

Szałwia ma szczególne zastosowanie w leczeniu bólu gardła, ze względu na to, że posiada właściowości ściągające, antyseptyczne, antybiotyczne, rozkurczowe i przeciwzapalne. Używana do płukania gardła osusza go również ze śluzu.

Szałwia ma doskonałe zastosowanie również w przypadku zapalenia jamy ustnej czy anginie.

Do płukania gardła stosujemy słaby napar z jednej łyzeczki. Łyżeczkę szałwi zalewamy szklanką gorącej wody. Przykrywamy talerzykiem i czekamy 20 minut. Następnie cedzimy i ewentualnie schładzamy. Płuczemy kilka razy dziennie, nie zapominając aby przygotowywać zawsze świeży napar.

3. Domowe sposoby na gardło to czosnek

Czosnek jest ceniony od conajmniej 5000 lat. Zwany jest domowym antybiotykiem. Posiada właściowości antybiotyczne, wykrztuśne, napotne, przeciwzakrzepowe.

W leczeniu gardła można ssać ząbek czosnku. W wyniku ssanie do śliny będą wydzielać się olejki eteryczne, które będą łagodzić ból gardła.

Aby zlikwidować niemiły zapach z ust po ssaniu można jeść świeże liście pietruszki, które wyeliminują niemiły zapach z ust.

gardło

4. Herbata z jeżówki

Jeżówka posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Doskonale podnosi odporność w wzmacnia układ limfatyczny.

Jeżówka ma szerokie zastosowanie w leczeniu grypy, przeziębieniach, stanach zapalnych dróg moczowych.

Przy problemach z gardłem należy pić herbatkę z jeżówki w celu wzmocnienia organizmu, natomiast do płukania należy stosować nalewkę.

Do płukania stosujemy 10 ml nalewki na szklankę ciepłej wody. Płuczemy kilka razy dziennie.

Należy pamiętać, że duże dawki jeżówki mogą powodować nudności i zawroty głowy.

5. Jodyna dobra na gardło – domowe sposoby na gardło

Jodyna to znany środek antyseptyczny, najczęściej używany do przemywania ran. Doskonale sprawdza się również przy bólu gardła.

I tak w tym celu bierzemy szklankę ciepłej wody i dodajemy do niej 6 kropli jodyny. Wszystko mieszamy i płuczemy. Taką czynność można powtarzać kilka razy dziennie.

Osoby borykające się z chorobami tarczycy powinny ten sposób używać z zachowaniem szczególnej ostrożności, gdyż jodyna zwiększy ilość jodu jaką tarczyca otrzyma w danym dniu.

6. Parówki tania metoda na gardło

W stanach zapalnych gardła niezmiernie istotne jest odpowiednie nawilżenie powietrza. Do tego celu można stosować nawilżacze lub zastosować domowy sposób.

Do miski wlać czajnik gorącej wody. Umieścić w miejscu niedostępnym dla dzieci. Woda parując mocno nawilży powietrze co przyczyni się do zmniejszenia obrzęku gardła i poprawi oddychanie.

Taką czynność można powtórzyć kilka razy. Zawsze uzupełniając miskę gotowaną wodą.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code