Najlepsze środki dezynfekcyjne to mydło, woda i zdrowy rozsadek. William Osler

Trądzik - zmora nastolatków

Trądzik (acne vulgaris) pojawia się najczęściej w wieku dojrzewania, wtedy kiedy młodzi ludzie przywiązują największą uwagę do swojego wyglądu. Twarz, ramiona, plecy, czy klatka piersiowa

Sklep

to miejsca, gdzie trądzik lubi się pokazywać. W tym okresie wzrasta produkcja androgenu - hormonów męskich, co zwiększa produkcję łoju. Trądzik może się zmieniać z tygodnia na tydzień, tak jak zmienia się poziom hormonów. U kobiet przed okresem obserwuje się zwiększoną ilość trądziku.

Objawem trądziku są zaskórniaki, grudki, popularnie zwane pryszczami. Powstają, ponieważ nasze gruczoły łojotokowe wytwarzają łój, który jest naturalnym smarem dla naszsej skóry. Jednakże jeśli jego produkcja jest zbyt duża, dochodzi do do blokady lub infekcji gruczołów łojotokowych. Powstają wtedy wągry i pryszcze. Jeśli dochodzi do infekcji, pod skórą gromadzi się ropa i łój, który nie ma drogi ujścia. Powstają wtedy ropne pryszcze, cysty, pozostawiające po sobie dziury i znamiona.

Przyczyny trądziku:

- nieregularne pory posiłków,

- dieta bogata w słodycze,

- dieta bogata w tłuszcze,

- dieta uboga w warzywa i owoce,

- spożywanie fast food,

- chroniczne zaparcia.

Jak zwalczyć trądzik młodzieńczy?

Cytryna jest niezastąpionym lekiem na trądzik. Przemywać twarz rano i wieczorem sokiem z cytryny. Jeśli sam sok będzie zbyt ostry to można go rozcieńczyć wodą.

Pastę zrobioną ze zmacerowanych liści kozieradki zmieszanych z wodą nakładać cienką warstwą na twarz przed snem. Rano twarz zmyć i posmarować kremem. Ta metoda zapobiega tworzeniu się nowych wyprysków.

Skuteczny domowy sposób na trądzik młodzieńczy: Skórkę z pomarańczy zgnieść i zmieszać z niewielką ilością wody. Nakładać na przyszcze na pół godziny, potem zmyć.

Herbatka z bratka jest oczyszczająca i wspomaga walkę z trądzikiem.

Doskonały sposób na trądzik: Zagotować 2 łyżki suszonej bazylii w szklance wody, przecedzić. Przemywać pryszcze kilka razy dziennie.

Zmieszać 2 krople olejku z jałowca z łyżką olejku migdałowego. Smarować zaatakowane miejsca.

W przypadku trądziku należy wystrzegać się ostrych przypraw i alkoholu, których spożywanie potęguje pojawianie się wągrów i wyprysków na skórze.

Tani domowy sposób na walkę z trądzikiem: Zmieszać łyżeczkę białego cukru i brązowego. Namoczyć ręce i nabrać mieszankę na ręce i ruchami okrężnymi zrobić delikatny peeling. Po kilku minutach zmyć ciepłą wodą.

Pić dodatkowo od 6 do 8 szklanek wody dziennie. Woda pomaga oczyszczać organizm.

Nakładać na trądzik pastę przygotowaną z sody oczyszczającej z niewielką ilością wody. Sprawdzona metoda!

Często skuteczną metodą walki z trądzikiem młodzieńczym jest nakładanie pasty do zębów na pryszcze, co powoduje szybkie wysuszenie łojotoku.

Zobacz też na zakładkę wągry.

Znasz inną recepturę?

Podziel się z innymi i umieść komentarz poniżej. W polu 'name' wpisz imię lub nicka, a właściwy komentarz w większym polu.

HTML Comment Box is loading comments...

Pomogło?

To zasponsoruj utrzymanie serwera, superbezpiecznie poprzez dowolny polski system bankowy. Kliknij na przycisk poniżej, uzupełnij kwotę i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Dziękujemy!!!