" Częścią kuracji jest chęć, aby zostać wyleczonym" Seneka

Proste plecy

Plecy jak potocznie zwiemy nasz kręgosłup jest niezwykłą konstrukcją naszego ciała. Zbudowany z mocnych kości, elastycznych ścięgien i wiązadeł, dużych mięśni i bardzo wrażliwych nerwów. Składa się z odcinka szyjnego (7 kręgów),

piersiowego (12 kręgów), lędźwiowego (5 kręgów), części krzyżowej (5 kręgów zrośniętych ze sobą) i wreszcie części guzicznej (są to zrośnięte 3 lub 4 kręgi).

Bóle kręgosłupa mogą pojawić się nagle, lub mogą narastać w miarę postępowania problemu. O bólu chronicznym mówimy gdy trwa on 3 miesiące. Nagłe bóle powstają poprzez złą pozycje w trakcie spania, nagłe skręty, upadki z wysokości, podnoszenie dużych ciężarów, złą postawę. Chroniczne bóle kręgosłupa powstają poprzez jego wady jak skolioza, lordoza, kifoza, rwa kulszowa, dyskopatia, kręgozmyk i inne.

Od czego bolą plecy?

Okazuje się, że w wielu przypadkach ból pleców jest spowodowany przez nasze zachowanie. Złe nawyki, utrwalane przez lata potrafią wyrządzić niemałą szkodę. Informacje o tym w jaki sposób dbać o plecy powinny być uczone w szkole, na wczesnym etapie życie, aby w przyszłości nie borykać się z bólem pleców.

Od czego bolą plecy? Oto kilka powodów od których możemy mieć ból kręgosłupa:

  • skręcenie,
  • nadwyrężenie mięśni,
  • nadwyrężenie wiązadeł,
  • wypadający dysk,
  • nadmierne obciążenie kręgosłupa, wywołane przez otyłość,
  • nowotwory
  • podnoszenie dużych ciężarów, zwłaszcza w nieprawidłowy sposób,
  • słabe mięśnie brzucha.
co zrobić kiedy bolą plecy
co zrobić kiedy bolą plecy

Co zrobić jak bolą plecy?

Materac

Spać na twardym materacu. Zmiana materaca szybko wpłynie na zmniejszenie bólu pleców.

Ćwiczenia

Codziennie ćwiczyć, wyginać grzbiet jak kot, zalecane są także joga i relaksacja. Są również specjalne ćwiczenia, które jeśli wykonywane regularnie przyniosą ogromną ulgę w bólu pleców.

Okłady

Zimne lub ciepłe okłady na bolące okolice. Należy wypróbować, które okłady będą dla nas lepsze, ponieważ jednym będzie sprawiał ulgę ciepły okład innym zimny.

Postawa

Odpowiednia prosta postawa, sprawi, że będzie sie cieszyć dobrym zdrowiem kręgosłupa.

Buty

Wbrew pozorom buty mogą mieć bardzo istotne znaczenie jeśli chodzi o zdrowotność kręgosłupa. Dobre buty będą służyć jako amortyzator, przez co masz kręgosłup będzie w lepszej kondycji.

Zobacz też na zakładkę kręgosłup.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code