" Kto się irytuje, krew sobie psuje" Przysłowie polskie

Nadciśnienie – co to jest?

Nadciśnienie jest często zwane cichym zabójcą. Jest dosyć powszechną chorobą o podstępnym i utajnionym przebiegu. Jest ona diagnozowane dopiero po latach trwania, kiedy już występują objawy jak bóle głowym zadyszka, gorsze widzenie, udar mózgu czy zawał serca. Ciśnienie krwi to nacisk na ściany tętnic z powodu pompowania krwi przez serce. Ciśnienie tętnicze mierzone jest w milimetrach rtęci (mmHG) i mamy dwie

jego wartości. Jest to ciśnienie skurczowe (pierwsze) i rozkurczowe (drugie). Ciśnienie skurczowe to siła skurczu serca w trakcie pompowania krwi do naszego organizmu. Ciśnienie rozkurczowe pokazuje nam ciśnienie krwi panujące w tętnicach, kiedy serce jest rozluźnione. To ciśnienie pokazuje także kondycjce naszych tętnic. Ciśnienie skurczowe uważane jest za podwyższone kiedy wynosi 140, wszystko ponad to nadciśnienie. Natomiast ciśnienie rozkurczowe przy wartości 90 jest uważane za podniesione, a powyżej – to nadciśnienie.

Przyczyny nadciśnienia

  • otyłość,
  • choroby serca i nerek,
  • spożywanie alkoholu i palenie papierosów,
  • duże spożycie soli,
  • zmiany hormonalne u kobiet
  • brak ruchu
  • choroby trzustki
nadciśnienie
nadciśnienie

Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia?

1. Spacery i regularne ćwiczenia.

Ćwiczenia są bardzo dobrym, efektywnym sposobem na obniżenie ciśnienia.

Regularne ćwiczenia wzmacniają mięsień sercowy, dzięku czemu może on pracować wydajniej i przez to obniża się ciśnienie w tętnicach.

150 minut spaceru, czy 75 minut intensywnych ćwiczeń, takich jak np. bieganie bardzo mocno wspomaga serce i obniża przez to ciśnienie krwi. Nie trzeba jednak ograniczać się tylko do tego typu ćwiczeń, ponieważ każdy rodzaj sportu jest polecany. Może to być gra w siatkówkę, joga, czy aerobik.

Im więcej będziemy ćwiczyć, tym bardziej można obniżyć sobie ciśnienie i zmniejszyć nadciśnienie.

2. Zmniejszyć ilość spożywanej soli.

Sól znajduje się w przetwarzanym jedzeniu, słodkich napojach, pieczywie. Dlatego mimo, że w domu nie używamy dużo soli, może okazać się, że w ciągu dnia spożywamy całkiem duzo soli, właśnie poprzez korzystanie z przetworzonych rzeczy.

Wiele badań potwierdziło zależność pomiędzy ilością spożywanej soli, a zawałem serca czy udarem mózgu.

U pewnej grupy ludzi, spożywanie soli powoduje zatrzymanie wody w organiźmie co podnosi ciśnienie krwi.

Rekomendacje dietetyków to 1 łyżeczka soli dziennie na osobę, biorąc pod uwagę, że sól jest w wielu produktach może to być niemożliwe. Dlatego jeśli wystapiło o ciebie nadciśnienie ogranicz sól do minimum. Nie dodawaj soli do potraw przygotowywanych w domu. Przyprawiaj ziołami i różnymi innymi przyprawami. Czytaj dokładnie etykiety na produktach kupowanych w sklepie, to pozwoli na pełną kontrolę ilości soli spożywanej w ciągu dnia.

3. Zmniejsz ilość spożywanego alkoholu.

Picie alkoholu może podnosić ciśnienie. U jednych efekt podwyższonego ciśnienia może wystąpić już po jednej lampce wina u innych po kilku kieliszkach wódki. Faktem jest, że alkohol jest związany z nadciśnieniem i aż w 16% przypadkach to właśnie alkohol jest przyczyną powstawania nadciśnienia.

Dlatego należy bacznie się obserwować czy spożywanie alkoholu ma wpływ na nasze ciśnienie krwi.

nadciśnienie
nadciśnienie

4. Rzuć palenie, a nadciśnienie spadnie.

Każdy wypalony papieros podnosi ciśnienie krwi na kilka minut po wypaleniu, w związku z tym palacze mogą mieć cały czas podwyższone ciśnienie, z powodu wypalania dużej ilości papierosów dziennie. W niektórych badanich wykazano jednak, że organizm palacza uodparnia się i nie wywyłuje permanentnego nadciśnienia. Warto tutaj również powiedzieć, że palenie tytoniu niszczy naczynia krwionośne.

Ludzie palący mają wyższe ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Każdy kardiolog będzie zalecał rzucenie palenia.

5. Zrezygnuj z kawy.

Jeśli poważnie traktujesz swoje nadciśnienie, zrezygnuj z kawy. Aby zobaczyć jaki wpływ na organizm ma kawa, warto zmierzyć sobie ciśnienie kilka minut po wypiciu filiżanki kawy. Wtedy sprawdzimy, czy aby jesteśmy w tej grupie, której ta kawa szkodzi. Ponieważ największe ryzyko niesie okazjonalne picie kawy. Wtedy dochodzi do największych skoków ciśnienia tętniczego. Rzadziej takie skoki są notowane u osób staje pijących kawę.

6. Zrzuć kilka kilogramów – prosty sposób na nadciśnienie.

Nie można przy nadciśnieniu zapomnieć o kontrolowaniu wagi. Otyłość idzie w parze z nadciśnieniem. Dlatego zrzuceniu 4,5 kg może zmniejszyć ciśnienie tętnicze. Dlatego warto zastować dietę i zredukować swoję wagę. Mówiąc o nadwadze warto wspomnieć, że na nadciśnienie ma również wpływ obwód pasa. Tłuszcz w obrębie brzucha jest również niebezpieczny i związany z nadciśnieniem.

Jeśli zatem popracujemy na obniżeniem wagi poprzez dietę i ćwiczenia możemy być pewni, że znacznie wpłynie to na obniżenie ciśnienia.

7. Zredukuj ilość spożywanego cukru i węglowodanów.

Duże ilości spożywanego cukru jak i węglowodanów przekładają się nie tylko na podwyższenie ciśnienia, ale również na przyrost wagi.

Badania pokazują związek pomiędzy dużą ilością spożywanego cukru, a podwyższonym ciśnieniem. Taka sama sytuacja występuje przy węglowodanach, gdzie są one w szybkim tempie zamieniane w cukier i efekt jest identyczny jak przy cukrze.

Aby się przekonać jaki wpływ na nasze ciśnienie ma cukier i węglowodany warto zastosować kilkutygodniową dietę wyłączającą cukier i węglowodany. Taka dieta przyniesie najprawdopodobnie nieoczekiwane pozytywne rezultaty.

8. Spożywaj produkty zawierające potas.

Potas jest bardzo ważnym minerałem zwłaszcza dla serca. Dlatego tak ważne jest spożywanie żywności bogatej w potas.

Potas pozwala na eliminację sodu z organizmu, a przez to zmniejsza ciśnienie w naczyniach krwionośnych.

Dzisiejsza dieta dostarcza nam więcej soku niż potasu, dlatego tak ważne jest dbałość o jego uzupełnianie.

Produkty bogate w potas to;

  • warzywa (pomidory, ziemniaki, słodkie ziemniaki)
  • owoce ( banany, awokado, melony, pomarańcze)
  • jogurty i sery
  • tuńczyk i łosoś
  • orzechy
  • fasola

9. Nadciśnienie jest powiązane ze stresem.

Mówimy, że stres nas zabija. I chyba jest coś prawdy w tym powiedzeniu.

Stres jest głównym sprawcą podwyższonego ciśnienia tętniczego. Permanentny stres podnosi ciśnienie i sprawia, że naczynia krwionośne cały czas są obkurczone.

Często kiedy jesteśmy zestresowani sięgamy po alkohol, co dodatkowo ma negatywny wpływ na nasze ciśnienie.

Jeśli czujemy się zestresowani warto o tym porozmawiać z najbliższymi lub nawet psychologiem, słuchać relaksacyjnej muzyki, wyjść na spacer, czy obejrzeć komedię.

Często zdarza się, że praca generuje u nas stres, dlatego warto zmniejszyć ilość godzin, którą oddajemy się pracy.

10. Jedz żywność zawierającą magnez.

Magnez jest ważnym minerałem z punktu widzenia ciśnienia krwi, ponieważ pozwala na relaksację naczyń krwionośnych.

Mimo tego, że niedobór magnezu jest rzadki, biorąc pod uwagę tryb życia, warto zadbać o jego właściowy poziom, ponieważ i stres obniża jego poziom i kawa wypłukuje magnez.

Warto zadbać, aby w naszej diecie znalazły się takie produkty jak warzywa, produkty mleczne, orzechy, czarna czekolada, kurczak, pieczywo razowe.

Inne domowe sposoby na nadciśnienie.

  • Ocet jabłkowy – Pić łyżkę octu jabłkowego 2 do 3 razy dziennie.
  • Grejkfrut – Jedząc grejpfruta przed snem skutecznie obniżymy nadciśnienie.
  • Pietruszka – Pietruszka jest warzywem obniżającym ciśnienie. Możemy pić soki z korzenia pietruszki lub zalać garść pokrojonej natki pietruszki wrzątkiem, odstawić na 15 min, przecedzić i pić 2 razy dziennie.
  • Czosnek – Starym, znanym sposobem na obniżenie ciśnienia jest spożywanie ząbka czosnku raz do dwóch razy dziennie.
  • Arbuz – Arbuzy wspaniale wspomagają walkę z nadciśnieniem. To smaczny sposób na zbicie nadciśnienia.
  • Pieprz cayenne – Aby szybko obniżyć ciśnienie należy wypić szklankę wody z łyżeczka pieprzu cayenne.
  • Burak – Sok z buraka skutecznie obniża ciśnienie. Świeży sok odstawiamy na kilka godzin do lodówki, a następnie pijemy po łyżce przed jedzeniem.
  • Biała kapusta – Okłady z białej kapusty są pomocne przy obniżaniu ciśnienia krwi. Rozwałkowane liście kapusty przykładać na kark, okolice nerek i stopy. Zabieg powtarzać przez 7 dni.
  • Kwaśne mleko – Szklankę kwaśnego mleka zmieszać z łyżeczką cynamonu. Pić 2-3 szklanek dziennie. Powtarzać przez 2 tygodnie.

Znasz inną recepturę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

  • Imbir i cynamon bardzo obniżają ciśnienie, można np. zrobić wywar z świeżego imbiru (kawałek imbiru obieramy, trzemy na tarce, do garnka z wodą, gotujemy na małym ogniu przez 10-20min ,odcedzmy i mamy imbirowy napój. można dodać miodu)
    ps. imbir też zmniejsza apetyt :>

  • Chyba to prawda ,że pietruszka obniża ciśnienie.Ale jem zieloną natkę pietruszki i idzie się przyzwyczaić!Ale dopiero dwa dni to robię….zobaczymy dalej.Ale w nocy mam teraz piękne ciśnienie,a miałam bardzo wysokie w nocy.