Najlepszym lekarstwem jest czas. Owidiusz

Oparzenia - opis

Oparzenie to uszkodzenie skóry wywołane porażeniem przez prąd, gorącymi płynami, wrzątkiem, chemikaliami, słońcem czy nawet promieniami rentgenowskimi. Najczęściej występujące oparzenia są

Sklep

spowodowane przez gorącą wodę, olej, parę wodną, płomienie i palne płyny.

Wyróżniamy cztery rodzaje oparzeń:

1. Oparzenia pierwszego stopnia - uszkadzają tylko zewnętrzną powierzchnię skóry czyli naskórek.

2. Oparzenia drugiego stopnia - dochodzi nie tylko do uszkodzenia naskórka, ale i skóry pod nim.

3. Oparzenia trzeciego stopnia - najgroźniejsze, ponieważ obejmuje ono naskórek, skórę właściwą, nerwy i tkanki pod spodem.

4. Oparzenia czwartego stopnia - tutaj dochodzi do zwęglenia skóry.

W zależności od stopnia oparzenia pojawiają się nam takie objawy jak zaczerwienie, pieczenie, uczucie gorąca i ból przy oparzeniu pierwszego stopnia. Przy drugim stopniu pojawiają sie dodatkowo pęcherzyki i opuchlizna. W trzecim stopniu oparzenia skóra zmienia się na kolor szary i przy ucisku oparzonej powierzchni pozostaje dołek. W przypadku czwartego stopnia tak jak wspomnieliśmy dochodzi do zwęglenia skóry. Przypadki 3 i 4 są grożne dla życia.

Przyczyny oparzeń:

- nieostrożność,

- nadmierne wystawianie się na promienie słoneczne,

- praca w szkodliwych warunkach,

- wadliwe urządzenia diagnostyczne.

Jak walczyć z oparzeniami?

Powszechnym sposobem na oparzenia jest zimna woda. Należy polewać oparzone miejsce zimną wodą co najmniej 10 minut.

Posmarowanie białkiem jaja kurzego to prosty domowy sposób na oparzenia. Zastosowane od razu łagodzi ból i powoduje szybsze gojenie.

Plasterki świeżego ziemniaka położone na oparzenie mają właściwości lecznicze. Jeszcze lepszy efekt przyniesie pokrycie oparzonego miejsca świeżo startym ziemniakiem.

Przy oparzeniu można również zastosować plasterki pomidora, nakładając je na oparzone miejsce.

Miód ma wiele właściwości leczniczych, jest również znakomitym sposobem na oparzenia. Należy go nałożyć na oparzone miejsce na co najmniej 15 minut.

Przesmarować poparzone miejsca olejkiem lawendowym - przyniesie to natychmiastową ulgę. Stosować kilka razy dziennie.

Posmarować oparzone miejsce linomagiem (najlepiej w płynie lub maścią). Linomag jest skuteczny także po nadmiernym opalaniu się na słońcu. (Nadesłała Alina).

Znasz inną recepturę?

Podziel się z innymi i umieść komentarz poniżej. W polu 'name' wpisz imię lub nicka, a właściwy komentarz w większym polu.

HTML Comment Box is loading comments...

Pomogło?

To zasponsoruj utrzymanie serwera, superbezpiecznie poprzez dowolny polski system bankowy. Kliknij na przycisk poniżej, uzupełnij kwotę i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Dziękujemy!!!