Lekarstwa działają wolniej niż choroby. Tacyt

Anemia

Anemia, zwana również niedokrwistością, jest jedną z najczęściej występujących chorób krwi. Charakteryzuje się obniżonym poziomem hemoglobiny w krwinkach czerwonych krwi.

Sklep

Hemoglobina natomiast jest czerwonym barwnikiem zawierającym żelazo. Transportuje tlen z płuc do naszych komórek i zabiera z nich dwutlenek węgla, który trafia do płuc.

Rodzaje anemii

1. Anemia spowodowana brakiem żelaza. Najczęstsza anemia. Żelazo jest elementem budulcowym dla hemoglobiny. Dlatego jego niedobór powoduje ten rodzaj anemii.

2. Anemia megaloblastyczna pododowana brakiem witaminy B12 lub kwasu foliowego. Występująca często u kobiet w ciąży.

3. Anemia złośliwa, gdzie brak jest substancji koniecznych do wchłaniania witaminy B12. Osoby z grupą A są często narażone na ten rodzaj anemii.

4. Anemia aplastyczna spowodowana zmniejszonym lub całkowitym zanikiem produkcji czerwonych ciałek krwi. Jest to wynik uszkodzonego lub nieaktywnego szpiku kostnego.

5. Anemia genetyczna. Ten rodzaj anemii występuje u ludzi z rejonu Morza Śródziemnego, Środkowego Wschodu i Azjatów. Wadliwa produkcja hemoglobiny jest wynikiem tej anemii.

6. Anemia sierpowata występująca głównie u ludzi pochodzenia afrykańskiego. Jest spowodowana mutacją czerwonych krwinek, które zmieniają swój kształt z okrągłego na sierpowaty.

7. Anemia hemolityczna, gdzie następuje przedwczesne obumarcie czerwonych krwinek. Przyczynami są zażywane leki lub infekcje.

Symptomy

Zmęczenie, obojętność, bóle głowy. Zaawansowana anemia może powodować zawroty głowy, zadyszkę, duszności, ból w klatce piersiowej i palpitacje.

Domowe sposoby na anemię

Witamina B12 jest prostym domowym sposobem na anemię. Najlepszym jej źródłem są wątroba i nerki zwierzęce.

Burak czerwony zawiera potas, wapń, żelazo, jod, fosfor, węgłowodany, witaminy B1, B2, B6, C i P. Buraki są naturalnym domowym lekiem na anemię. Mogą być stosowane świeże, kiszone lub w postaci soku (najlepiej po wyciśnięciu odstawić go na noc do lodówki).

Przy anemii należy unikać kawy i herbaty, ponieważ osłabiają wchłanianie żelaza.

Jedzenie 1-2 jabłek dziennie jest bardzo dobrym sposobem na anemię.

Suszone figi powinny być nieodłącznym elementem diety osób chorych na anemię.

Chorzy na anemię powinni spożywać duże ilości witaminy C, która wspomaga wchłanianie żelaza, dlatego należy pić np. sok pomarańczowy do jedzenia.

Regularne spożywanie rzeżuchy jest doskonałym sposobem na pozbycie się anemii.

Znasz inną recepturę?

Podziel się z innymi i umieść komentarz poniżej. W polu 'name' wpisz imię lub nicka, a właściwy komentarz w większym polu.

HTML Comment Box is loading comments...

Pomogło?

To zasponsoruj utrzymanie serwera, superbezpiecznie poprzez dowolny polski system bankowy. Kliknij na przycisk poniżej, uzupełnij kwotę i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Dziękujemy!!!