" Natura, czas i spokój – oto najwięksi lekarze" Henry George Bahn

Co to jest prostata?

Prostata jest gruczołem wielkości orzecha znajdującym się w szyjce męskiego pęcherza moczowego. Przez środek biegnie cewka moczowa, którą przepływa mocz z pęcherza do członka. Rolą gruczołu prostaty jest

zakwaszanie, dodawanie enzymów do płynu nasiennego w momencie wytrysku. To aktywuje spermę i daje jej charakterystyczny zapach.

Prawie 2/3 mężczyzn boryka się z problemem prostaty po 50 roku życia. Powiekszona prostata może prowadzić do artretyzmu, niewydolności nerek (uremia) i innych chorób nerek.

O problemie prostaty dowiadujemy się, kiedy pojawia się częste parcie na mocz, najpierw w nocy, w późniejszym stadium nawet w dzień. Również uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego czy kapanie moczu na końcu mikcji to sygnały zwiększania odbjętości gruczołu prostaty.

Wyróżniamy dwie podstawowe choroby prostaty:

– Zapalenia gruczołu prostaty (prostatitis) – głównie powodowany przez bakterie, które mogą tam dotrzeć z różnych miejsc naszego organizmu lub zmiany hormonalne zachodzące w róznym wieku. Choroba ta dotyka mężczyzn w różnym wieku. Nieleczona może prowadzić do zatrzymania moczu w wyniku opuchlizny i stanu zapalnego. W takim stanie nasz pęcherz moczowy staje się słaby i stosunkowo łatwo dochodzi do infekcji, które mogą przenieść się na nerki.

– Powiekszenie gruczołu prostaty (hipertrofia), do którego dochodzi wraz z wiekiem. W średnim wieku produkcja testosteronu i wolnego testosteronu spada, a wzrasta produkcja estradiolu i prolaktyny. Taki stan rzeczy prowadzi do zwiększenie dihydrotestosteronu w prostacie – aktywna forma testosteronu, w efekcie namnażania komórek prostaty i jej zwiększania.

Przyczyny problemów prostaty:

– nadmierna aktywność seksualna,

– choroby zakaźne,

– długie siedzenie.

Jak walczyć z dolegliwościami prostaty?

Pestki z dyni są smacznym domowym sposobem na zmniejszenie przerostu prostaty. Powinny być również jedzone profilaktycznie. Najlepiej te, których nie sprowadzono z Chin.

Sok z pomidora pozytywnie wpływa na prostatę. Pić conajmniej raz dziennie.

Pić wywary z liści pietruszki. Łyżkę liści zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15 minut. Pić raz lub dwa razy dziennie. To nieskomplikowany sposób na dolegliwości prostaty.

Jak najczęściej dodawać do gotowania owoce jałowca. To pomaga przy schorzeniach prostaty.

Aby zapobiec chorobom prostaty należy nie unikać współżycia seksualnego. (Nadesłał Zygmunt). (Od moderatora: popieramy i powiemy więcej: badania dowodzą, że regularny seks zapobiega schorzeniom prostaty).

Znasz inną recepturę?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *