Lekarstwa działają wolniej niż choroby. Tacyt

Atretyzm

Artretyzm jest chorobą stawów. Słowo artretyzm pochodzi od greckich słów arthro (staw) oraz itis (zapalenie), stąd zapalenie stawu. To stan zapalny, który nie leczony ma poważne konsekwencje.

Sklep

Wyróżnia się ponad 150 rodzajów artretyzmu. To choroba przewlekła, która z reguły atakuje jeden, dwa stawy, powodując ich uszkodzenie. Zwykle występuje u ludzi starszych.

Rodzaje artretyzmu

1. Osteoartretyzm charakteryzuje się opuchlizną, bólem i usztywnieniem stawu. Najczęściej atakuje staw biodrowy, kolanowy, kręgosłup i ręce. Przestrzeń pomiędzy kośćmi tworzącymi stawy ulega zmniejszeniu, co powoduje ich ocieranie się i ból. Staw ulega uszkodzeniu. Kobiety są bardziej narażone na jego powstanie.

2. Artretyzm reumatyczny to stan zapalny błony stawów, a poźniej również chrząstki. Zewnetrznie staw jest opuchnięty, bolesny i sztywny. Ten rodzaj artretyzmu najpierw pojawia się w palcach, dalej nadgarstkach i palcach u nóg. Choroba dotyka ludzi młodych i w wieku średnim. Kobiety są na nią bardziej narażone niż mężczyźni.

3. Artretyzm zakaźny. Stan zapalny jest tutaj wynikiem infekcji bakteryjnej spowodowanej rana lub infekcją w innej części ciała.

4. Dna moczanowa, zwana podagrą występuje najczęściej u mężczyzn. Charakteryzuje się bardzo bolesnymi atakami artretyzmu spoowdowanymi wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi. Kwas ten odkłada się w stawach, tworząc kryształki. Najczęściej choroba zaczyna się od stawy dużego palca u nogi. Staw jest czerwony, napuchnięty, gorący i bardzo bolesny. Często przyczyną jest nieprawidłowa praca nerek.

Przyczyny

Często trudne do ustalenia. Wiadomo jednak, że niektóre czynniki mogą podnieść prawdopodobieństwo jego powstania. Do nich zalicza się:

- wilgotny klimat,

- zmiany hormonalne,

- alergie,

- częste uszkodzenia stawów wywołane zwichnięciem, czy złamaniem,

- stres,

- nieodpowiednia dieta.

Jak zwalczyć artretyzm?

Kąpiel morska działa kojąco i terapeutycznie na artretyzm.

Sok z ziemniaka jest starym i znanym sposobem na artretyzm. Można pić świeży sok 2 razy dziennie. Trochę łatwiejszym sposobem jest pokrojenie umytego, średniego ziemniaka ze skórką i zalanie go szklanką zimnej wody wieczorem. Odstawić do rana i na czczo wypić całość.

Znasz inną recepturę?

Podziel się z innymi i umieść komentarz poniżej. W polu 'name' wpisz imię lub nicka, a właściwy komentarz w większym polu.

HTML Comment Box is loading comments...

Pomogło?

To zasponsoruj utrzymanie serwera, superbezpiecznie poprzez dowolny polski system bankowy. Kliknij na przycisk poniżej, uzupełnij kwotę i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Dziękujemy!!!