Umiarkowanie we wszystkim najbardziej sprzyja długowiecznosci. C Hufeland

Cukrzyca - opis choroby

Cukrzyca, zwana diabetes mellitus, jest chroniczną chorobą charakteryzującą się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, jak równieć obecnością glukozy w wydalanym moczu. Nieleczona może wywołać poważne

Sklep

komplikacje. Cukrzyca powstaje, kiedy trzustka produkuje za mało (lub w ogóle nie produkuje) insuliny, co prowadzi do zaburzenia w trawieniu węglowodanów, białka i tłuszczów. Insulina natomiast jest hormonem, który transportuje glukozę z krwi do komórek, gdzie zużywana jest na energię. Cukrzyca jest chorobą dotykającą przede wszystkim społeczeństwa krajów rozwiniętych i najczęściej jej przyczyną jest nieprawidłowe odżywianie, otyłość i brak ruchu.

Poziom cukru we krwi

80 - 120 mg na 100 ml krwi to poziom normalny

2 godziny po posiłku poziom cukru może się podnieść do 160 mg na 100 ml krwi i jest to poziom dopuszczalny. Poziom wyższy wskazuje na cukrzycę.

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca typu 1, zwana również cukrzycą insulinozależną lub młodzieńczą. Może wystąpić w dowolnym okresie życia ludzkiego, aczkolwiek najczęściej atakuje ludzi młodych i dzieci. W tym przypadku komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny są niszczone przez własny system immunologiczny. Nie znane są przyczyny dla których tak się dzieje. Ponieważ organizm nie jest w stanie sam wyprodukować insuliny, zastrzyki insulinowe są alternatywą i muszą być podawane, aby nie doszło do zgonu. Choroba ujawnia się nagle. Do symptomów należą nadmierna ilość wypijanych płynów, częste oddawanie moczu, spadek wagi, osłabienie, zmęczenie i zaburzenia wzroku.

Cukrzyca typu 2, zwana cukrzycą dorosłych lub insulino-niezależną. W tym przypadku wydzielanie insuliny nie jest wystarczające, kiedy poziom glukozy wzrasta we krwi lub pojawia się odporność komórek na działanie insuliny. Ten rodzaj cukrzycy to 85-90 % wszystkich notowanych przypadków cukrzycy. Pojawia się najczęściej około 45 roku życia i jest wynikiem siedzącego trybu życia i otyłości, zwłaszcza w pasie. Często chorzy mają również podwyższone ciśnienie i cholesterol. We wczesnym stadium trzustka produkuje nawet więcej insuliny, jednak z czasem trzustka zostaje osłabiona zbyt dużym obciążeniem i przestaje produkować insulinę. Początkowo leczenie polega na podawaniu tabletek, w późniejszym stadium konieczne są zastrzyki insulinowe. Pozytywnym aspektem tego rodzaju cukrzycy jest to, że możemy ją kontrolować poprzez zmianę diety i zwiększoną aktywność fizyczną.

Cukrzyca ciążowa - spowodowana zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu podczas ciąży. Często pojawia się około 24 do 28 tygodnia ciąży. Zazwyczaj całkowicie ustępuje po porodzie, ale zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości.

Przyczyny cukrzycy

- nieodpowiednia dieta,

- siedzący tryb życia,

- przyczyny genetyczne,

- brak ruchu,

- choroby trzustki.

Jak walczyć z cukrzycą?

Herbatka z białej morwy pita codziennie wieczorem, jest skutecznym sposobem na cukrzycę.

Kozieradka jest sprawdzonym sposobem na cukrzycę. Około 100 ziaren kozieradki namoczyć na noc w 250 ml wody. Rozgnieść rano, przecedzić i wypić. Taki wyciąg pić przez kilka tygodni, a poziom cukru wróci do normy.

Regularne ćwiczenia fizyczne są niezastąpionym lekiem na cukrzycę. Codzienny godzinny energiczny spacer wspaniale reguluje poziom cukru we krwi.

Picie wody z łyżeczką cynamonu skutecznie wspomaga leczenie cukrzycy.

Olejek z wiesiołka pity przez kilka tygodni jest sprawdzonym sposobem na obniżenie poziomu cukru we krwi.

Sok z kapusty jest doskonałym domowym sposobem na cukrzycę. Sok można pić 2 razy dziennie po pół szklanki.

Znasz inną recepturę?

Podziel się z innymi i umieść komentarz poniżej. W polu 'name' wpisz imię lub nicka, a właściwy komentarz w większym polu.

HTML Comment Box is loading comments...

Pomogło?

To zasponsoruj utrzymanie serwera, superbezpiecznie poprzez dowolny polski system bankowy. Kliknij na przycisk poniżej, uzupełnij kwotę i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Dziękujemy!!!